01 Nisan 2024, Pazartesi 16:14:47

Devlet, Türk Sivil Havacılığının Prestiji İçin Harekete Geçecek Mi?

Avrupa Birliği tarafından Southwind'e getirilen uçuş yasağı sonrasında akıllara yıllar önce Onur Air'e uygulanan yasak geldi.
  • aynı şey mi ? birisi siyasiydi bunda adamlar haklı
  • Yolumuza

Avrupa Birliği tarafından Southwind'e getirilen uçuş yasağı sonrasında akıllara yıllar önce Onur Air'e uygulanan yasak geldi.

Antalya merkezli hava yolu şirketi Southwind, Rusya ile ilişkilendirilerek AB tarafından yaptırımlar kapsamında hava sahasına giriş yasağı ile karşı karşıya kaldı. Şirket, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu uygulamanın tamamen dedikodular üzerine alınan bir karar olduğunu ve yasak kararının yargıdan döneceğine inanıldığını duyurdu.

Benzer bir girişimin yine Noel öncesinde denendiğini ve o dönemde bu durumun bertaraf edildiği ifade edildi.

Southwind'e getirilen uçuş yasağı 2005 yılında Onur Air'e karşı sergilenen tutumu akıllara getirdi.

DEVLET ONUR AIR İÇİN HAREKETE GEÇMİŞTİ

Onur Air'e o dönemde Hollanda, Fransa, Almanya ve İsviçre tarafından uçuş yasağı uygulanmıştı. Yaşanan bu gelişmenin kabul edilemez olduğu ifade edilerek devletin ilgili kurumları harekete geçmişti.

Onur Air'e getirilen yasak sonrasında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, uçuş yasağının kaldırılması için yine dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile görüştüğünü ifade ederek, "Onur mücadelemiz devam ediyor" şeklinde beyanat vermişti.

Yıldırım, konuyla ilgili bürokratların Hollanda ve Almanya ile temasa geçtiğini belirterek Bu çerçevede, Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barış Tozar, Sivil Havacılık Genel Müdürü Topa Bilgetin Toker ve Genel Müdür Yardımcısı Haydar Yalçın'ın ilgili makamlar görüştüğünü duyurmuştu. Sonrasında yürütülen diplomasi süreciyle sorun çözülmüş ve Onur Air yeniden Avrupa ülkelerine uçmaya başlamıştı

Türk sivil havacılığının prestijini olumsuz yönde etkileyeceği düşünülen ve Southwind'e uygulanan uçuş yasağı kararı sonrası ise mevcut bürokrasinin neden henüz harekete geçmediği ise merak konusu oldu.

Devlet, Türk Sivil Havacılığının Prestiji İçin Harekete Geçecek Mi?

Yorumlar

birisi ~ 9 gün önce
aynı şey mi ? birisi siyasiydi bunda adamlar haklı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayrıca ~ 8 gün önce
Onur air yılların sirketiydi Southwind daha çok yeni ve apaçık kokpit kabin Rus daha bir sürü şey boşuna kürek çekiyorlar
Devam ediyoruz ~ 9 gün önce
Yolumuza

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 8 gün önce
Yuvarlana yuvarlana

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000