14 Eylül 2021, Salı 12:45:54

Devlet Denetleme Kurulu THK ile ilgili rapor hazırladı

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Türk Hava Kurumu ve bağlı şirketlerinde denetim yaparak bir rapor hazırladı.
  • Kayyumu ayakta uyutup çift maaş alan lari da tespit edebildiniz mi sayin mufettisler. Size ne verilirse onu gördunuz. Ya gormedikleriniz. Birakinn bunlari önce icinizdekileri temizleyin. Batan kurumu hala sömurenlere haram olsun. Dikkat edinki yetimin hakkini yediginizi elbet çikacaktir biryerden.
  • Osman yıldırım zamanında patron edasıyla gezip,milletin hakkını yiyip,ahkam kesenler vicdanınız rahatmı?İzmirde lüks otelde toplantı yapması güzelmiydi?
  • ÇOK KİŞİ YARGILACAK KURUMDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK YAPMIŞ KİŞİLERDEN.. ÇOK EMEKLİ ASKER YARGILANCAK KISACASI
  • o kadar kötü yönetimi o kadar basında çıkan olumsuz haberleri niçin göz önüne almayıpta kayıt yaptırdınız.. hala o kurumda pilot olabileceğinizi mi zannediyorsunuz?
  • arkadaşı içeri aldılar sonra bırakıverdiler..elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor...herhalde 90 yaşına gelmesini bekliyorlar
  • Öncelikle THK Üniversitesi Pilotaj bölümünü kapatın. Yıllar geçti mezun olamadık, bu gidişle de mezun olamayacağız.
  • Thk'da eski başkan Osman YILDIRIM dönemi çok iyi araştırılmalı , savcılar tarafından hazırlanan iddianameler çok iyi irdelenmelidir.
  • Devletin en yetkili makamından yapılan yıkımın raporu hazır.şimdi artık hukuki süreç başlasın.bunun sorumluları kanun önünde hesap versin.
  • 4 milyon dolara hepsini yeniden uçuracak bir arkadaş vardı her yerde başkan en pilot en hoca falan ona okutun bunu

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu, Türk Hava Kurumu ve bağlı şirketlerinde denetim yaparak bir rapor hazırladı. Raporda THK envanterindeki 21 yangın söndürme uçağından 15’inin gayri faal durumda olduğu belirtildi.

Türk Hava Kurumu (THK) Derneği Genel Başkanlığı,THK Gökçen İktisadi İşletmesi ve şubeler ile THK Havacılık Vakfı şirketlerinin 2009-2019 dönemine ilişkin hazırlanan denetim raporunda, "THK Havacılık Vakfı ve üniversitenin kurulması ve hızlı şirketleşme süreciyle birlikte 2011 yılı sonrası dönemde dernek faaliyetlerinin sınırlarının adeta bulanıklaştığı, kurumun mali yeterliliği ve personelin yetkinlik kapasitesinin üzerinde bir faaliyet yoğunluğu ve çeşitliliği içine sokularak THK’nın kuruluş felsefesi ve amacından uzaklaştırıldığı" belirtildi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Raporda "bu süreçte alanında yetkin olmayan yönetici ve personelin kurumda istihdam edildiğinin belirtildiği raporda, yöneticilerin plansız ve öngörüsüz kararları, tekrarlanan hata ve suiistimaller sebebiyle, THK Derneğinin 2019 yılı dönem net zararının 275 milyon 698 bin 776 TL’ye ulaştığı" kaydedildi.

4 ŞİRKET "BORCA BATIK"

Raporda, THK Genel Başkanlığı, Gökçen İktisadi İşletmesi ve tüm THK Havacılık Vakfı şirketlerinin banka borçlarının Yönetim Kayyum Heyeti tarafından yapılan mutabakatlarla yeniden yapılandırıldığı, buna göre THK’nın banka borçları toplamının 1 milyar 214 milyon 46 bin 587 TL, 71 milyon 776 bin 909 Avro ve 484 bin 476 ABD Doları olduğu tespit edildi. Raporda, faaliyetleri devam eden 8 THK Havacılık Vakfı şirketinden 4'ünün 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nun 376'ncı maddesi kapsamında "borca batık", 4'ünün ise "sermayenin tamamen kaybı" durumunda bulunduğu belirtildi.

Raporda, 2019 yılı itibarıyla THK mülkiyetindeki toplam 1330 gayrimenkulden 252 adedinin çeşitli banka kredilerine ilişkin olarak ipotek edilmiş olduğu tespiti de yer aldı.

THK Genel Başkanlığının 2002-2013 döneminde yardım toplama faaliyetleri kapsamında elde ettiği gelirlerden Yardım Toplama Esas ve Usulleri Hakkında Yönetmeliğin 22. maddesine göre ayrılan paylardan toplam 33 milyon 813 bin 277 TL’nin ilgili kurumlara ödenmediği de aktarıldı.

21 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞININ 15’İ 'GAYRİ FAAL'

Raporda, Haziran 2020 itibariyle THK Genel Başkanlığı envanterinde kayıtlı 21 yangın söndürme uçağının bulunduğu bilgisi yer aldı. Yangın söndürme uçaklarının 15’inin gayri faal görünmekle birlikte diğer 6 uçağın bakımda ya da bakımı bekler durumda bulunduğu belirtildi. THK envanterindeki bakıma ihtiyacı bulunan 6 adet CL-215 tipi yangın söndürme uçağıyla ilgili 2020 Haziran ayı itibarıyla güncellenen teknik rapora göre, 2 uçağın toplam 2 milyon 194 bin dolar değerinde malzeme bekler durumda olduğu, 1 uçağın bakım ve x-ray uygulamasının bulunduğu, bu üç uçağın dış yüzeyine korozyona karşı AD uygulaması yapılması gerektiği vurgulandı. Diğer 3 uçağın da malzeme bekler durumda olduğu, ayrıca 2020 yılının mart ayında yapılması gereken AD uygulamasının ekonomik gerekçelerle yapılmadığının belirlendiği kaydedildi.

'YENİDEN YAPILANDIRMA' ÖNERİSİ

DDK’nin raporunda, THK’nin etkinliğinin arttırılması ve gelecek nesillere güvenle emanet edilebilmesini sağlamak için yeniden yapılandırma önerileriyle birlikte, sorumluluğu bulunan eski THK başkan ve görevlileriyle şirket yetkilileri hakkında cezai, hukuki, idari ve mali değerlendirmeler de içeren toplam 116 öneri yer aldı.

Raporda, yeniden yapılandırma kapsamında Büyük Genel Kurul’un delege yapısı ve sayısında yeniden bir düzenleme yapılması, THK Genel Yönetim Kurulunun 6'ya 5, Merkez Denetleme Kurulunun ise 2'ye 1 çoğunluk oyunu oluşturacak şekilde kamu kontenjanı oluşturulması önerildi. Ayrıca, Vakfa bağlı şirketlerin kapatılması, bu şirketlerin faaliyetlerinin geçmişte olduğu gibi Dernek ve THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesi bünyesinde veya ticari gereklilikler çerçevesinde kurulacak Dernek şirketleri vasıtasıyla yürütülmesi de öneriler arasında yer aldı.

Ayrıca THK’nin esas faaliyetlerini daha etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirebilmesi, koordinasyon ve yönetim kolaylığı açılarından şube sayılarının azami her ile bir şube olacak şekilde belirlenmesi, gerekli görülen yerlerde çalışmaların temsilcilikler vasıtasıyla yürütülmesi önerildi.

Devlet Denetleme Kurulu THK ile ilgili rapor hazırladı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Pilot ~ 4 gün önce
Kayyumu ayakta uyutup çift maaş alan lari da tespit edebildiniz mi sayin mufettisler. Size ne verilirse onu gördunuz. Ya gormedikleriniz. Birakinn bunlari önce icinizdekileri temizleyin. Batan kurumu hala sömurenlere haram olsun. Dikkat edinki yetimin hakkini yediginizi elbet çikacaktir biryerden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TÜRKKUŞU ~ 6 gün önce
Osman yıldırım zamanında patron edasıyla gezip,milletin hakkını yiyip,ahkam kesenler vicdanınız rahatmı?İzmirde lüks otelde toplantı yapması güzelmiydi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Galip ~ 5 gün önce
Ve abd gezisi
YARGILAMALAR BAŞLAYACAK ~ 6 gün önce
ÇOK KİŞİ YARGILACAK KURUMDA ÜST DÜZEY YÖNETİCİLİK YAPMIŞ KİŞİLERDEN.. ÇOK EMEKLİ ASKER YARGILANCAK KISACASI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 5 gün önce
Şu rapordan sonra uykuları kaçıyor
törkişh pırt ~ 6 gün önce
o kadar kötü yönetimi o kadar basında çıkan olumsuz haberleri niçin göz önüne almayıpta kayıt yaptırdınız.. hala o kurumda pilot olabileceğinizi mi zannediyorsunuz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ozmanout ~ 6 gün önce
arkadaşı içeri aldılar sonra bırakıverdiler..elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor...herhalde 90 yaşına gelmesini bekliyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK Pilotaj Mağduru ~ 7 gün önce
Öncelikle THK Üniversitesi Pilotaj bölümünü kapatın. Yıllar geçti mezun olamadık, bu gidişle de mezun olamayacağız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airmail34 ~ 6 gün önce
Evet ben planı yaptım geçen yıl uygulansa idi şimdi orman da bu kadar yanmazdı pilotaj öğrenciler de mağdur olmazdı. Kesin çözüm tüm iktisadi işletmeleri kapatmak veya hisse 51 oranında özel teşebbüse açmak, üniversite ise derhal hami üniversiteye devretmek, bir de kar ettiği sanılan ambulans işi var onu da derhal özele devretmek . Neşter elimde bekliyorum!!!
GİRMESEYDİN KEŞKE ~ 6 gün önce
BÖYLE OLDUĞUNU BİLE BİLE NEDEN EĞİTİM ALDINIZ
TAVSİYE ~ 7 gün önce
Thk'da eski başkan Osman YILDIRIM dönemi çok iyi araştırılmalı , savcılar tarafından hazırlanan iddianameler çok iyi irdelenmelidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 7 gün önce
Devletin en yetkili makamından yapılan yıkımın raporu hazır.şimdi artık hukuki süreç başlasın.bunun sorumluları kanun önünde hesap versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antalya ~ 7 gün önce
4 milyon dolara hepsini yeniden uçuracak bir arkadaş vardı her yerde başkan en pilot en hoca falan ona okutun bunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airmail34 ~ 7 gün önce
Ben 2 milyona uçururum. İş bilenin kılıç kuşananın..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000