16 Kasım 2017, Perşembe 09:13:11

Dev yolcu uçağı böyle taşındı

Antalya'nın Aksu ilçesinde faaliyet gösteren Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bir hayırsever tarafından hibe edilen yolcu uçağı, parçalara ayrılarak üç tırla nakledildi.
  • Belćika da aynı şekilde bir eski uçağı restoran cafe olarak hizmet veriyordu görmüştüm.birde Thy nin bir hurda a 340 modelide Kayseri ye gitmişti
  • Hayırseveri tebrik ederim. Böyle hayırseverlerin sayısının artması ümidiyle
  • 1,5 milyon çok değil mi ya ? 100 bine airbus 300 satıyorlar sahibindendd
  • Aynen dev yolcu uçağı a380 taşımış adamlar
  • Dilerim Görgülü Ailesi çekerek gitsin öbür tarafa..Elbet çıkar acısı
  • tırın sağına ilave canlı sinyal takmışlar
  • Bir hayırseverin vesile olduğu bu süper operasyona, o dikiz aynasında, bir misyona sahip olduğunu sanan adam olmamış ya yakışmamış. :/
  • sky mı dev?uçak mı?patron paraları çekti bavul bavul almanyaya para kaçırdı. bir kısmınıda 757,767,777 uçuran bir rusya baglantılı şirkete gizli ortak. müdürler kalan malzemeleri sattı aralarında pay ettiler. çok konuşanlara susu payı.milletin parası kaldı rezil oldu.baş sorumlular.büyükten küçüğe doğru sayıyorum. h.o-a.t-r.e-. bu üçü istedikleri kişilere sus payı dağıttılar. o çalışanların ahı sizin üzerinizde.bu dünyada olmaz ama öbür tarafta nasıl olsa hesaplaşırız.....bu arada para dağıtmadığınız kişlileri apronda görünce nasıl yolunuzu değiştirdiğinizi herkez görüyor biliyor konuşuyor. mimlendiniz...müdürrrrrrr......
  • Alacaklılar bu haberleri bekliyor caglayan adliyesinde
  • Dosyaya biraz para gelse alamadığımız maaşlarımız belki ödenir belki...

Antalya'nın Aksu ilçesinde faaliyet gösteren Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine bir hayırsever tarafından hibe edilen yolcu uçağı, parçalara ayrılarak üç tırla nakledildi.

Antalya'nın Aksu ilçesindeki Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine hibe edilen yolcu uçağı, parçalara ayrılarak havalimanından okula üç tırla nakledildi.

Bir hayırsever tarafından ihalede satın alınarak okula bağışlanan Boeing 737-400 Classic tipi yolcu uçağı üç parçaya ayrılarak tırlara yüklendi.

Tırların, Antalya Havalimanı'nın 2 no'lu acil çıkış kapısından geçişi sırasında uçağın kanatları demir kapıyı ve duvarı yıktı.

Uçak parçalarının çıkarılması esnasında Kardeş Kentler Caddesi iki yönlü trafiğe kapatıldı. Parçaları taşıyan tırlar, bölünmüş yol olan Serik Caddesi'nden geçirilerek Aksu'ya götürüldü.

Yaklaşık üç saatlik uğraşın ardından yolculuğu tamamlanan parçalar, birleştirilerek lisenin bahçesine yerleştirilecek.

Uçağın taşınması sırasında vatandaşların cep telefonları ile görüntü ve fotoğraf çektikleri görüldü.

Kütüphane olarak kullanılacak
Okul müdürü Haldun Çevik, gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya Havalimanı'nda olduğunu geçen sene öğrendiği bu uçağın liseye kazandırılması için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun desteğiyle çalışma başlattıklarını bildirdi.

Çevik, yaklaşık bir yıllık çabaların ardından amaçlarına ulaştıklarını belirterek, "Bir okulun bahçesinde yolcu uçağının kütüphane olarak hizmet vermesi dünyada ilk olacak. Normalde bu uçak hurdaya gidecekti. Şimdi ise okulumuzun bahçesinde çocuklarımızın eğitimine katkı sağlayacak. Sadece kütüphane olarak da kalmayacak. Hem müze hem de ders materyali olarak eğitim hayatına okulumuzun bahçesinde katkı sağlayacak." diye konuştu.

Bu uçağın 2011 yılında Antalya Havalimanı'na inişi sırasında kanadının üstüne düşmesi sonucu kullanılamaz duruma geldiğini aktaran Çevik, çoğu malzemelerinin orijinal bir şekilde durduğunu dile getirdi.

Uçağı kütüphaneye dönüştürdükten sonra diğer illerden öğrencileri davet edecekleri bilgisini veren Çevik, "İçinde bir sinema salonu olacak. Bu uçağın hayat hikayesini anlatan bir videomuz olacak. Çocuklarımız gerçek bir uçağın içinde o heyecanı tadacaklar." dedi.

Haldun Çevik, uçağın 1,5 milyon liradan ihaleye çıkarıldığını ve bir hayırsever tarafından satın alınarak okula hibe edildiğini sözlerine ekledi.

Uçağın yaklaşık iki aylık bir çalışmanın ardından yeni kimliğiyle hizmet vermeye başlayacağı öğrenildi.

İhalelerde alıcı çıkmadı
2011 yılında Almanya'nın Baden Havalimanı'ndan kalkan Sky Havayollarının Boeing 737-400 Clasic tipi "ZY 8756" sefer sayılı yolcu uçağı, Antalya Havalimanı'na inişi esnasında sağ ana iniş takımındaki lastiğin patlaması sonucun kanadının üstüne yatmıştı.

Kaza sırasında içinde 156 yolcu ve 6 kişilik mürettebat bulunan uçak daha sonra hurdaya ayrılmıştı. Sky Havayollarının 2013 yılında iflasının ardından Antalya 6. İcra Müdürlüğü tarafından 1,5 milyon lira muhammen bedelle satışa çıkarılmış ancak üç ihalede de alıcı çıkmamıştı.

Hurdaya ayrılacak uçak, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun girişimleri sonucu bir hayırsever tarafından satın alınarak okula hibe edildi.

 

Dev yolcu uçağı böyle taşındı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

......... ~ 1 yıl önce
Belćika da aynı şekilde bir eski uçağı restoran cafe olarak hizmet veriyordu görmüştüm.birde Thy nin bir hurda a 340 modelide Kayseri ye gitmişti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Söğütlü ~ 1 yıl önce
Hayırseveri tebrik ederim. Böyle hayırseverlerin sayısının artması ümidiyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Milyar milyon ~ 1 yıl önce
1,5 milyon çok değil mi ya ? 100 bine airbus 300 satıyorlar sahibindendd

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus asıllı LAZ ~ 1 yıl önce
Aynen dev yolcu uçağı a380 taşımış adamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
50 bin + 21 bin park parasına gitmiş. . ~ 1 yıl önce
Dilerim Görgülü Ailesi çekerek gitsin öbür tarafa..Elbet çıkar acısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
k ~ 1 yıl önce
tırın sağına ilave canlı sinyal takmışlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 1 yıl önce
Bir hayırseverin vesile olduğu bu süper operasyona, o dikiz aynasında, bir misyona sahip olduğunu sanan adam olmamış ya yakışmamış. :/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sky mı? ~ 1 yıl önce
sky mı dev?uçak mı?patron paraları çekti bavul bavul almanyaya para kaçırdı. bir kısmınıda 757,767,777 uçuran bir rusya baglantılı şirkete gizli ortak. müdürler kalan malzemeleri sattı aralarında pay ettiler. çok konuşanlara susu payı.milletin parası kaldı rezil oldu.baş sorumlular.büyükten küçüğe doğru sayıyorum. h.o-a.t-r.e-. bu üçü istedikleri kişilere sus payı dağıttılar. o çalışanların ahı sizin üzerinizde.bu dünyada olmaz ama öbür tarafta nasıl olsa hesaplaşırız.....bu arada para dağıtmadığınız kişlileri apronda görünce nasıl yolunuzu değiştirdiğinizi herkez görüyor biliyor konuşuyor. mimlendiniz...müdürrrrrrr......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2014/11 dosya no ~ 1 yıl önce
Alacaklılar bu haberleri bekliyor caglayan adliyesinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Skyzede ~ 1 yıl önce
Dosyaya biraz para gelse alamadığımız maaşlarımız belki ödenir belki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000