07 Nisan 2010, Çarşamba 07:50:43

Dev uçak bugün havalanıyor

İsviçreli kaşif Bertrand Piccard ile mühendis Andre Borschberg’in projesi olan güneş enerjisiyle çalışan ‘Solar Impulse’ bugün ilk kez uçacak.
  • Güneş enerjisi ile uçak projesinden bir sonuç çıkmaz en azından ticari olarak böyle bir şey olmaz. Bir kaç tane uçak uçurulur o kadar. Ticari olarak üretim mümkün olmaz. Zaten şu an güneş enerjili araba tutmadı tutması da mümkün değil... Yeterli enerji elde etmek mümkün değil çok kısa sürede..
  • Solar İmpulse bundan 3 ay önce deneme mahiyetinde 8 metre yükselerek 400 metre yol kat etmişti. Bun durumda ilk kez havalanmış olmaz.

Tarihi uçuş, bugün İsviçre’nin batısındaki Payerne Askeri Havaalanı’nda gerçekleşecek. ‘Solar Impulse’, Airbus A340 büyüklüğünde (63.40 metre) olmasına karşılık karbon fiberden yapıldığı için sadece bir otomobil ağırlığında (1600 kilo).

12 bin adet güneş piliyle çalışıyor

Uçağın kanatları üzerindeki 12 bin adet güneş pili, 4 elektrik motoruna güç veriyor. Solar Impulse’ın kanat açıklığı 80 metre. Diğer bir deyişle Airbus 380’den daha uzun.

Gece ve gündüz uçabilme özelliğine sahip olan uçakta şimdilik sadece pilot olacak. Bugün 10.00’da yapılacak uçuş büyük heyecanla bekleniyor.

Bu projenin hayata geçmesiyle ileriki yıllarda havacılıkta yeni bir sayfa açılacak.

Dev uçak bugün havalanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Güneş enerjisi ile uçak projesinden bir sonuç çıkmaz en azından ticari olarak böyle bir şey olmaz. Bir kaç tane uçak uçurulur o kadar. Ticari olarak üretim mümkün olmaz. Zaten şu an güneş enerjili araba tutmadı tutması da mümkün değil... Yeterli enerji elde etmek mümkün değil çok kısa sürede..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Solar İmpulse bundan 3 ay önce deneme mahiyetinde 8 metre yükselerek 400 metre yol kat etmişti. Bun durumda ilk kez havalanmış olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000