18 Eylül 2018, Salı 09:57:20

Dev kargo şirketleri yeni havalimanında yer istiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, hizmete girdiğinde dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda yer kiralamak için UPS, DHL, FedEx gibi önde gelen kargo şirketlerinin başvuruda bulunduğunu belirtti.
  • Şimdi ki havalimanı Atatürk, yarımı ni tamamen kargo taşımacılığı na verilse.? Alt yapısı hazır olan bir liman.? Daha uygun olacaktır benim kanaatimce.! Yarımı na parkmi yapar, yeşil alanmi., Ticari merkez mı yapılıyor. Yetkililer in kararı.?
  • Slot sayesinde millete kan aglatan MNG Cargo'ya oh olsun :) Yok agbisi, olmaz abisi. Sen dusun bakalım bundan sonra. 4 tel sacın da dokulsun.
  • Eger ki bu sirketler Turkiye yi hub yapacaksa verilsin yok sadece Istsnbul destinasyon ise verilmesin, THY yi monopol yapmasi lazim devletin, sifir strateji ile hareket etmeyin
  • Bu gayet normal bir haber.Konuyu farklı şekilde lanse edip algı oluşturmakta gayet maharetli olan mevcut hükümet üyelerinin yeni bir beyanından öte bir şey değil Yukarıda adı geçen 3 kargo şirketinin halihazırda Türkiye'de operasyonları var ve bu şirketler tabii ki AHL tam olarak uçuşlara kapatıldığında operasyonlarını devam ettirmek için IGA'yı kullanmak durumundalar.Bu Emirates,Lufthansa veya Qatar'ın IGA'dan yer istemeleri gibi olması gereken bir durum.
  • Ey AHL ey TAV bak IGA 2 pist ile 3500 iniş kalkış yapacak... Sen daha 1300 leri geçeme.... Doğruları söyleyin kardeşim çok mu zor....42 ayda 2 pist açılacak... Hiçbirşey değişmeyecek havaalanı yeri dışında... İGA 3. Bağımsız pisti açana kadar AHL için yaşananlar aynen orada yaşanacak. Havada tur bekleme rötar. Boşa umut pompalamayın sonra suçu yıkacak yer arıcaksınız. Yapın güzel proje ama açınca herkes taktir etsin sövmesin....Büyük bir kaos olacak bu açılıştan sonra. Neye acıyorum bu yazıya kötü körüne inananlara ve inanarak söyleyen yöneticilere...
  • eminiz ki istiyorlardır.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, hizmete girdiğinde dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda yer kiralamak için UPS, DHL, FedEx gibi önde gelen kargo şirketlerinin başvuruda bulunduğunu belirtti.

Turhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yakından takip ettiği İstanbul Yeni Havalimanı'ndaki çalışmaların hızla sürdüğünü, havalimanının ilk etabın 29 Ekim'de hizmete açılacağını söyledi.

İstanbul Yeni Havalimanı'nın 42 ayda tamamlanacak ilk etabında 90 milyon yolcu kapasitesi, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkanı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacağını anlatan Turhan, buranın 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacağını bildirdi.

Havalimanının dünyanın önde gelen dev şirketlerinin dikkatini çektiğini belirten Turhan, "Hizmete girdiğinde dünyanın en büyüğü olacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda yer almak için dev kargo şirketlerinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne başvuru yapabilmesi için ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. UPS, DHL, FedEx gibi dünyanın önde gelen kargo şirketleri yer kiralamak için başvuruda bulundu." diye konuştu.

"İstanbul kargo taşımacılığının da merkezi olacak"

Cahit Turhan, hava kargo taşımacılığının her geçen gün geliştiğini ifade ederek, İstanbul Yeni Havalimanı'nın 29 Ekim'de hizmete girmesiyle kentin, havacılıkta yolcu trafiğinin yanı sıra kargo taşımacılığının da merkezi olacağını söyledi.

Turhan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de mevcut olan ve yapımı devam eden havalimanlarının atıl kapasitelerinin verimli kullanılabilmesi, özellikle de İstanbul Yeni Havalimanı'nın dünyada önemli kargo merkezlerinden biri olma yönündeki potansiyel fırsatlarının iyi değerlendirilmesi amacıyla ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla gerçekleştirilen toplantı ve çalıştaylar sonucu hazırlanan ve yürürlüğe giren yeni mevzuatla kargo ve posta hizmetinin A ve B grubu yer hizmeti kuruluşlarının yanı sıra sadece bu hizmeti vermek üzere gerekli şartları sağlayan yerli ve yabancı kuruluşlarca yapılabilmesi imkanı getirilecek."

Yapılan değişiklikle söz konusu hizmeti yapmak isteyen kuruluşların, şirket ortaklığında çoğunluğunun Türk olma şartının aranmayacağını belirten Turhan, "Bu değişiklikle özellikle dünya çapında hava kargo hizmetleri sunan büyük firmaların ülkemizde de faaliyet gösterebilmelerine imkan sağlanacak ve ciddi bir rekabet ortamı oluşacak. İstanbul Yeni Havalimanı'nın Türkiye ve bölge coğrafyası açısından hava kargo merkezi haline gelmesine yönelik önemli bir adım atılmak üzeredir." değerlendirmesinde bulundu.

Dev kargo şirketleri yeni havalimanında yer istiyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Teklif ilgiliye ~ 4 yıl önce
Şimdi ki havalimanı Atatürk, yarımı ni tamamen kargo taşımacılığı na verilse.? Alt yapısı hazır olan bir liman.? Daha uygun olacaktır benim kanaatimce.! Yarımı na parkmi yapar, yeşil alanmi., Ticari merkez mı yapılıyor. Yetkililer in kararı.?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 4 yıl önce
Slot sayesinde millete kan aglatan MNG Cargo'ya oh olsun :) Yok agbisi, olmaz abisi. Sen dusun bakalım bundan sonra. 4 tel sacın da dokulsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MBA USA ~ 4 yıl önce
Eger ki bu sirketler Turkiye yi hub yapacaksa verilsin yok sadece Istsnbul destinasyon ise verilmesin, THY yi monopol yapmasi lazim devletin, sifir strateji ile hareket etmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 4 yıl önce
Bu gayet normal bir haber.Konuyu farklı şekilde lanse edip algı oluşturmakta gayet maharetli olan mevcut hükümet üyelerinin yeni bir beyanından öte bir şey değil Yukarıda adı geçen 3 kargo şirketinin halihazırda Türkiye'de operasyonları var ve bu şirketler tabii ki AHL tam olarak uçuşlara kapatıldığında operasyonlarını devam ettirmek için IGA'yı kullanmak durumundalar.Bu Emirates,Lufthansa veya Qatar'ın IGA'dan yer istemeleri gibi olması gereken bir durum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AHL IGA Farkı Vay be ~ 4 yıl önce
Ey AHL ey TAV bak IGA 2 pist ile 3500 iniş kalkış yapacak... Sen daha 1300 leri geçeme.... Doğruları söyleyin kardeşim çok mu zor....42 ayda 2 pist açılacak... Hiçbirşey değişmeyecek havaalanı yeri dışında... İGA 3. Bağımsız pisti açana kadar AHL için yaşananlar aynen orada yaşanacak. Havada tur bekleme rötar. Boşa umut pompalamayın sonra suçu yıkacak yer arıcaksınız. Yapın güzel proje ama açınca herkes taktir etsin sövmesin....Büyük bir kaos olacak bu açılıştan sonra. Neye acıyorum bu yazıya kötü körüne inananlara ve inanarak söyleyen yöneticilere...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
evet ~ 4 yıl önce
eminiz ki istiyorlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000