08 Ocak 2022, Cumartesi 11:29:10

Dev hava yolu şirketlerinden AB'ye tepki!

Lufthansa, Air France, KLM ve Brüksel Airlines gibi çeşitli firmalar yeterince yolcu talebi olmayan binlerce seferleri iptal etmek istemelerine rağmen Avrupa Birliği (AB) kurallarının buna izin vermemesine tepki gösterdi.
  • Tum dunya malesef akillanamadik
  • Herşeyi bir standarta bağlayarak, bir kurallar sinsilesine entegre ederek olayları içerisinden çıkılmaz hale getirenler sizlersiniz. Şimdi de bunun bedelini ödüyorsunuz.

Lufthansa, Air France, KLM ve Brüksel Airlines gibi çeşitli firmalar yeterince yolcu talebi olmayan binlerce seferleri iptal etmek istemelerine rağmen Avrupa Birliği (AB) kurallarının buna izin vermemesine tepki gösterdi.

"18 bin ek ve gereksiz uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor"

Lufthansa'nın üst düzey yöneticisi Carsten Spohr, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, hava yolu firmalarının sadece slotlarını muhafaza etmek için neredeyse boş olan seferler düzenlemek zorunda kaldıklarını belirterek, yaşanan slot krizinde şirketlere esneklik sağlanmasını istedi.

"Sadece kalkış ve iniş haklarımızı güvence altına almak için 18 bin ek ve gereksiz uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu iklime de zarar veriyor." ifadesini kullan Spohr, boş uçuşların AB Komisyonu'nun sera gazı emisyonlarını düşürme hedefine katkı sağlamadığını belirtti.

Spohr, Lufthansa'nın kış döneminde planlı 33 bin seferi ise salgın ve talep yetersizliği nedeniyle iptal ettiklerini ifade etti.

Hollanda firması KLM'nin konuyla ilgili açıklamasında, uçuşları iptal ederek slot hakkını kaybetmek ile yarısı boş olan seferler düzenlemek tercihleri arasında kaldıklarını ve bundan rahatsız olduklarını bildirdi.

"Boş sefer düzenlenmesi 'ekonomik, ekolojik ve sosyal' olarak anlamsız"

Brussels Airlines Sözcüsü Maaike Andries de, "Slot haklarımızı korumak için mart ayına kadar çoğu Avrupa'da 3 bin uçuş gerçekleştirmemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Slot haklarının kaybedilmemesi durumunda bu seferleri iptal etmeyi tercih edeceklerini belirten Andries, boş seferlerin çevreye zarar verdiğine dikkati çekti.

Belçika Ulaştırma Bakanı Georges Gilkinet, sosyal medya hesabından, AB Komisyonu'na slot mevzuatının yumuşatılmasını talep eden bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Slotları korumak için boş sefer düzenlenmesinin "ekonomik, ekolojik ve sosyal" olarak anlamsız olduğunu belirten Gilkinet, Kovid-19 nedeniyle söz konusu kuralların gözden geçirilmesinin önemine işaret etti.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan İsveçli genç çevre aktivisti Greta Thunberg de AB'yi eleştirdi.

Thunberg, "Brüksel Havayolları, havalimanı slotlarını korumak için 3 bin gereksiz uçuş yapıyor. AB tam anlamıyla bir iklim acil durumu tavrında." ifadelerini kullandı.

Dev hava yolu şirketlerinden AB'ye tepki!

Facebook Yorum

Yorumlar

Hava kirliligi ~ 7 ay önce
Tum dunya malesef akillanamadik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 7 ay önce
Herşeyi bir standarta bağlayarak, bir kurallar sinsilesine entegre ederek olayları içerisinden çıkılmaz hale getirenler sizlersiniz. Şimdi de bunun bedelini ödüyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000