26 Temmuz 2016, Salı 09:08:54

Darbeci pilotların devlete maliyeti dudak uçuklattı

Darbe gecesi kendi halkını havadan bombalayan pilotların, emekli olana kadar devlete maliyeti 100 milyon TL'yi buluyor.
  • Önce doğru haber yapın. Yalan yanlış rakamlarla halkı galeyana getirip asparagas haber yapmayın. Zaten herkes çok meraklı askeri yıpratmaya. Bir avuç insanın yaptığını şanlı ordumuza ve onun onurlu askerlerine yüklemeyin hemen. Sapla saman karışmış, neyin ne olduğu belli degil. bu adamların oralara kimin sayesinde getirildiği de belli, şimdi ben kandırıldım demekle herşey bitmiyor. Lütfen geçmişi unutmayın, unutmayalım. Olayları tarih süzgecinde değerlendirmez isek yanlış yerlere varıp neymiş efendim asker pilotlar sivilde ucamasın gibi akılla izah edilemeyen yorumlara devam ederiz.
  • Haber savaş pilotları hakkında, resim; anadolujet 79,90 lık tarifeli sefer!
  • RTE nin götürdügü paralar karsisinda 100 Milyon TL nin lafi mi olur gurban!!
  • Riza Sarraf gelir 8.5 Milyar dolar rusvet verir, hesabi kapatir.
  • Böyle haberlerle aslonda yapıtığınız bir avuç fetöcü asker karşılığında tüm hava kuvvetlerini rencide etmektir. Oyunun bir parçası olmuşsunuz, halkın silahlı kuvvetlere olan güvenini sarsıyorsunuz.
  • Albay olmak için tek yapmanız gereken harp okulu bitirmek sonrasında hiç kasmadan albaylığa kadar yükseliyorsunuz. Askerlik şubesine bakan albay var. Böyle saçma sistem olmaz. Askerde terfiler sınavla olsa bunlar yükselemezdi diyeceğim ama soruları da çalıyor hırsızlar. Hem hırsız hem arsız. Askeri pilotların sivilde uçmasının önüne geçilmeli yada zorlaştırılmalı. Parayı gören basıyor istifayı çok kolay ve masrafsız bir şekilde sivil lisansı alıyor geriye bu hainler kalıyor. Bilgiye crm'e bakan da yok gel devrem git devrem. Sonra adana diyarbakır vs olaylar yaşanıyor.
  • Akp getirdi bunları. Şimdi akp hesap versin.
  • onlari oraya teker teker devlet yerlestirdi. Simdi suc ilk olarak pilotlarin oldu. Önce igneyi kendine batir. sonra cuvaldizi pilota batirirsin.
  • Bu işin içinde bir iş var millet. Her yıl YAŞ kararı çıkaran ve uygulayan tek kurum TSK. Her yıl örgüt üyeliğinden adam atıyordu. 8 yıl öncesine kadar. Sonrasında ŞERH koyup adamları koruyan ise bu hükümet. Yani yuvalanmak hiç te öyle kolay olmadı. Bu halde bile TSK dan binlerce sadece FETÖ' cü tesbit edildi diyorlar. Peki poliste, yargıda, THY gibi diğer bütün kurumlarda YAŞ türü bir uygulama olmamasına rağmen, yani çok daha rahat yuvalanılması mümkün kurumlardan 5-10-50-100 gibi komik sayıların işleme tabi tutulması size de tuhaf gelmiyor mu?
  • vayyyy gahramanlara bak gahramanlara....devlet bu kadar fedakarlık yapsın onlarda gelip ihanet etsinler haaa.....lisanslarını iptal edip limon sattıracaksın bunlara

Darbe gecesi kendi halkını havadan bombalayan pilotların, emekli olana kadar devlete maliyeti 100 milyon TL'yi buluyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda 4 yıllık Hava Harp Okulu’nu bitirip teğmen olarak mezun olanlar, sağlık muayenesinin ardından pilotaj eğitimine başlıyorlar. İzmir Çiğli’de 2. Ana Jet Ana Üs Komutanlığı’nda SF-260 tipi tek motorlu pervaneli uçaklarla başlayan eğitim süreci, ardından turboprop motorlu KT-1T’lerle devam ediyor. Üçüncü aşamayı ise T-38M uçakları oluşturuyor. Çiğli’de bu eğitimi bitiren pilotlar, Türk Hava Kuvvetleri ‘gümüş pilot brövesi’ almaya hak kazanıyor. Bu temel eğitimin maliyeti 6 milyon 865 bin 797 TL.

BİR PİLOTUN SAVAŞA HAZIR HALE GELMESİNİN MALİYETİ 27 MİLYON TL

Temel eğitimi kura sonrasında görev yapılacak uçak tipleri için harbe hazırlık ve ardından tam harbe hazırlık eğitimi izliyor. Harbe hazırlık geçiş eğitiminin maliyeti ise pilot başına 7 milyon 914 bin 939 TL. Bunun sonrasında ise görev yapılacak uçak tipleri yani F-4E 2020 veya F-16 için eğitim izliyor. Bu eğitim F-4E 2020’ler veya F-16’lar 12 bin 547 bin 396 TL. Yani bir pilot adayının pilotaj, harbe hazırlığa geçiş ve sonrasında tam harbe hazır olması tam 27 milyon 298 bin 122 TL. Bu eğitim yaklaşık 2 yıl sürüyor. Uçuş saati ise ortalama 250 civarında. Ardından pilot teğmenler filolara tayin oluyor ve göreve başlıyor.

İKİLİ KOL LİDERİ

Uçuş saati tecrübesi 400’e ulaşanlar ikili kol lideri oluyor. Yani iki uçak birlikte göreve giderken önde lider olarak uçuyor. Daha tecrübesiz olan iki numara yanında görev yapıyor. F-16’da 400 saatlik tecrübeye ulaşmanın maliyeti 27 milyon 900 bin 930 TL. Aynı süreç F-4E 2020’de ise 31 milyon 858 bin 552 TL’ye çıkıyor.

DÖRTLÜ KOL LİDERİ

Dört uçakla gerçekleştirilen uçuşlarda, göreve minimum uçuş saati 600 olan lider önderlik ediyor. Bir F-4E 2020 dörtlü kol liderinin bu saate ulaşmasının devlete maliyeti 43 milyon 24 bin 178 TL. F-16’da ise bunun maliyeti 37 milyon 256 bin 822 TL.

ÖĞRETMEN PİLOT OLMANIN MALİYETİ 45 MİLYON

Uçakta öğretmenliğe ulaşmak için en az 750 saat uçuş yapılması şart. Bu tecrübeye genellikle Kıdemli Üsteğmen rütbesinde ulaşılıyor. Öğretmen bir pilotun uçuş tecrübesine ulaşmasının F-4E2020’de maliyeti 52 milyon 607 bin 480 TL. F-16’da ise bu rakam 45 milyon 677 bin 15 TL.

EMEKLİ OLMAYA YAKIN DEVLETE MALİYETLERİ 100 MİLYON TL

Ancak 15 yıllık mecburi hizmeti sonuna gelen bir Hava Pilot Binbaşı rütbesindeki F-16 veya F-4E 2020 pilotunun uçuş saati en az 1500’e kadar çıkabiliyor. Yani bu uçuş saatine ulaşmak için devlete maliyeti ortalama 100 milyon TL’yi geçiyor.

NE KADAR MAAŞ VERİLİYOR?

Bu harcamaların ardından 15 yıllık mecburi hizmetlerini tamamlayan pilotlar Hava Kuvvetleri’nden ayılıyor. Ayrılmadan önce bir F-4E 2020 veya F-16 pilotunun aldığı maaş uçuş tazminatları ile birlikte en fazla 6 bin 500 TL’ye çıkıyor. Hava Kuvvetleri’nden ayrılan pilot, havayollarına ikinci pilot olarak girdiğinde ise 12 bin TL’lik maaş almaya başlıyor. Ortalama 4 yıl sonra kaptan pilotluğa yükseldiği zaman maaşı 24 bin TL’ye çıkıyor.

15 YIL SONRA EMEKLİ OLUYORLAR

Türk Silahlı Kuvvetleri’nde uzun yıllar 15 yıl mecburi hizmet, 20 yıl sonunda da emeklilik imkanı veriliyordu. Bir çok pilot 15 yılın ardından 5 yıl daha görevde kalıp ömür boyu sosyal imkandan yararlanmak için emekli olmayı tercih ediyordu. Ancak yeni düzenlemelerle mecburi hizmet 10 yıla çekildi. Emeklilik süreçleri de 25-30 yıla uzadı. Birçok pilot emekli olmak yerine 10 yılı doldurup iyi ücret verildiği için istifa yoluyla ayrılmayı seçti. Bu dönemde Hava Kuvvetleri yetişmiş pilot kaybına uğradı. Daha sonrasında mecburi hizmet süresi, tekrar düzenlendi.

Darbeci pilotların devlete maliyeti dudak uçuklattı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

... ~ 4 yıl önce
Önce doğru haber yapın. Yalan yanlış rakamlarla halkı galeyana getirip asparagas haber yapmayın. Zaten herkes çok meraklı askeri yıpratmaya. Bir avuç insanın yaptığını şanlı ordumuza ve onun onurlu askerlerine yüklemeyin hemen. Sapla saman karışmış, neyin ne olduğu belli degil. bu adamların oralara kimin sayesinde getirildiği de belli, şimdi ben kandırıldım demekle herşey bitmiyor. Lütfen geçmişi unutmayın, unutmayalım. Olayları tarih süzgecinde değerlendirmez isek yanlış yerlere varıp neymiş efendim asker pilotlar sivilde ucamasın gibi akılla izah edilemeyen yorumlara devam ederiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzleyici ~ 4 yıl önce
Haber savaş pilotları hakkında, resim; anadolujet 79,90 lık tarifeli sefer!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ESB ~ 4 yıl önce
İstifa edip özel hava yollarına geçenlerden de bahsediyor. Yine 'hemen yorum yapmalıyım' lardan biri daha :/
İzleyici ~ 4 yıl önce
"Ne kadar maaş veriliyor" kısmında 2 cümle ayrılmış. Buna istinaden hemen yorum yapmayalım lar olarak anlıyorsan beni, vay senin okumana yazmaya-idrakına algına!!
Sorun Yok ~ 4 yıl önce
RTE nin götürdügü paralar karsisinda 100 Milyon TL nin lafi mi olur gurban!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sikinti yoh ~ 4 yıl önce
Riza Sarraf gelir 8.5 Milyar dolar rusvet verir, hesabi kapatir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hava kuvvetlerine ihtiyaç duyduğunda ne yapacaksın ? ~ 4 yıl önce
Böyle haberlerle aslonda yapıtığınız bir avuç fetöcü asker karşılığında tüm hava kuvvetlerini rencide etmektir. Oyunun bir parçası olmuşsunuz, halkın silahlı kuvvetlere olan güvenini sarsıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Terfi ~ 4 yıl önce
Albay olmak için tek yapmanız gereken harp okulu bitirmek sonrasında hiç kasmadan albaylığa kadar yükseliyorsunuz. Askerlik şubesine bakan albay var. Böyle saçma sistem olmaz. Askerde terfiler sınavla olsa bunlar yükselemezdi diyeceğim ama soruları da çalıyor hırsızlar. Hem hırsız hem arsız. Askeri pilotların sivilde uçmasının önüne geçilmeli yada zorlaştırılmalı. Parayı gören basıyor istifayı çok kolay ve masrafsız bir şekilde sivil lisansı alıyor geriye bu hainler kalıyor. Bilgiye crm'e bakan da yok gel devrem git devrem. Sonra adana diyarbakır vs olaylar yaşanıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arda ~ 4 yıl önce
Ben kara havaciyim senin iki gunluk bilginle havaciliktan uzak bir insanim. Ama dedim ya sana gore. Bana gore sen zengin bir adamin cocugu degilsin, hakkiyla bilegiyle oraya gelmis bir insansin. CRM dedigin seyi sen daha havaciligin h sinden anlamazken ben biliyordum hic suphen olmasin bir suru insanla uctum kimseyi ucusa kusturmedim. Insanlari genellemek en basit egitimsiz insan davranisiridir. Bunlara kanma. Yazik olur. En basit olarak kendine beynine ayip edersin ve sunu anla dusmanlik yaptigin insanlar senin icinden gelen insanlar. Kendine dusman olmak ner
Arda ~ 4 yıl önce
Ben kara havaciyim senin iki gunluk bilginle havaciliktan uzak bir insanim. Ama dedim ya sana gore. Bana gore sen zengin bir adamin cocugu degilsin, hakkiyla bilegiyle oraya gelmis bir insansin. CRM dedigin seyi sen daha havaciligin h sinden anlamazken ben biliyordum hic suphen olmasin bir suru insanla uctum kimseyi ucusa kusturmedim. Insanlari genellemek en basit egitimsiz insan davranisiridir. Bunlara kanma. Yazik olur. En basit olarak kendine beynine ayip edersin ve sunu anla dusmanlik yaptigin insanlar senin icinden gelen insanlar. Kendine dusman olmak ner
Abey ~ 4 yıl önce
Akp getirdi bunları. Şimdi akp hesap versin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
komik ~ 4 yıl önce
onlari oraya teker teker devlet yerlestirdi. Simdi suc ilk olarak pilotlarin oldu. Önce igneyi kendine batir. sonra cuvaldizi pilota batirirsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bir iş var ~ 4 yıl önce
Bu işin içinde bir iş var millet. Her yıl YAŞ kararı çıkaran ve uygulayan tek kurum TSK. Her yıl örgüt üyeliğinden adam atıyordu. 8 yıl öncesine kadar. Sonrasında ŞERH koyup adamları koruyan ise bu hükümet. Yani yuvalanmak hiç te öyle kolay olmadı. Bu halde bile TSK dan binlerce sadece FETÖ' cü tesbit edildi diyorlar. Peki poliste, yargıda, THY gibi diğer bütün kurumlarda YAŞ türü bir uygulama olmamasına rağmen, yani çok daha rahat yuvalanılması mümkün kurumlardan 5-10-50-100 gibi komik sayıların işleme tabi tutulması size de tuhaf gelmiyor mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
skoll ~ 4 yıl önce
vayyyy gahramanlara bak gahramanlara....devlet bu kadar fedakarlık yapsın onlarda gelip ihanet etsinler haaa.....lisanslarını iptal edip limon sattıracaksın bunlara

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000