17 Mart 2021, Çarşamba 11:09:22

Çukurova Havalimanı bilmecesi devam ediyor

Çukurova Havalimanı ile ilgili sorulara yanıt alamayan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut bu kez de CİMER’e başvurdu.
  • KAVGA ÇIKMASI GEREKMIYOR MU ?
  • Ticari, kurumsal, sayisal, sozel vs. gibi gizliliklerin tumuyle kalkmasi gerekiyor. Kamusal alanda halkin vergisi soz konusu ise gizlilik olmaz.
  • Sabiha Gökçen havalimanı ikinci pisti ve Çukurova havalimanı hiç bitmeyen inşaatlar...

Çukurova Havalimanı ile ilgili sorulara yanıt alamayan CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut bu kez de CİMER’e başvurdu.

Cumhuriyet gazetesinden Mustafa Çakır'ın haberine göre Bulut, “Çukurova Havaalimanı için kaç dönüm alan kamulaştırılmıştır? Kamulaştırılan bu alan için toplam ne kadar ödeme yapılmıştır?” sorularını yöneltti. CİMER, Bulut’a DHMİ İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı’ndan iletilen yanıtı gönderdi. DHMİ bu sorulara şu karşılığı verdi: “Çukurova Havalimanı kamulaştırması ile ilgili bilgiler kurumsal gizlilik arz ettiğinden bilgi verilememektedir.”

"TEMELİ ATILMADAN ŞAİBELİ HALE GELDİ"

Bulut, Çukurova Havalimanı’nın temeli atılmadan şaibeli hale geldiğine dikkat çekti. “Tarım arazilerinin köylülerden dönemin etkin iş insanları tarafından satın alındığı, sonrasında kamulaştırıldığı yönündeki iddiaların” yine yanıtsız kaldığına işaret eden Bulut, şunları söyledi:  “İlgili kurum, ‘kurumsal gizlilik’ bahanesiyle sorularımızı yanıtlamadı. Denetim yetkimizi kullanıyoruz ancak ne soru önergesiyle ne CİMER üzerinden yaptığımız başvuruyla, vatandaşın vergilerinin nereye harcandığını hiçbir şekilde öğrenemiyoruz. Vatandaş nasıl ki vergisini yatırıyorsa, devletin de harcamalarının nereye yapıldığını açıklaması en azından şeffaflık ilkesinin bir gereğidir” dedi.

Çukurova Havalimanı’nın üstyapı ihalesi de birçok kez iptal edilmişti. Son ihaleyi Kozuva Şirketler Grubu bünyesinde faliyet gösteren iki firma kazanmıştı. Kozuva Şirketler Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kozuva, son seçimlerde AK Parti’den Çerkezköy Belediye Başkan adayı olmuştu.

Çukurova Havalimanı bilmecesi devam ediyor

Facebook Yorum

Yorumlar

Yavu ~ 3 yıl önce
KAVGA ÇIKMASI GEREKMIYOR MU ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerekli olmayan gizlilikler ~ 3 yıl önce
Ticari, kurumsal, sayisal, sozel vs. gibi gizliliklerin tumuyle kalkmasi gerekiyor. Kamusal alanda halkin vergisi soz konusu ise gizlilik olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 3 yıl önce
Sabiha Gökçen havalimanı ikinci pisti ve Çukurova havalimanı hiç bitmeyen inşaatlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000