01 Haziran 2017, Perşembe 10:24:23

Cougar kazalarında 28 askerimiz şehit oldu!

Kara Kuvvetleri'nde 1996'dan bu görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterlerinin ülkemizde karıştığı 3 kazada 28 asker şehit oldu.
  • Mekanınız cennet olsun.. Ne büyük acı ve kayıp..
  • Terroru destekleyen almanya ve fransa askerlerin cani ceheneme insallah. Beter olsunlar.
  • Yüksek gerilim olmaya başladı artık, nedir bu kardeşim? Biri kuleye çarpar biri gerilim hattına çarpar? Allah rahmet eylesin bu kahraman askerlere, ama şu işle birileri de ilgilensin artık, bu hatların haritada yeri yok mu? Navigasyonda yok mu? Ben bunu küçük bir olay olarak görmüyorum, takıldı düştü demekle bitmiyor, niye takıldı arkadaşım? Taş değil, ağaç değil, o irtifada gerilim hattı olduğunu bilmesi lazım pilotun, yada haritasında navigasyonunda olması lazım, bir yakınınızı kaybettiğinizde anlarsınız bu yazılanları ancak, artık ilgilenilsin!!
  • Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun çok büyük acı. Helikopterle ilgili değil ülkedeki elektrik tellerinin kafaya göre heryerden geçirilip işaretlenmemesi özellikle gece telleri net gösterebilecek bir sistemin olmaması ya da tam icat edilmemiş olması.. Allah sabır versin ailelerine milletimize

Kara Kuvvetleri'nde 1996'dan bu görev yapan Fransız-Alman ortak tasarımı AS532 Cougar helikopterlerinin ülkemizde karıştığı 3 kazada 28 asker şehit oldu

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen helikopterlerin ilk kazası 4 Haziran 1997 tarihinde  meydana geldi. Kuzey Iraktaki operasyona katılan askerleri taşıyan helikopter, Zap Bölgesinde bölücü terör örgütü tarafından atılan füze ile vuruldu. 11 asker şehit oldu. Envantere yeni giren helikopterlerin füze koruma sistemi olmadığından tüm Cougar tipi bu helikopterler batıdaki birliklere verildi. Füze koruma sistemlerinin takılmasının ardından Cougarlar tekrar Güneydoğuya döndü.

İkinci kaza, Ispartanın Eğirdir İlçesinde 29 Nisan 2003te oldu. Eğitim uçuşundaki AS532 Cougar helikopteri yüksek gerilim hattına takılarak düştü. Kazada 4 asker şehit oldu. Bir asker de ağır yaralandı. Üçüncü kaza ise Şırnakta meydana geldi. 13 asker şehit oldu.

21 ASKER TAŞIYABİLİYOR

Alımına 1993te karar verilen AS532lerden ilk aşamada 20 adet satın alındı. Fransada imal edilen helikopterler Kara Kuvvetlerine 1996dan itibaren teslim edilmeye başlandı. Bunu 1995teki ikinci alım anlaşması izledi. Ankarada TAI tesislerinde üretilen 30 adet AS532nin 20si Hava Kuvvetlerine arama kurtarma, kalanlar ise Kara Kuvvetlerine verildi.

Toplam 21 tam teçhizatlı asker taşıyabilen AS532 Cougarlar, 842 kilometre menzilli. Saatte 278 kilometre hıza çıkabiliyor. Çift motorlu helikopterin uçuş ekibi iki pilot ve bir teknisyenden oluşuyor. (Vatan)

Cougar kazalarında 28 askerimiz şehit oldu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Baş sağlığı ve sabır diliyorum.. ~ 2 yıl önce
Mekanınız cennet olsun.. Ne büyük acı ve kayıp..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
G ~ 2 yıl önce
Terroru destekleyen almanya ve fransa askerlerin cani ceheneme insallah. Beter olsunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A9 ~ 2 yıl önce
Hergün kullandığın marka ya Alman yada Fransız. Haberin olsun.. € ihtiyacın var.. İşkembeden sallama ..
G ~ 2 yıl önce
Parasi odeniyor. Bos otme.
A9 ~ 2 yıl önce
Hem lanetle hemde tıkır tıkır parasını öde, işte tipik cahil, boş teneke ..
A9 ~ 2 yıl önce
Artık normal magazin haber gibi oldu, hergün şehit veriyoruz, sonuç.. 1. Lanetle 2. Yıkılmadık ayaktayız 3. Allah rahmet eylesin Sonra , eğlenceye devam.. Ramazan-ı Şerif ayındayız , kimse takmıyor... Kin nefret devam ediyor, anneler ağlıyor , çocuklar yetim kalıyor.. Ve daha nice zulüm.. Uyumaya devam edin .. Allah yar ve yardımcımız olsun,
G ~ 2 yıl önce
Fikir ozgurlumu kulaniyorum. Kanun disi birsey yapmiyorum. Almanyanin yada fransanin turk mali kulanmiyormu saniyosun? Cahil sana benzer.
G ~ 2 yıl önce
40 yildir sehit veriyoruz.. sanki yeni birsey. sen uyu
Yüksek gelirim ~ 2 yıl önce
Yüksek gerilim olmaya başladı artık, nedir bu kardeşim? Biri kuleye çarpar biri gerilim hattına çarpar? Allah rahmet eylesin bu kahraman askerlere, ama şu işle birileri de ilgilensin artık, bu hatların haritada yeri yok mu? Navigasyonda yok mu? Ben bunu küçük bir olay olarak görmüyorum, takıldı düştü demekle bitmiyor, niye takıldı arkadaşım? Taş değil, ağaç değil, o irtifada gerilim hattı olduğunu bilmesi lazım pilotun, yada haritasında navigasyonunda olması lazım, bir yakınınızı kaybettiğinizde anlarsınız bu yazılanları ancak, artık ilgilenilsin!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AS532 UL ~ 2 yıl önce
Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun çok büyük acı. Helikopterle ilgili değil ülkedeki elektrik tellerinin kafaya göre heryerden geçirilip işaretlenmemesi özellikle gece telleri net gösterebilecek bir sistemin olmaması ya da tam icat edilmemiş olması.. Allah sabır versin ailelerine milletimize

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Doğru ~ 2 yıl önce
Doğru söylüyorsun. Canlarını bu vatan için, bizler için veren şehitlerimizin ailelerine Allah sabır versin.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000