14 Ekim 2017, Cumartesi 15:24:13

Çocuklarda uçuş korkusuna dikkat!

Çocuk-Ergen Psikoterapisti Uzman Psikolog Merve Demir, uçak korkusunun yetişkinlerdeki kadar sık olmasa da bazı çocuklarda da görülebildiğini söyledi.
  • Hostes ablası terliğin tersiyle ağzına 2 tane yapıştırsa korku falan kalmaz. Zırlayanların hepsi şımartılarak büyütülmüş zengin çocukları. Bakın garibanın çocuklarına, otobüste ağlıyorlar mı hiç? Para çok ama mutsuzluktan yine ağlıyor bunların topu ama asıl ahirette çok ağlayacaklar dizlerini döve döve. En çokta sarışın yılan gözlü hosterler ağlasın..
  • Hersey ailede biter mesela anne yada baba kediden korksun cocukda o sevimli minigi aslan zannedip korkar.
  • O dilini kopartcan
  • Ucakta cocuklarin agizini bantlamak lazim. Cok konusan ve sikayet eden kadinlarinda. Gecen ist donerken ucakta kadin kalkistan inise kadar kulagim dibine vizvizviz konustu. Sinek gibiydi Hic susmadi. Kulaklarim 2 hafta zonklamisti.
  • Az önce çocuğa uçakta yedek pilot olduğunu söyledim, kulübede mi oturuyo? Uçağı kullanmadan önce ısınıyo mu? dedi. İşler daha da karıştı.

Çocuk-Ergen Psikoterapisti Uzman Psikolog Merve Demir, uçak korkusunun yetişkinlerdeki kadar sık olmasa da bazı çocuklarda da görülebildiğini söyledi.

Nişantaşı Psikiyatri Merkezinden Çocuk-Ergen Psikoterapisti Uzman Psikolog Merve Demir, çocuğun uçaklar ve uçuş hakkında yeterli bilgiye sahip olmamasının uçağa binmekten korkmasına neden olabileceğini belirterek, "Yaşıtlarından duyduğu uçak kazaları ile ilgili korkutucu hikâyeler de çocuğu etkileyebilir. Çocuklar anne ve babalarının tepkilerini model alırlar. Anne ya da babasının uçağa binmekten korktuğunu gören çocuk da korkmaya başlayabilir" dedi.

Türbülansın yoğunluk, basınç, nem, sıcaklık ve hareket yönüne bağlı olarak hava kütleleri arasında meydana gelen hava hareketleri olduğunu, Türbülans sırasında uçakta sarsıntılar olabileceğini anlatan Demir, "Ancak uçaklar türbülanslara dayanıklıdır. Çocuk türbülansın ne olduğunu bilmiyorsa, bu sarsıntıları uçağın düşmesi olarak yorumlayıp paniğe kapılabilir. Bu da çocukta uçuş fobisine sebep olabilir. Özellikle uçak kazaları ile ilgili filmler, videolar izleyen çocuklar uçuşu tehlikeli olarak algılayabilirler. Seyahat öncesi aileler stresli olabilir. Çocukları yolculuğa hazırlamak, erkenden havaalanına gelmek, sıra beklemek gibi durumlar hem ebeveynleri hem de çocukları strese sokabilir. Bu da uçuş korkusunu tetikleyebilir.” diye konuştu.

Çocuk-Ergen Psikoterapisti Uzman Psikolog Merve Demir, uçak korkusu konusunda ailelere ise şu önerilerde bulundu;

Çocuğunuz uçağa binmekten korkuyorsa, öncelikle onu sakince dinleyin. Korkusunu anlamaya çalışın. Uçuşla ilgili yanlış ya da eksik bilgilerini düzeltin. Uçuşun nasıl olduğunu, nasıl güvenlik önlemleri alındığını çocuğa açıklayın. Örneğin; pilotların özenle seçilmiş ve iyi eğitilmiş kişiler olduklarından ve uçakta bir yedek pilotun bulunduğundan bahsedin. Uçakların kule ile iletişim halinde olduklarını anlatın. Uçuş öncesi uçakların birçok teknik kontrollerden geçtiklerini söyleyin. Çocuğa uçağın güvenli bir ulaşım aracı olduğu mesajını verin. Uçuşu çocuğun uyku düzenine göre ayarlamaya çalışın. Çünkü uykusuz kalmak çocuğunuzun daha endişeli olmasına sebep olacaktır. Uçuş öncesinde çocuğun hareket edip, enerjisini boşaltmasını sağlayın. Uçuş öncesinde, çocuğunuzla birlikte havaalanındaki pencereden uçakların inip kalkışlarını izleyin. Ona her gün binlerce uçağın bu şekilde inip kalktığını anlatın. Uçuş sırasında kaygısını azaltabilecek şeylere yöneltin: oyun oynamak, kitap okumak, film izlemek gibi. Kendi kaygınızı kontrol edin. Sakin kalmaya çalışın.”

Çocuklarda uçuş korkusuna dikkat!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Kevser ~ 5 yıl önce
Hostes ablası terliğin tersiyle ağzına 2 tane yapıştırsa korku falan kalmaz. Zırlayanların hepsi şımartılarak büyütülmüş zengin çocukları. Bakın garibanın çocuklarına, otobüste ağlıyorlar mı hiç? Para çok ama mutsuzluktan yine ağlıyor bunların topu ama asıl ahirette çok ağlayacaklar dizlerini döve döve. En çokta sarışın yılan gözlü hosterler ağlasın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ornek... ~ 5 yıl önce
Hersey ailede biter mesela anne yada baba kediden korksun cocukda o sevimli minigi aslan zannedip korkar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
M ~ 5 yıl önce
O dilini kopartcan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B ~ 5 yıl önce
Ucakta cocuklarin agizini bantlamak lazim. Cok konusan ve sikayet eden kadinlarinda. Gecen ist donerken ucakta kadin kalkistan inise kadar kulagim dibine vizvizviz konustu. Sinek gibiydi Hic susmadi. Kulaklarim 2 hafta zonklamisti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vito carleone ~ 5 yıl önce
Az önce çocuğa uçakta yedek pilot olduğunu söyledim, kulübede mi oturuyo? Uçağı kullanmadan önce ısınıyo mu? dedi. İşler daha da karıştı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000