14 Haziran 2018, Perşembe 10:09:52

Çinli havayolları yeniden Türkiye'ye geliyor

Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern ve Hainan Airlines, Çin-Türkiye arasında yeniden seferlere başlamaya hazırlanıyor.
  • Her yerde yeni nesil ucaklar biz cagin gerisinde kalmis 330 coplugune donduk aferin THY
  • Hui Müslümanlarının yaşadığı şehir Xian, Huawei'nin yer aldığı Shenzhen, Hangzhou, Tianjin, Kunming, Mançurya'da Harbin, Doğu Türkistan'da Urumçi ve Kaşgar ile Tibet'in başkenti Lhasa'ya sefer başlatılmalıdır.
  • Gecmis olsun daha kimseler gelmez
  • 131 milyondan sadece 247bin yolcu alabilmek üzücü. Yani yaklaşık 1000 Çinli yolcudan sadece 2si Türkiye’ye geliyor demek.
  • bu seferler için geç bile kalinildi. Hainan, Air China ve China Eastern Avrupa kentlerine resmen çıkartma yaptılar. Düşünüldüğü zaman Istanbul bir çok kentten büyük ve metropol bir şehir. Istanbul gibi bir şehrin bu kentlerin gerisinde kalması hiç hoş bir durum değil. Bence daha fazla atağa kalkıp daha fazla şirket toplamak lazım
  • gelemzler!

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimiyle, Çin ve Türkiye ülke arasında turizm faaliyetlerinin hızlandırılması amacıyla sürdürülen temaslar meyvelerini vermeye başladı. Çin’in en büyük havayolu şirketi China Southern ve Hainan Airlines, Çin-Türkiye arasında yeniden seferlere başlamaya hazırlanıyor. 

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) girişimiyle, TÜROB’un yanı sıra İstanbul Valiliği, Türk Hava Yolları (THY) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nden (TTYD) üst düzey yetkililerin katılımıyla oluşturulan heyetin kısa süre önce gerçekleştirdiği Çin temasları olumlu sonuçlarını vermeye başladı. Hedeflenen 1 milyon Çinli turist sayısının ulaşılmasının önündeki en büyük engel olan Çin’den Türkiye’ye yönelik uçuş sayılarının artırılması için Çinli şirketlerle görüşmeler yapılırken, China Southern ve Hainan Airlines şirketleri Çin-Türkiye arasında sefer başlatacaklarını açıkladılar. TÜROB Başkanı Timur Bayındır, “Çin’in en büyük havayolu olan China Southern ve Hainan Airlines, Çin-Türkiye arasında seferlerin başlaması için olumlu yaklaşım oluştu” dedi.

Bu yıl içinde başlatılacak

En geç 2 ay içerisinde bir ziyaret daha gerçekleştirilerek çalışmaların hızlandırılacağını kaydeden Bayındır, şu bilgileri verdi: “Çin’in en büyük havayolu olan China Southern Airlines, İstanbul seferlerini, hattın 2015 ve 2016 yıllarında tüm uluslararası uçuşlar arasında en kârlı hat olmasına karşın, Türkiye’de cereyan eden olumsuz hadiseler ve güvenlik endişeleri nedeniyle durdurmuştu. 2011 yılında başlattığı Pekin/Urumçi-İstanbul seferlerini de 20 Temmuz 2016’da durdurdukları açıklanmıştı. Son temaslarda yeniden seferlerin düzenlenmesi önerileri kabul ettiler. Pekin-İstanbul uçuşlarının 2018 yılı son periyodunda haftada 3 frekans, Pekin/Urumçi-İstanbul uçuşlarının ise haftada 4 frekans olarak 2019 yılı ikinci periyodunda planlandığı, söz konusu seferlerin düzenlenmesi konusunda Türk makamlarına en geç Haziran 2018 ayı içerisinde başvuru yapılacağı iletildi.”

Çin bayraklı sefer henüz yok

Ülkemizin, uzun yıllardır erişmeye çalıştığı yıllık 1 milyon Çinli turist sayısı hedefinin önündeki en önemli engelin ulaşım imkanlarının yetersizliği olduğunu dile getiren Bayındır, şunları söyledi: “İki ülke arasında THY’nin haftalık sefer sayısı 34 ile sınırlı. THY bu uçuşlarının bir bölümünde China Airlines ortaklığı (Codeshare) yapıyor, ancak Çin bayraklı havayolu kuruluşlarının ülkemize doğrudan seferleri bulunmuyor. Çin bayraklı havayollarının ülkemize doğrudan seferlere başlaması halinde, THY’nin de mevcut sefer sayısını gerek müttekabiliyet gerekse havacılık uygulamaları kapsamında artırması muhtemeldir. Netice olarak, iki ülke arasında uçak sefer sayılarındaki artış ülkemize gelecek Çinli turist sayısında kayda değer oranda artışa yol açacaktır. Bunun olmaması için hiç bir sebep yok. Çünkü iki ülke arasında düzelen siyasi atmosfer olumlu ve ilişkiler iyi. Çinli turistlerin Türkiye ilgisindeki artış yaşanırken, Türkiye’nin Çin vatandaşlarına getirdiği e-vize kolaylığı, 2018 Çin’de Türkiye Turizm Yılı olması, Çin'in tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırmayı hedefleyen ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından 2013'te açıklanan inisiyatif kapsamında “Kuşak ve Yol Girişimi gibi olumlu gelişmeler söz konusu.”  

Bayındır, Xian Xian-İstanbul arasında seferlerin, öncelikli olarak THY tarafından başlatılması için China West Airport Group (CWAG) nezdinde temasların artırılması yararlı olacağına dikkat çekerek, “Çin tarafı da İstanbul-Xian arasında direct seferlerin başlamasını arzu ediyor. Seferlerin turist sayısına önemli katkı yapacağı aşikar. 7 Mayıs 2018 tarihinde Xian-Londra doğrudan seferleri başladı, aynı çalışmayı İstanbul için de gündemlerine aldılar” diye konuştu.

Çin’de tanıtıma Dubai örneği

Bayındır, Çin pazarına pazarına yönelik nasıl bir tanıtım yapılabileceği konusunda ise şu öneride bulundu: “Çin’de yapılacak en önemli tanıtım etkinliği ülkede faaliyet gösteren teknoloji, sosyal medya ve ödeme sistemi sunan kuruluşlarla işbirliği yapılmasıdır. Örneğin Dubai Turizm Ofisi, Çin merkezli teknoloji kuruluşları Tencent, WeChat, Fliggy, Alibaba ve Huawei ile işbirliği anlaşması imzaladı. Sözleşme ile Dubai’nin tanıtımı kolay yoldan milyonlarca Çin vatandaşına ulaşacak. Alibaba aracılığı ile online seyahat acentalarına, Huawei telefonlarına eklenecek aplikasyonlar ile tüketicilere, WeChat Pay ve Alipay tarafından sağlanan ödeme kolaylığı ile turistlere etkin tanıtım yapılacak. Başta Alipay olmak üzere WeChat gibi diğer mobil ödeme sağlayıcılarının Çin’de sundukları QR kod ile ödeme sisteminden 500 milyondan fazla insan faydalanıyor.”

Yıllar itibariyle Çin’den Türkiye’ye gelen turist sayısı 

2012 114 bin
2013 138 bin 
2014 199 bin
2015 313 bin 
2016 167 bin 
2017 247 bin 

Yıllar itibariyle yurtdışına çıkan Çinli turist sayısı

2012 80 milyon
2013 98 milyon
2014 107 milyon 
2015 117 milyon
2016 122 milyon
2017 131 milyon
 

Çinli havayolları yeniden Türkiye'ye geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Yeni nesil ucaklar ~ 8 ay önce
Her yerde yeni nesil ucaklar biz cagin gerisinde kalmis 330 coplugune donduk aferin THY

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çin ~ 8 ay önce
Hui Müslümanlarının yaşadığı şehir Xian, Huawei'nin yer aldığı Shenzhen, Hangzhou, Tianjin, Kunming, Mançurya'da Harbin, Doğu Türkistan'da Urumçi ve Kaşgar ile Tibet'in başkenti Lhasa'ya sefer başlatılmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bye ~ 8 ay önce
Gecmis olsun daha kimseler gelmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A ~ 8 ay önce
131 milyondan sadece 247bin yolcu alabilmek üzücü. Yani yaklaşık 1000 Çinli yolcudan sadece 2si Türkiye’ye geliyor demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cin ~ 8 ay önce
bu seferler için geç bile kalinildi. Hainan, Air China ve China Eastern Avrupa kentlerine resmen çıkartma yaptılar. Düşünüldüğü zaman Istanbul bir çok kentten büyük ve metropol bir şehir. Istanbul gibi bir şehrin bu kentlerin gerisinde kalması hiç hoş bir durum değil. Bence daha fazla atağa kalkıp daha fazla şirket toplamak lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zor ~ 8 ay önce
gelemzler!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000