13 Şubat 2024, Salı 10:27:08

Çin'in yeni nesil savaş uçağı görücüye çıktı

Çin'in yeni nesil 'FC-31' savaş jeti, Suudi Arabistan'daki fuarda görücüye çıktı.
  • Bir ara Çinin siber saldırıyla Amerikan uçak projesini çaldığı konuşuluyordu.Teknolojiyi ruslardan almadıkları belli. Türkiye nato üyesi olduğu için nato sistemlerine uyumlu uçak almak zorunda.
  • Bizimkiler haberi gördü ya,çıkar yarın açıklama yapar ""Çin'den uçak alabiliriz'x;)))bi 4 ay da Çin in borusunu üfkeriz
  • Aynı Kaan gibi
  • Niye cidden almıyoruz niye amerikan uçakları için direniyoruz bitek Amerikalıların ucak yok ruhların migleride guzel
  • f22, f35 karışımı bir şey yapmışlar.
  • Aynı F35 Tamam biz çinden alalım görünüş aynı

Çin'in yeni nesil 'FC-31' savaş jeti, Suudi Arabistan'daki fuarda görücüye çıktı.

Çin'in yeni geliştirdiği 5. nesil savaş uçağı 'FC-31', Suudi Arabistan'da düzenlenen Dünya Savunma Fuarı'nda (WDS) tanıtıldı.

Çin Havacılık Sanayi Şirketine (Avic) bağlı Shenyang Hava Aracı Şirketince geliştirilen uçak, ABD'li Lockheed Martin tarafından üretilen F-35 savaş jetlerinin muadili olarak tasarlandı.

Fuarda, potansiyel alıcılara tanıtılan geliştirme aşamasındaki savaş jetinin, yüksek hız ve manevra kabiliyetinin yanı sıra hayalet uçak özelliğine sahip olması planlanıyor.

F-35'ler 1,6 Mach (saatte 1960 kilometre) azami hıza sahipken; FC-31'in 1,8 Mach (saatte 2205) kilometre azami hıza sahip olması hedefleniyor.

Öte yandan 1240 kilometre muharebe menziline sahip F-35'lere kıyasla, FC-31'in 1207 kilometre ile biraz daha düşük menzile sahip olacağı öngörülüyor.

ORTA DOĞU'DA POTANSİYEL ALICILAR

Uzmanlar, yeni nesil uçağın, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve Kızıldeniz'deki gerilimler nedeniyle bölgesel istikrarsızlığın arttığı bir dönemde, Orta Doğu alıcıların ilgisini çekebileceği değerlendirmesini yapıyor.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zaheer Ahmad Baber, geçen ay yaptığı açıklamada, Pakistan'ın Hava Kuvvetlerini modernleştirme çalışmaları kapsamında Çin'den FC-31 savaş uçaklarını almayı planladığını bildirmişti.

Ancak ABD'nin Rusya ve Çin ile savunma anlaşmalarını gerekçe göstererek bölge ülkelerine F-35 satışını durdurması, Çin'in önündeki önemli bir engel olarak görülüyor.

Savaş uçağı filosu büyük ölçüde ABD yapımı uçaklardan oluşan Suudi Arabistan'ın bu sebeple Çin seçeneğini değerlendirip değerlendirmeyeceği belirsiz görülüyor.

ABD Başkan Joe Biden, önceki Başkan Donal Trump döneminde Birleşik Arap Emirlikleri ile F-35 satışı konusunda varılan anlaşmadan vazgeçmişti. Washington'ın kararında, ülkenin Çin ile yakın ilişkileri nedeniyle savaş uçağının teknolojik sırlarının Pekin'in eline geçmesinden duyduğu endişenin etkili olduğu iddia edilmişti.

Biden yönetimi, Rusya'dan S-400 hava savunma sisteminin satın alınmasının ardından Türkiye'yi de F-35 programından çıkarmıştı.

Bu arada Türkiye'nin 2020'li yılların sonunda seri üretimini planladığı milli muharip uçağı KAAN'ın da bölge ve bölge dışı ülkeler açısından yeni nesil savaş uçağı tedarikinde önemli bir seçenek olacağı öngörülüyor. (Akşam)

Çin'in yeni nesil savaş uçağı görücüye çıktı

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

UgurS ~ 10 gün önce
Bir ara Çinin siber saldırıyla Amerikan uçak projesini çaldığı konuşuluyordu.Teknolojiyi ruslardan almadıkları belli. Türkiye nato üyesi olduğu için nato sistemlerine uyumlu uçak almak zorunda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Man ~ 11 gün önce
Bizimkiler haberi gördü ya,çıkar yarın açıklama yapar ""Çin'den uçak alabiliriz'x;)))bi 4 ay da Çin in borusunu üfkeriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaan ~ 11 gün önce
Aynı Kaan gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sukufe ~ 11 gün önce
Niye cidden almıyoruz niye amerikan uçakları için direniyoruz bitek Amerikalıların ucak yok ruhların migleride guzel

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hakam ~ 11 gün önce
Motor sorunu coUlmeden 5 nesil olmuyor bu aletler
Ctrl v ~ 12 gün önce
f22, f35 karışımı bir şey yapmışlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Copy ~ 12 gün önce
Aynı F35 Tamam biz çinden alalım görünüş aynı

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000