28 Şubat 2023, Salı 08:58:18

Çin açıkladı; 'ABD uçağı Tayvan Boğazı'nda uçtu'

Çin, Tayvan Boğazı'nda P-8A Poseidon deniz devriye ve gözetim uçağı uçuran Amerika'yı barış ve istikrarı "tehlikeye atmakla" suçladı.
  • Dumyaya bela olan bır ülke, heryerde her tasın altında parmagı var

Çin, Tayvan Boğazı'nda P-8A Poseidon deniz devriye ve gözetim uçağı uçuran Amerika'yı barış ve istikrarı "tehlikeye atmakla" suçladı.

Tayvan Boğazı'nda "egemenlik, hak ve yetki alanı sahibi" olduğunu iddia eden Çin, Amerika'nın dar bir su yolu olan boğazda çoğu zaman savaş gemileriyle, bazen de uçaklarla gerçekleştirdiği askeri misyonlardan rahatsızlık duyuyor. Tayvan ve Amerika ise Tayvan Boğazı'nın uluslararası bir su yolu olduğunu savunuyor.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Doğu Harekat Alanı Komutası'ndan yapılan açıklamada, Çin'i Tayvan'dan ayıran boğazdan uçuşu sırasında Amerikan uçağının yakından izlendiği kaydedildi.

Açıklamada, "Amerikan tarafının eylemleri bölgedeki duruma kasten müdahale etti ve Tayvan Boğazı'nda barış ve istikrarı tehlikeye attı. Buna şiddetle karşıyız. Harekat alanı kuvvetleri her an tetiktedir ve ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü kararlı bir şekilde savunmaktadır" denildi.

ABD Savunma Bakanlığı, konuya ilişkin açıklama talebine yanıt vermedi.

Amerika, daha önceki açıklamalarında, bu gibi misyonların serbest ve açık bir Hint-Pasifik bölgesine olan taahhüdün göstergesi olduğunu kaydetmişti.

Tayvan Savunma Bakanlığı'ysa kendi kısa açıklamasında, Amerikan uçağının Tayvan Boğazı'nda güney yönünde uçtuğunu bildirdi.

Tayvan kuvvetlerinin uçuşu takip ettiğini kaydeden Bakanlık, durumun "normal" olduğunu belirtti, ancak ayrıntı vermedi.

Demokrasiyle yönetilen Tayvan'ın kendi toprağı olduğunu iddia eden Çin, Pekin egemenliğini zorla dayatmak amacıyla son üç yıldır ada etrafındaki askeri faaliyetlerini arttırdı.

Tayvan hükümetiyse adanın geleceğine yalnızca Tayvan halkının karar verebileceğini ve tehditlere boyun eğmeyeceklerini kaydediyor.

Washington, resmi diplomatik ilişkiler olmamasına rağmen Tayvan'ın en önemli uluslararası destekçisi ve silah tedarikçisi. Amerika'nın Tayvan'a verdiği destek, Amerika-Çin ilişkileri açısından rahatsızlık verici unsurların başında geliyor.

Çin açıkladı; 'ABD uçağı Tayvan Boğazı'nda uçtu'

Yorumlar

Bela ~ 12 ay önce
Dumyaya bela olan bır ülke, heryerde her tasın altında parmagı var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000