28 Eylül 2018, Cuma 16:58:13

CHP'li Erdoğdu'nun iddialarına İGA'dan yanıt geldi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu'nun İstanbul Yeni Havalimanı hakkındaki iddiaları üzerine İGA Havalimanı İşletmesi tarafından yazılı bir açıklama yayınlandı.
  • Balık baştan kokar. Hemen her iddaya asılsız diyerek kesip atmak. Herşey başkalarının suçu. Bizim bademler sütten çıkan ak kaşık. Memleketin çivisi çıkmış hala savunma yapıyorlar
  • Havalimanı kotunun düşürüldüğü doğrudur, ihale ile yer teslimi arasında 2 sene vardır ve konsorsiyum inşaat çalışmaları yapmıştır, hatta bu iki tarih arasında CB'nin katıldığı temel atma töreni düzenlenmiştir. İhaleyi kazanan firmalar yurtdışından kredi bulamamıştır, çünkü kimse herhangi bir varlığı olmayan bu konsorsiyuma kredi verecek kadar enayi değildir. Devlet garantisi ile yerli bankalar finasnmanı sağlamıştır. Dolayısı ile devletin ve milletin yani kamunun kaynakları zarar görmüştür. 29 Ekim'de açılış olursa ve THY oraya uçamadan yolcu garantisi başlar ise kamu bir kez daha zarar görecektir. Tüm bunları buralardaki AKTROL ler istedikleri kadar anlamamazlıktan gelsin, konuyu başka yerlere çekmeye çalışsın. Olan ortadadır ve güneş balçıkla sıvanmaz.
  • Nedir sizi en büyük olma hastalığına yakalatan ? Her yaptığınız işte , her konuşmanızda , her gerekçenizin arkasında Milli olmak da neyin nesi ? Siz kimsiniz, siz nesiniz ? Paranoyak,psikopat,şizofren, şizoid, haymatlos, mitomani,... hangisi ?
  • Chp taraftarı değilim ama en azından bu söylenilen iddialar araştırılsa. Ak köyün kara koyun belli olsa.
  • Fiyatina bundan 3 kat buyuk hava alani pekimde devreye girmek uzere, yeni,en kazigin haddi heabi yok, bu konu aratirilmalidir
  • lafkalabalığı yerine adamın sorduğu sorulara cevap versenize. 29 ekimden sonra bitmemiş havalimanı için devletten garanti parası almaya başlayacakmısınız ?
  • Çok talihsiz bir açıklama olmuş. Keşke hiç yapmasaydınız. Bi r gün kalkar eski ceo konuşur o zaman apışıp kalırsınız
  • Tamami asilsiz! Iddialarin hic biri dogru degil! Cevaba bakarsan demek ki dogru iddialar var. Bu buyuklukte her insaata problemler olur.
  • Proje,iga ve pay sahibi şirketler için milli bir görev ise tek kuruş kar etmeden yapın elinizi tutan mı var ? İşiniz gücünüz palavra,tribüne oynamak,çıkar ve para.
  • feto sorulari caliyor dediklerinde de iftira diyorlardi! noldu ! emekcinin hakki demis ula soyszslar... bu adamlar neden grev yapti ! emekcinin hakkini somuren yine sizzsiniz hainler.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu'nun İstanbul Yeni Havalimanı hakkındaki iddiaları üzerine İGA Havalimanı İşletmesi tarafından yazılı bir açıklama yayınlandı. Genel Müdür Kadri Samsunlu imzasıyla yayınlanan açıklamada, iddiaların tamamının asılsız olduğu ifade edildi.

İşte İGA Havalimanı İşletmesi Genel Müdürü Kadri Samsunlu imzalı o açıklama:


"Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu’nun 25 Eylül 2018 tarihindeki basın toplantısında; İGA Havalimanı İşletmesi (İGA) ile birlikte İGA’nın pay sahipleri olan Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon şirketleri hakkında tamamı asılsız iddialara yer verilmiş olup; bu konuda kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Sayın Aykut Erdoğdu tarafından daha önce de ileri sürülen bu iddialar, geçmişte de yanıtlanmış ve resmî belgelerle asılsız olduğu kamuoyuna o zaman da belirtilmiştir. Buradan hareketle ortaya yeniden atılan aynı minvaldeki iddialar; 29 Ekim 2018 tarihinde açılışı yapılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı ve İGA hakkında sürdürülen karalama kampanyasının devamı niteliğindedir. Tüm propagandanın kamuoyu nezdinde olumsuz algı yaratmak amacını güttüğü açıktır.

Öncelikle ve önemle belirtmek gerekir ki, şirketimizin ve pay sahiplerinin yeni havalimanı projesinden 4,5 milyar Avro haksız kazanç elde ettiği iddiası, tamamen gerçek dışı olup ve son derece ağır bir iftiradır. İGA, tüm faaliyetlerini, yer teslimi, kot seviyesi ve kira ödeme takvimine ilişkin hususlar da dahil olmak üzere; mevzuata, Uygulama Sözleşmesi’ne ve İhale Şartnamesi’ne uygun olarak gerçekleştirmiştir ve gerçekleştirmeye devam etmektedir.

Haksız kazanç elde etmek bir yana; bilakis, İGA ve pay sahipleri projenin yapım aşamasında, Uygulama Sözleşmesi’ndeki esaslı bazı maddi haklarından feragat etmiştir. Türkiye’yi dünya sivil havacılık sektörünün vazgeçilmez ülkesi yapmayı hedefleyen proje, İGA ve pay sahibi şirketler için milli bir görev niteliğindedir. Bu sebeple de yapılan fedakârlıklar, hiçbir zaman gündeme getirilmemiştir, getirilmesi de düşünülemez.

İddialarda yer aldığı üzere, DHMİ’nin kredi borcuna kefaleti kesinlikle söz konusu değildir. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Basın ve Halka İlişkiler Müşavirliği’nin 26 Eylül 2018 tarihli basın açıklamasında da belirtildiği gibi, İstanbul Yeni Havalimanı projesinde hazine garantisi de bulunmamaktadır. Bu gerçek gerek medya gerek kamuoyu nezdinde defalarca tekrarlanmıştır.

İstanbul Yeni Havalimanı ihalesinin kazanılmasından yer teslimine kadar olan süreçte İGA, gerekli zemin etüdü çalışmaları ile rüzgâr dahil sair çevresel etkilerin uluslararası standartlara uygun olarak ölçümlemesini yapmıştır. Bu konuyla ilgili düzenli olarak DHMİ, ilgili diğer resmi kuruluşlar, projeye finansman sağlayan kurumlara bilgi sağlanmıştır. Ne devlet kurumlarının ne de dünyaca saygınlığı bilinen finans kuruluşlarının iddia edilen teknik riskleri ihtiva eden bir projeye finansman temin etmeyeceği aşikardır.

Sadece ‘kulaktan dolma duyumlara dayanan’, ‘resmî belgelerle desteklenemeyen’ iddialarla özverili çalışmaları gölgeleyecek söylemlerde bulunmak, büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Dahası, yöneltilen asılsız iddialar, havalimanını 42 ay gibi dünya rekoru bir sürede yetiştiren emekçilere yapılmış bir hakarettir. Bu minvalde, projenin tamamlanması için bugüne kadar ter döken çalışanlarımızın iş koşullarına yönelik mesnetsiz ithamlar, işçi haklarını koruma kisvesi altında esasen projeye yönelik olarak sergilenen yıkıcı ve provokatif yaklaşımın bir tezahürüdür.

İGA, İstanbul Yeni Havalimanı projesini bir ‘gurur projesi’ olarak görmektedir ve bu gurur bir şirkete ya da bir kesime değil, tüm milletimize aittir. Ortak milli kültür ve değerlerimiz, toplumun övünç kaynaklarını engelleyebilecek, onların önüne geçecek her türlü yanlışlığın karşısında durmamızı gerektirir. İGA, şu an yanında bulunan 32 bin işçisiyle ortak kültür ve değerlerimizin bu şekilde istismar edilmesinin karşısında durmaya, istismara engel olmaya devam edecektir.

Projeyi ve projeyi gerçekleştirmekte olan şirket ya da pay sahiplerini karalama gayesiyle Sayın Aykut Erdoğdu’nun öne sürdüğü ve / veya aynı mantıkla öne sürülen/sürülecek tüm asılsız iddialara ilişkin İGA ve hissedarları gerekli tüm yasal yollara başvuracaktır.

Saygılarımızla,

Kadri Samsunlu
İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdür
İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş."

CHP'li Erdoğdu'nun iddialarına İGA'dan yanıt geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

Balık ~ 4 yıl önce
Balık baştan kokar. Hemen her iddaya asılsız diyerek kesip atmak. Herşey başkalarının suçu. Bizim bademler sütten çıkan ak kaşık. Memleketin çivisi çıkmış hala savunma yapıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iddalar ~ 4 yıl önce
Havalimanı kotunun düşürüldüğü doğrudur, ihale ile yer teslimi arasında 2 sene vardır ve konsorsiyum inşaat çalışmaları yapmıştır, hatta bu iki tarih arasında CB'nin katıldığı temel atma töreni düzenlenmiştir. İhaleyi kazanan firmalar yurtdışından kredi bulamamıştır, çünkü kimse herhangi bir varlığı olmayan bu konsorsiyuma kredi verecek kadar enayi değildir. Devlet garantisi ile yerli bankalar finasnmanı sağlamıştır. Dolayısı ile devletin ve milletin yani kamunun kaynakları zarar görmüştür. 29 Ekim'de açılış olursa ve THY oraya uçamadan yolcu garantisi başlar ise kamu bir kez daha zarar görecektir. Tüm bunları buralardaki AKTROL ler istedikleri kadar anlamamazlıktan gelsin, konuyu başka yerlere çekmeye çalışsın. Olan ortadadır ve güneş balçıkla sıvanmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru Bankası ~ 4 yıl önce
Nedir sizi en büyük olma hastalığına yakalatan ? Her yaptığınız işte , her konuşmanızda , her gerekçenizin arkasında Milli olmak da neyin nesi ? Siz kimsiniz, siz nesiniz ? Paranoyak,psikopat,şizofren, şizoid, haymatlos, mitomani,... hangisi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TORPİL İSTERÜKK!!! ~ 4 yıl önce
Chp taraftarı değilim ama en azından bu söylenilen iddialar araştırılsa. Ak köyün kara koyun belli olsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
1/3 ~ 4 yıl önce
Fiyatina bundan 3 kat buyuk hava alani pekimde devreye girmek uzere, yeni,en kazigin haddi heabi yok, bu konu aratirilmalidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O ~ 4 yıl önce
Akıllı ol, küçük düşürme kendini, pekindeki bunun yarısı kadar, rakamlara bak
soru ~ 4 yıl önce
lafkalabalığı yerine adamın sorduğu sorulara cevap versenize. 29 ekimden sonra bitmemiş havalimanı için devletten garanti parası almaya başlayacakmısınız ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dikkat¡ ~ 4 yıl önce
Devlet yıllık 1milyar 45milyon euro kira parası alacak bioginize
Yazık ~ 4 yıl önce
Çok talihsiz bir açıklama olmuş. Keşke hiç yapmasaydınız. Bi r gün kalkar eski ceo konuşur o zaman apışıp kalırsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Asilsiz efendim! ~ 4 yıl önce
Tamami asilsiz! Iddialarin hic biri dogru degil! Cevaba bakarsan demek ki dogru iddialar var. Bu buyuklukte her insaata problemler olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eyyyy kadriiii ~ 4 yıl önce
Proje,iga ve pay sahibi şirketler için milli bir görev ise tek kuruş kar etmeden yapın elinizi tutan mı var ? İşiniz gücünüz palavra,tribüne oynamak,çıkar ve para.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sen türk oglusun ~ 4 yıl önce
feto sorulari caliyor dediklerinde de iftira diyorlardi! noldu ! emekcinin hakki demis ula soyszslar... bu adamlar neden grev yapti ! emekcinin hakkini somuren yine sizzsiniz hainler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000