09 Temmuz 2013, Salı 10:01:57

'CEVABI HAYAL GÜCÜNE BIRAKIYORUM'

Gazetevatan yazarlarından Asaf Savaş Akat, köşesinde 3. havalimanı ile ilgili bazı tespitlere yer verdi...
  • 6 adet pist,diğer taxiway ve apronla birlikte devasa bir proje.Gerçek fizibilitesi yapılmadan çıkılmış ihale ve toplamda 10 milyar m3.dolgu.Sayın yetkililer ve firma,oraya 2 tane paralel pist yaparlar sonrada sen sag ben selamet derler. iyi bir fizibilite ve planlamayla bu kadar fazla piste ihtiyac yoktu.Sonunda onlarda anlayacaklardır.show yaptıklarınla kalacaklardır.
  • sayin yazarlarin yorumlarina katilamiyorum. bir kere duz mantik iliskisi ile bu analizi yaparsak hatali olacagi fikrindeyim. bir kere havalimanlari iki amaca hizmet ederler.1, hinterlandi icindeki yaklasik 120km lik bir cember dusunelim bu alandaki yolcu tarafigi icin. ikincisi ise transfer merkezi olarak.Ornegin Doha/katar havalimani, abudhabi/birlesik arap emirlikleri ve ornekte bahsedilen Atlanta havalimani. Eger transfer merkezi ise siz bir sekilde bir yerlerden yolcu toplayip baska yere bu alandan dagitim yaparsiniz. dohada belki transfer yolcu 80%, yerel yolcu, sehirden gelen yada kalacak yolcu %20dir. istanbul AHL de su anda transfer yolcu 30% bile degil. sebebi ise ne istanbulun yeri ne havalimani kapasitesi. THY transfer yolcu atagina son 5 yilda hiz verdi. elinde ise zaten yuksek trafik getirecek cift koridor ucak az sayida (sanirim su siralar 30 civarinda). yeni alinacak ucaklarla transfer yolcu katlanarak artacaktir.ancak bu ihtiyac AHL ile mevcut durumda karsilanamaz.
  • Qyorumlarin hepsi siyasi duruslara gore yapilmis.ahl de calisan havatrafikle ilgilenen bir bolumdeki bir arkadastan yardim alinsa daha objektif yorum yapilirdi.ahl de iki pist aktif olarak kullaniliyot.lodos olunca tek piste dusuyor.suan gunlik 1200 yakin trafik var.buraya ilave pist yaparak sorun cozulmez.lodosta birbirini kesmeyen pist yapilmasi lazim.oda suanda imkansiz
  • Eger hukumet sirf birilarine rant saglamak icin bu projeyi yapiyorsa, mevcut havalimanini genisleterek te ayni rant sagalnabilir diye dusunuyorum. Eger okuzun altinda buzagiu arayacaksak size up uzun bir liste sunabilirim ancak ben yesilkoyde havalimaninin olmasini sacma buluyorum. Yasam bolgesinin bu kadar icinde bir havalimani ne alaka. Bu durumda havalimani kuruldugunda buralar cayiridi cimen idi diyebilirsiniz.. Ama artik degil. Butun attakoyu, floryayi ve bilimum diger yerleri yerlesim bolgesi olmaktan cikarmak sizin icin makul bir fikir ise, o konuda birsey diyemeyecegim. Lutfen bilimsel arastirma yapiyorsaniz yada yapilmis bir arastirmayi paylasiyorsaniz, siyasi olmadan paylasin bir kiymeti olsun.
  • Dünyanın bütün hava limanları modüler biçimde büyüyor. Florya-Çekmece arası bir pist eklenebilir ve o şeritteki zaten kaçak olan tüm yapılar istimlak edilebilir. Birde askeri bölge sivil kullanıma açılırsa bir pist daha eklenebilir.Olmadı deniz üstünde bir pist de pekala yapılabilir .Böylelikle gerekli altyapılarla birlikte kapasite 100 % artar. 3. havalimanı gereksizce ve fahiş bir bedelle rantçılara çıkar sağlamak içindir. En çok kim 3. havalimanının projesini savunuyorsa en çok çıkarı olanlardır.
  • Gerekli adıyla torum yapan dostumuza yanıt vermek isterim. Çok basit yeni havalimanı gereksiz. Çorlu, Atatürk ve SAW ile bu iş çözülür. Zaten Montreal'deki hata bir yorumcu tarafından vurgulanmış. Atlanta karşılaştırması da son derece güzel. Birileri hafriyattan para kazanacak, Tayyip Bey de tarihe yaptırdığı camiler, köprüler, Kanalistanbul, havalimanlarıyla geçecek diye saçma sapan işler yapılıyor. Bu işlerin parası ve o havalimanına gitmenin zahmeti ise biz İstanbul halkına çıkıyor. Şehir talan ediliyor, hala farkında değil misiniz?
  • İstanbulda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1m2..New York ta 20m2, Avrupa ülkelerinin çoğunda 20-30 m2,Brezilyada 50m2..Ve biz İstanbul'un son kalan yeşil alanlarına 3.havalimanı,3.köprü ve çevreyolları yapıyoruz.Yazık çok yazık...
  • Atatürk Havalimanının yetersiz kalışı ve büyümeye'de müsait olmadıgını artık çocuklar bile bilir.Burada hesap yaparak,,saman altında su arayarak 3. havalimanı gereksiz tezi savunmaya çalışılmış.3. Havalimanı gereklidir,,bu yeni havalimanını bazı Avrupanın büyük havalimanı işletmeleri istemiyor ,çünkü transit yolcular daha uygun konumdaki İstanbul'a kayacak.Hal böyle iken 3. havalimanını gereksiz görmek garip bi durum,,bi düşünün 10 sene sonra 3. havalimanı yapılmassa durum ne olur.
  • arsa rantı için ayrılmış olabilir mi acaba?
  • Size %100 katılıyorum. Zamanında Kanadanın yapmış olduğu hataları,şimdi bizler yapıyoruz.Emek verip kazanmadıkları için bol kepçeden etrafa dağıtıyorlar.İstanbul her yönden yükünü aldı zaten.Her geçen gün batıyor.Anlamıyorum çevre illere yatırımlar yapıp oraları neden geliştirmiyorlarki?.Kaya-Taş-Toprak-Enkazlardan artan çıkan malzemelerle,Projenin tümünde yapılacak 10 milyar m3.dolguyu yaparlar.Sonrada oraları düzeltme ile ugraşırlar. Yolcu garantisi varsa sözleşmede bizlerin cebinden çıkacak parayla öderler. Alan razı,satan razı. Sonrada 150 milyon yolcuyu beklerler.gelsinlerde uçuralım diye.Bizlerde çalışıp yolcu garantisi miktarını öderiz.

İstanbul’a yeni bir havaalanı gerekli miydi? İhalesini büyük tantana ile gerçekleştiren hükümet doğal olarak evet diyor. İktisatçılar arasında Yeşilköy’de kapasite artırımına gidilmesini daha akılcı bulanlar var.

Bu konuda BETAM’ın önemli bir araştırması yayınlandı (betam.bahcesehir.edu.tr). Seyfettin Gürsel ve Tuba Doru-Delibaşı hazırlamış. Başlığı şöyle: “Mega Havalimanının Kaderi Büyümeye Bağlı”.

Kullandıkları modelin belirleyicilerinden biri Türkiye’nin ortalama büyüme hızı. İyimser büyüme varsayımları altında hedeflenen kapasiteye ulaşılıyor. Böylece proje sahipleri kâr ediyor. Aksi hâlde kapasite boş kalıyor. Proje zarar ediyor.

Bu kadar arazi...

Araştırma çok yararlı bilgiler içeriyor. Karşılaştırmayı yolcu trafiği açısından dünyanın en büyük havaalanı Atlanta Hartfield Johnson ile yapıyor. İşletme gelir ve giderlerini de ayrıntılı şekilde hesaplıyor.

Bir nokta ilgimi çekti. Atatürk Havaalanı 45 milyon yolcuya 1.178 hektar alanda, Atlanta 100 milyon yolcuya 1.900 hektar alanda hizmet veriyor. Yenisinin hedefi 150 milyon yolcu; yani azami 3.500 hektar yeterli duruyor.

Halbuki yeni havaalanı 7.400 hektar üzerinde planlanıyor. Arada 3.900 hektar fark var. Araştırma şu ifade ile bitiyor: “Aradaki 3900 hektarın neden tahsis edildiğinin ayrıca açıklanması yararlı olur.” Sanırım cevabını sizin hayal gücünüze bırakabilirim.

'CEVABI HAYAL GÜCÜNE BIRAKIYORUM'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Misafir ~ 9 yıl önce
6 adet pist,diğer taxiway ve apronla birlikte devasa bir proje.Gerçek fizibilitesi yapılmadan çıkılmış ihale ve toplamda 10 milyar m3.dolgu.Sayın yetkililer ve firma,oraya 2 tane paralel pist yaparlar sonrada sen sag ben selamet derler. iyi bir fizibilite ve planlamayla bu kadar fazla piste ihtiyac yoktu.Sonunda onlarda anlayacaklardır.show yaptıklarınla kalacaklardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
deniz ~ 9 yıl önce
sayin yazarlarin yorumlarina katilamiyorum. bir kere duz mantik iliskisi ile bu analizi yaparsak hatali olacagi fikrindeyim. bir kere havalimanlari iki amaca hizmet ederler.1, hinterlandi icindeki yaklasik 120km lik bir cember dusunelim bu alandaki yolcu tarafigi icin. ikincisi ise transfer merkezi olarak.Ornegin Doha/katar havalimani, abudhabi/birlesik arap emirlikleri ve ornekte bahsedilen Atlanta havalimani. Eger transfer merkezi ise siz bir sekilde bir yerlerden yolcu toplayip baska yere bu alandan dagitim yaparsiniz. dohada belki transfer yolcu 80%, yerel yolcu, sehirden gelen yada kalacak yolcu %20dir. istanbul AHL de su anda transfer yolcu 30% bile degil. sebebi ise ne istanbulun yeri ne havalimani kapasitesi. THY transfer yolcu atagina son 5 yilda hiz verdi. elinde ise zaten yuksek trafik getirecek cift koridor ucak az sayida (sanirim su siralar 30 civarinda). yeni alinacak ucaklarla transfer yolcu katlanarak artacaktir.ancak bu ihtiyac AHL ile mevcut durumda karsilanamaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
3.hvlmni yapildin ~ 9 yıl önce
Qyorumlarin hepsi siyasi duruslara gore yapilmis.ahl de calisan havatrafikle ilgilenen bir bolumdeki bir arkadastan yardim alinsa daha objektif yorum yapilirdi.ahl de iki pist aktif olarak kullaniliyot.lodos olunca tek piste dusuyor.suan gunlik 1200 yakin trafik var.buraya ilave pist yaparak sorun cozulmez.lodosta birbirini kesmeyen pist yapilmasi lazim.oda suanda imkansiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatih ~ 9 yıl önce
Eger hukumet sirf birilarine rant saglamak icin bu projeyi yapiyorsa, mevcut havalimanini genisleterek te ayni rant sagalnabilir diye dusunuyorum. Eger okuzun altinda buzagiu arayacaksak size up uzun bir liste sunabilirim ancak ben yesilkoyde havalimaninin olmasini sacma buluyorum. Yasam bolgesinin bu kadar icinde bir havalimani ne alaka. Bu durumda havalimani kuruldugunda buralar cayiridi cimen idi diyebilirsiniz.. Ama artik degil. Butun attakoyu, floryayi ve bilimum diger yerleri yerlesim bolgesi olmaktan cikarmak sizin icin makul bir fikir ise, o konuda birsey diyemeyecegim. Lutfen bilimsel arastirma yapiyorsaniz yada yapilmis bir arastirmayi paylasiyorsaniz, siyasi olmadan paylasin bir kiymeti olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
modüler büyüme ~ 9 yıl önce
Dünyanın bütün hava limanları modüler biçimde büyüyor. Florya-Çekmece arası bir pist eklenebilir ve o şeritteki zaten kaçak olan tüm yapılar istimlak edilebilir. Birde askeri bölge sivil kullanıma açılırsa bir pist daha eklenebilir.Olmadı deniz üstünde bir pist de pekala yapılabilir .Böylelikle gerekli altyapılarla birlikte kapasite 100 % artar. 3. havalimanı gereksizce ve fahiş bir bedelle rantçılara çıkar sağlamak içindir. En çok kim 3. havalimanının projesini savunuyorsa en çok çıkarı olanlardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
vatandaş ~ 9 yıl önce
ben savunuyorum ama hiç bir rantım yok ne olacak?Tek rantım var pardon Almanyanın transfer yolcu birinciliğini Thy nin alması olabilir.
Gerekli mi? ~ 9 yıl önce
Gerekli adıyla torum yapan dostumuza yanıt vermek isterim. Çok basit yeni havalimanı gereksiz. Çorlu, Atatürk ve SAW ile bu iş çözülür. Zaten Montreal'deki hata bir yorumcu tarafından vurgulanmış. Atlanta karşılaştırması da son derece güzel. Birileri hafriyattan para kazanacak, Tayyip Bey de tarihe yaptırdığı camiler, köprüler, Kanalistanbul, havalimanlarıyla geçecek diye saçma sapan işler yapılıyor. Bu işlerin parası ve o havalimanına gitmenin zahmeti ise biz İstanbul halkına çıkıyor. Şehir talan ediliyor, hala farkında değil misiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mrator ~ 9 yıl önce
İstanbulda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 1m2..New York ta 20m2, Avrupa ülkelerinin çoğunda 20-30 m2,Brezilyada 50m2..Ve biz İstanbul'un son kalan yeşil alanlarına 3.havalimanı,3.köprü ve çevreyolları yapıyoruz.Yazık çok yazık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!? ~ 9 yıl önce
arkadaşım ormanlar savunulacak yer var savunulmyacak yer var. her şeyde ağaç ağaç denmez. ağaç dikilebilecek sınırsız alan var. Ömrü hayatında 1 çam diktin mi acaba. evet ben diktim ve 3. havalimanı kesinlikle yapılmalı. Avrupa havayollarına karşı çok büyük bir avantaj sağlayacak, milyarlarca dolar gelir elde edilecek. Oradan elde edilen gelirle istenilmesi durumunda tüm türkiye amazona dönüştürülür.
Agac !?'ya ~ 9 yıl önce
Her seyde agac denirkardesim, Senin nerede durduguna ve kimin agzi ile konustuguna bagli.Yapilacak masrafin yarisina istimlak yapilip, ATaturk arazisi 2 misli buyutulebilir, cevre yolu tune icinden gecebilir,sirf hafriyat beton lobisi vurugn yapsin diye cazgirlik yapiyorsunuz.
mrator ~ 9 yıl önce
Yukarıdaki ilk yorumu yazan arkadaş: Sen beni tanıyormusun ki yorum yapıyorsun..Ben yeşil alan ve doğa sevdalısı TEMA üyesiyim..Öyle bilip bilmeden işkembeden konuşma istersen..Sen ideolojik ve siyasi yönden konuya giriyorsun o sebeple mantıklı konuşamıyorsun.Objektif ve gerçekçi olsan sorun çözülür.Saygılar.
Gerekli ~ 9 yıl önce
Atatürk Havalimanının yetersiz kalışı ve büyümeye'de müsait olmadıgını artık çocuklar bile bilir.Burada hesap yaparak,,saman altında su arayarak 3. havalimanı gereksiz tezi savunmaya çalışılmış.3. Havalimanı gereklidir,,bu yeni havalimanını bazı Avrupanın büyük havalimanı işletmeleri istemiyor ,çünkü transit yolcular daha uygun konumdaki İstanbul'a kayacak.Hal böyle iken 3. havalimanını gereksiz görmek garip bi durum,,bi düşünün 10 sene sonra 3. havalimanı yapılmassa durum ne olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arsa rantı ~ 9 yıl önce
arsa rantı için ayrılmış olabilir mi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
misafir. ~ 9 yıl önce
Size %100 katılıyorum. Zamanında Kanadanın yapmış olduğu hataları,şimdi bizler yapıyoruz.Emek verip kazanmadıkları için bol kepçeden etrafa dağıtıyorlar.İstanbul her yönden yükünü aldı zaten.Her geçen gün batıyor.Anlamıyorum çevre illere yatırımlar yapıp oraları neden geliştirmiyorlarki?.Kaya-Taş-Toprak-Enkazlardan artan çıkan malzemelerle,Projenin tümünde yapılacak 10 milyar m3.dolguyu yaparlar.Sonrada oraları düzeltme ile ugraşırlar. Yolcu garantisi varsa sözleşmede bizlerin cebinden çıkacak parayla öderler. Alan razı,satan razı. Sonrada 150 milyon yolcuyu beklerler.gelsinlerde uçuralım diye.Bizlerde çalışıp yolcu garantisi miktarını öderiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000