01 Eylül 2013, Pazar 10:30:38

ÇALIŞMALAR KABUSLARI OLDU!

Yaz sezonu sebebiyle yoğun uçak ve yolcu trafiğinin yaşandığı havalimanlarındaki inşaat çalışmaları, havayolu şirketlerini zor durumda bıraktı.
  • Eğer günde 3 vardiya halinde çalışılır ve faaliyetler hızlandırılır ise pistin onarımı daha kısa sürede tamamlanabilir. Önümüz kış, hava şartları müsait olmayabilir.
  • Yüzeyi çok kötü olan bu pistin onarımı gerçekten çok güzel.Son derece gerekli bir çalışma.Sanki patika yola inmiş gibi hem uçağın lastiklerine,hem iniş takımlarına..kısaca uçağa zarar veriyordu hemen her iniş.Ayrıca yolcular açısından da iniş ve kalkışlar hiç konforlu değil aksine ürkütücü bir olaydı.Sarsıntılardan dolayı.Ama onarım işlemleri devam ederken diğer dar olan piste operasyonun devam etmesi çok güzel.Ama yolcularda biraz sabır göstermeli.Limitler denildiği gibi düşeceği için.Ki ben Ekim ayında biteceğine pek inanamıyorum.Yıl sonunda biterse bence iyi bir sonuç derim.İnşallah şu kar sis başlamadan biter.Ayrıca yolcu salonu içinde de bazı tadilatlar devam ediyor.Ama ben kısaca şunu söylemek istiyorum.Bu havaalanındaki yolcu salonu Gazianteplilere yakışmıyor.Daha büyük ve modern bir bina lazım.Ne yalan söyleyeyim.Diğer meydanlara göre kümes gibi bir binası var..
  • zaman yazarı gözleri kapalı şekilde gezmiş herhalde gaziantepi. pistin şu an 1200 metresi kırılmış durumda ve çalışmalar devam ediyor. apron genişletilmesi hemen hemen bitti gibi. ancak beklemelerin arttığı doğrudur. bu da uçuş emniyeti için gerekli bir uygulama ne yazık ki..

Gaziantep Havalimanı’ndaki ana pist, yeniden kaplama yapılması amacıyla bir süre önce bakıma alınmıştı. Bu yüzden 17 Temmuz’da notam yayınlandı ve 25 Temmuz’da ana pist kapatıldı. Ancak aradan geçen bir ayı aşan sürede havalimanı ana pistinde hiçbir çalışma başlatılmadı. Sadece apronda çalışmalar yürütüldü. Kullanılan yedek pistin genişliği 30 metre (normal pistler 47 metre) olduğundan, uçakların inişlerinde rüzgâr şiddeti limitlerinin düşük olması sebebiyle ciddi sıkıntı yaşandı (Normal pistlerde 30 knot olan rüzgâr şiddeti yedek pistte 20 knot, yağmurlu havalarda 25 knot olarak kabul edilen rüzgâr şiddeti ise burada 12 knot ile sınırlandırılıyor.) Gaziantep Havalimanı’ndaki yedek pistinde, uçakların görüş mesafesinin düşük olduğu meydanlara aletli sistemlerle iniş yapmasını sağlayan ILS cihazı bulunmuyor. Uçaklar burada VOR yaklaşması ile iniş gerçekleştiriyor. ILS yaklaşmasında limitler, tavan 335 feet, görüş 800 metre, VOR yaklaşmasında ise tavan 2 bin 950 feet, görüş 3 bin 400 metrede iniş gerçekleştirebiliyor. Bu limitler yüzünden yedek piste gerçekleştirilecek inişlerde hava şartlarının çok uygun olması gerekiyor.

Tatilciler sebebiyle ciddi yoğunluğun yaşandığı Bodrum Havalimanı’nda da, taksi yolu çalışmaları yürütülüyor. Bu yüzden, uçak iniş ve kalkışlarında uçak arasındaki mesafeler uçuş emniyeti gözetilerek normalin iki katı kadar açılıyor. 26 Nisan’da başlatılan taksi yolundaki çalışmaların 15 Ekim’de bitirilmesi planlanıyor. Ancak inşaat çalışmaları dolayısıyla havayolu şirketleri her uçuşta 300 kilogramdan fazla yakıt taşıyor ve bunun çoğunu da harcıyor. (Mustafa Gün / Zaman)

ÇALIŞMALAR KABUSLARI OLDU!

Facebook Yorum

Yorumlar

F/O ~ 9 yıl önce
Eğer günde 3 vardiya halinde çalışılır ve faaliyetler hızlandırılır ise pistin onarımı daha kısa sürede tamamlanabilir. Önümüz kış, hava şartları müsait olmayabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabır ~ 9 yıl önce
Yüzeyi çok kötü olan bu pistin onarımı gerçekten çok güzel.Son derece gerekli bir çalışma.Sanki patika yola inmiş gibi hem uçağın lastiklerine,hem iniş takımlarına..kısaca uçağa zarar veriyordu hemen her iniş.Ayrıca yolcular açısından da iniş ve kalkışlar hiç konforlu değil aksine ürkütücü bir olaydı.Sarsıntılardan dolayı.Ama onarım işlemleri devam ederken diğer dar olan piste operasyonun devam etmesi çok güzel.Ama yolcularda biraz sabır göstermeli.Limitler denildiği gibi düşeceği için.Ki ben Ekim ayında biteceğine pek inanamıyorum.Yıl sonunda biterse bence iyi bir sonuç derim.İnşallah şu kar sis başlamadan biter.Ayrıca yolcu salonu içinde de bazı tadilatlar devam ediyor.Ama ben kısaca şunu söylemek istiyorum.Bu havaalanındaki yolcu salonu Gazianteplilere yakışmıyor.Daha büyük ve modern bir bina lazım.Ne yalan söyleyeyim.Diğer meydanlara göre kümes gibi bir binası var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
antep ~ 9 yıl önce
zaman yazarı gözleri kapalı şekilde gezmiş herhalde gaziantepi. pistin şu an 1200 metresi kırılmış durumda ve çalışmalar devam ediyor. apron genişletilmesi hemen hemen bitti gibi. ancak beklemelerin arttığı doğrudur. bu da uçuş emniyeti için gerekli bir uygulama ne yazık ki..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000