06 Nisan 2020, Pazartesi 09:18:24

'Büyük Göç'ün üzerinden 1 yıl geçti...

Dünya sivil havacılık tarihinin en iddialı taşınma operasyonlarından biri olarak tarihe geçen 'Büyük Göç'ün üzerinden 1 yıl geçti.
  • Büyük göçtü, büyük göçük oldu, hakkımızda hayırlısı olsun
  • Sanirim bu alanda kucuk,daha buyugunu yapin,1 yil oldu acilali,hala dogru durust ulasim yok.Utanmazlar birde cikip yok soyle yok boyle diye konusmayin.Acin AHL yi yeniden.
  • Belgeselin ilki tutulunca ikincisi çekilecek ..Emeği geçen herkese” öbür dünya adaleti var “ plaketi
  • Ne uğursuz bir göçmüş. Havacılık bitti. Yapılan masraflara değdi mi? Yine Atatürke kaldınız sonunda
  • AHL nin ahı tuttu
  • ZÜLÜM,YANLIŞ POLİTAKALAR VE TÜRKİYENİN HAVACILIGIN ÇÖKÜŞÜ
  • AHL’Yİ SADECE DEVLET HAVAYOLU THY KULLANSIN, IGA’YI DA DİĞER ULUSAL VE YABANCI HAVAYOLU ŞİRKETLERİ KULLANSIN. BÖYLELİKLE HEM THY ÇOK CİDDİ YOLCU KAZANIR, DEVLET HAVAYOLU KORUNMUŞ OLUR, HEM DE IGA’DAN KURTULMUŞ OLUR. BİR DÜŞÜNÜN DERİM.
  • iga reklamı olmus. THY varken iga kim ya ? adama bak operasyonu başlatıyorum diyor tık deyip masaya vuruyor .. diğeri abi diyor . hayatımda izlediğim en berbat içi boş belgesel
  • Büyük sermaye göçü desek daha iyi olur. Herşey 5 müteahhite endexli!
  • Büyük geri göç ü izleyebilirsiniz.. net geo wild da .

Dünya sivil havacılık tarihinin en iddialı taşınma operasyonlarından biri olarak tarihe geçen 'Büyük Göç'ün üzerinden 1 yıl geçti. Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınılmasıyla birlikte Türk sivil tavacılık tarihinin bir çınarı da misyonunu tamamlamış oldu.

Tarih yaprakları 6 Nisan 2019'u gösterdiğinde Türk Hava Yolları'nın Atatürk Havalimanı'ndan gerçekleştirilen son tarifeli sefer için "TC-JJY" kuyruk tescilli uçağı, 319 yolcusuyla saat 02.40'da kalkış yaparak Singapur'a hareket etmiş ve böylece Atatürk Havalimanı'nda ticari yolcu taşımacılığı resmen durdurulmuştu.

THY, 86 yıllık yükselişine ev sahipliği yapan transfer merkezi Atatürk Havalimanı’ndan son uçuşunu icra edereken yeni evi İstanbul Havalimanı'na geçişin heyecanını da beraberinde yaşadı. 5 ve 6 Nisan’daki taşınma süreci de 45 saat olarak planlanmıştı. Ancak taşınma beklenenden de erken sürede, 33 saatte başarıyla tamamlanmıştı.

5 BİN TIR İLE DEV OPERASYON

'Büyük Göç' sırasında Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na yaklaşık 47 bin 300 ton malzeme taşındı. 44 ton uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar, 10 bin parçadan fazla malzeme 5 bin TIR ile taşındı. Bu yükü taşıyan araçların 45 saatte kat ettiği mesafe ise 400 bin kilometreyi buldu. Söz konusu araçlar dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer yol aldı. Bu operasyonda bin 800’den fazla çalışan görev aldı.

İlk etap açılışı sonrası bayrak taşıyıcının tarifeli ek seferler gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı ISL koduyla temsil ediliyordu. Büyük taşınma sonrası IATA kodları değişti ve 6 Nisan günü 03.00 itibariyle Atatürk Havalimanı’nın IST kodu İstanbul Havalimanı’na verildi. Kargo ve VIP yolcu uçuşlarının gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı ise ISL kodunu aldı.COVID-19 ETKİSİ

Taşınmanın üzerinden geçen sürede beklenmedik bir gelişmeyle Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan COVID-19 virüsü nedeniyle ilk aşamada birçok ülke ile uçuşlar durduruldu. Daha sonra Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tüm yurt dışı uçuşlarının durdurulduğunu duyurdu.

Arka arkaya alınan tedbirler sonrasında iç hat uçuşları da askıya alındı ve İstanbul Havalimanı, Büyük Göç'ün ardından geçen 1'nci yılın sonunda şimdilik sessizliğe büründü. Türk Hava Yolları çok sayıda uçağını Atatürk Havalimanı'na indirerek park etti.

Pandemi nedeniyle kargo uçuşları hariç operasyonların tamamen durma noktasına geldiği İstanbul Havalimanı tüm fazları tamamlandığında, yıllık 200 milyon yolcu kapasitesine ulaşarak 350’den fazla destinasyona uçuş ve 100’e yakın havayoluna ev sahipliği yapacak.

©AirportHaber.com

 

'Büyük Göç'ün üzerinden 1 yıl geçti...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Büyük göç... ~ 2 ay önce
Büyük göçtü, büyük göçük oldu, hakkımızda hayırlısı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haranli ~ 2 ay önce
Sanirim bu alanda kucuk,daha buyugunu yapin,1 yil oldu acilali,hala dogru durust ulasim yok.Utanmazlar birde cikip yok soyle yok boyle diye konusmayin.Acin AHL yi yeniden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Büyük Göç-tük ~ 2 ay önce
Belgeselin ilki tutulunca ikincisi çekilecek ..Emeği geçen herkese” öbür dünya adaleti var “ plaketi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uğursuz ~ 2 ay önce
Ne uğursuz bir göçmüş. Havacılık bitti. Yapılan masraflara değdi mi? Yine Atatürke kaldınız sonunda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ord prof ~ 2 ay önce
AHL nin ahı tuttu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
18 yıldır ~ 2 ay önce
ZÜLÜM,YANLIŞ POLİTAKALAR VE TÜRKİYENİN HAVACILIGIN ÇÖKÜŞÜ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY THY THY THY THY THY THY ~ 2 ay önce
AHL’Yİ SADECE DEVLET HAVAYOLU THY KULLANSIN, IGA’YI DA DİĞER ULUSAL VE YABANCI HAVAYOLU ŞİRKETLERİ KULLANSIN. BÖYLELİKLE HEM THY ÇOK CİDDİ YOLCU KAZANIR, DEVLET HAVAYOLU KORUNMUŞ OLUR, HEM DE IGA’DAN KURTULMUŞ OLUR. BİR DÜŞÜNÜN DERİM.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 2 ay önce
iga reklamı olmus. THY varken iga kim ya ? adama bak operasyonu başlatıyorum diyor tık deyip masaya vuruyor .. diğeri abi diyor . hayatımda izlediğim en berbat içi boş belgesel

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öyle değil ~ 2 ay önce
Büyük sermaye göçü desek daha iyi olur. Herşey 5 müteahhite endexli!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Az sonra ~ 2 ay önce
Büyük geri göç ü izleyebilirsiniz.. net geo wild da .

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000