22 Eylül 2018, Cumartesi 15:24:43

'Bundan sonraki savaş uçakları insansız olacak'

İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesinde düzenlenen TEKNOFEST devam ediyor. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Milli Teknoloji Hamlesi seminerinde T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bugün F-35 dediğimiz uçak, üretilen son insanlı savaş uçağı. Bundan sonra hepsi insansız olacak" dedi.
  • mütiş öngörü ama ben çıtayı yükseltiyorum pilotlar uçaksız uçacak , ha bide dünya insansız olacak !
  • İlk defa böyle bir öngörüyle karşılaşıyorum şoke olmuş durumdayım, yerli nostradamus
  • Sakal trasi olmalidir
  • Daha ucak yapmadan insansiz ucakli gelecege goz kirpmak kraldan cok kralcilik derler
  • Teknik olarak ok ama biraz vazla sanlıyor Marsa otoban önçe yapalım
  • Bir damat ekonomi bakanı diğeri savunma sanayisinde çığır açan şirketin bilmem ne başkanı, ülkemizi kalkındırdı sayesinde terör bitti bitecek, ürettiklerine dünya gıpta ediyor,devletten aldığı işlerin haddi hesabı yok. Ne damatlar var beeee !
  • Enerji Bayrak, Savunma Bayrak. HER ŞEY MİLLET İÇİN...
  • Bence bu laf da sırf bizim gibi gelişmemişleri uyutmak için. Son insanlı uçak f35 diye Amerika diyordu. Insanlar uçak sevdasından vazgeçsin, ihayla takılsın, 20 sene sonra yeni insanlı çıkarır satarız taktiği. Insansız ancak yolcu uçağı olur, savaş uçaklarında sayı azalsa da insanlı mutlaka olacaktır. Kimse gücü kaptırmak istemez. Nükleer santraller için de tarih veriyorlardı ama çatır çatır devam ediyor o zaman tarih verenler
  • Gerçekten müthiş bir zeka...senden 100 yıl önce uçak yapmış ülkeler bile bunu görememişler..nekadar ileri bir görüş yaa
  • Lutfen... Duzgun kullanalim yoksa inandirici olmuyor

İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesinde düzenlenen TEKNOFEST devam ediyor. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Milli Teknoloji Hamlesi seminerinde T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Bugün F-35 dediğimiz uçak, üretilen son insanlı savaş uçağı. Bundan sonra hepsi insansız olacak" dedi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) öncülüğünde İstanbul Yeni Havalimanı yerleşkesinde düzenlenen TEKNOFEST heyecanı 3'üncü gününde de devam ediyor. Festival kapsamında Milli Teknoloji Hamlesi semineri düzenlendi.

"Ülkemiz ve ecdadımız havacılık alanından ilkleri yapan medeniyetlerden biridir"

Milli Teknoloji Hamlesi seminerinde havacılık tarihi, milli teknoloji hamlesi ve ülkenin 2023 hedeflerine değinen T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, “Havacılık tarihimize baktığımızda havacılığın başlangıcı yüz sene öncesine denk geliyor. Dünyada havacılık yeni doğarken ülkemiz ilklerden yine Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ o dönemde yapılan uçaklara ait yüzlerce pilot yetiştirmişlerdir. Ülkemiz ve ecdadımız havacılık alanından ilkleri yapan medeniyetlerden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında da ciddi bir bu alanda havacılık teknolojisine büyük bir yuva olduğunu görüyoruz ama 1950 yıllarında ise malasef bunların önünün kesildiğini, devamının gelmediğini görüyoruz. Ülkemiz o hızla devam edecek olsa dünyadaki üç uzay gücünden biri olacakken, maalesef kesilmesi ile bunun olmadığını ve inşallah yeniden doğuşunu bu gibi etkinliklerle olacağına inanıyoruz” dedi.

Teknolojik kırılımların çok hızlı yaşandığına değinen Bayraktar, “Bugün yaşadığımız günden 10-20 sene öncesine dönecek olsak hayatımıza ne kadar ciddi anlamda teknolojinin yaptığı değişimleri görebiliriz. Cep telefonu bunun en iyi örneği. Ben dünyanın öbür ucundaki kızımla cep telefonuyla canlı telefon bağlantısı yapabiliyorum. Bütün bunlar teknolojinin hızlı kırılımıyla oluyor ve bunun yanında kırılım hızı günden güne artıyor. Bu kırılım noktalarını özellikle bir alanda geriysek iyi yakalamamız lazım. Bugün var olan teknolojileri değil de belki geleceğe odaklanarak o paradigma değişimi dediğimiz noktalara bugünden hazırlanırsak o yarışta her zaman geri kalacağız anlamına gelmiyor en öne geçme şansımız da olabiliyor” ifadelerini kullandı.

"Bundan sonra üretilen savaş uçaklarının hepsi insansız olacak"

TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmalarda geleceğin trendlerini konu aldıklarını aktaran Bayraktar, “Bugün yapılan şeyler değil 10 sene sonrasının yarışını gençlere hazırlamaya çalıştık. Bugün F-35 dediğimiz uçak, üretilen son insanlı savaş uçağı. Bundan sonra hepsi insansız olacak” dedi.

"Milli yapmazsak bize ait olduğunu söyleyemeyiz, vizyonuyla yola çıktık"
Milli teknoloji hamlesine de vurgu yapan Bayraktar, “İnsansız hava aracını düşünelim bunun için de pilot ve bunun ötesinde ilave bir sistem, bilgisayar sistemleri yazılımları içeren yüz milyonlarca satır kod. O kodun bir satırı bile size ait değilse bir kere bunun tümüyle size ait ve kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Savunma sanayi stratejik alanlar değerlendirildiğinde muhakkak yazılımın sizde olması gerekiyor. Geleceğin alanı teknolojinin kırılım noktası ve muhakkak kendimiz milli olarak yapmalıyız vizyonuyla, yani sadece beyniyle değil her kontrol sistemlerini milli yapmazsak bize ait olduğunu söyleyemeyiz vizyonuyla yola çıktık. Biz milli teknoloji hamlesi derken vizyon olacak ki buradaki genç kardeşlerimizin hepsi bu hamleyi gerçekleştirebilecek hamle mecra bulabilsinler” diye konuştu. 

'Bundan sonraki savaş uçakları insansız olacak'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (31)

dikkatli ! ~ 4 yıl önce
mütiş öngörü ama ben çıtayı yükseltiyorum pilotlar uçaksız uçacak , ha bide dünya insansız olacak !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Süper öngörü ~ 4 yıl önce
İlk defa böyle bir öngörüyle karşılaşıyorum şoke olmuş durumdayım, yerli nostradamus

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ilk hedef ~ 4 yıl önce
Sakal trasi olmalidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnsanli ucak ~ 4 yıl önce
Daha ucak yapmadan insansiz ucakli gelecege goz kirpmak kraldan cok kralcilik derler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçak ~ 4 yıl önce
Teknik olarak ok ama biraz vazla sanlıyor Marsa otoban önçe yapalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yersen ~ 4 yıl önce
Bir damat ekonomi bakanı diğeri savunma sanayisinde çığır açan şirketin bilmem ne başkanı, ülkemizi kalkındırdı sayesinde terör bitti bitecek, ürettiklerine dünya gıpta ediyor,devletten aldığı işlerin haddi hesabı yok. Ne damatlar var beeee !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zeynep ~ 4 yıl önce
Ülkesinden soğuyan bir benmiyim acaba?
BAYRAK A.Ş. ~ 4 yıl önce
Enerji Bayrak, Savunma Bayrak. HER ŞEY MİLLET İÇİN...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 4 yıl önce
Bence bu laf da sırf bizim gibi gelişmemişleri uyutmak için. Son insanlı uçak f35 diye Amerika diyordu. Insanlar uçak sevdasından vazgeçsin, ihayla takılsın, 20 sene sonra yeni insanlı çıkarır satarız taktiği. Insansız ancak yolcu uçağı olur, savaş uçaklarında sayı azalsa da insanlı mutlaka olacaktır. Kimse gücü kaptırmak istemez. Nükleer santraller için de tarih veriyorlardı ama çatır çatır devam ediyor o zaman tarih verenler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hrt ~ 4 yıl önce
Gerçekten müthiş bir zeka...senden 100 yıl önce uçak yapmış ülkeler bile bunu görememişler..nekadar ileri bir görüş yaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkce ~ 4 yıl önce
Lutfen... Duzgun kullanalim yoksa inandirici olmuyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000