11 Haziran 2019, Salı 08:59:35

Bugüne kadar ki tüm Flight Simulator deneyimleri unutun

Microsoft, yıllar önce piyasaya sürdüğü ve sallantılı bir sürecin ardından ayakta tutmaya devam ettiği uçuş simülasyonu Flight Simulator'ın yeni bir sürümünü 2020 yılında piyasaya süreceğini duyurdu.
  • Cahilce yorumlar yapıyorsunuz, bu simulasyon oyunları sayesinde havacılığa kendini alıştırıp onlar sayesinde kendini geliştirip eğitim alıp gerçek hayatta pilot olan kardeşlerimizi tanıyoruz, o klavyeci dedikleriniz bilgi birikimi ve geliştirdikleri yetenekleri sayesinde bir çok pilota taş çıkartır hale geldiler, pozitif bilime katkı sağlayacak böyle gelişmeleri duydukça mutlu olmamız gerekirken, kahvehane dayısı gibi burda birbirinizle atışıyorsunuz, dünya nereye biz nereye...
  • Yeni İstanbul havalimanı, thy ve rant... dur buraya da yazmayacaktık bunu ya
  • İnşallah Combat Flight Simulator'ın da yeni versiyonu çıkar. Çok güzel bir savaş uçağı simülasyonuydu, gün boyunca deli gibi oynardık.
  • Oyun reklamımı yapmaya basladık artık ? Bu oyunların acık ara en iyisi xPLANEdır madem haber yapıyorsunuz duzgun yapın
  • Microsoft Pmdg'ye yatırım yapıp bu işi onlara devretmeli. Çünkü bu camiada onlardan iyi add-on yapan yok.
  • Klavye pilotlarına gün doğdu bilirkişi sayısı artar artık

E3 2019 etkinlikleri kapsamında Microsoft, yeni oyunlarının tanıtımını sürdürüyor. Microsoft, 1980'li yıllarda temeli atılan, pek çok sürümü olmasına rağmen bir türlü düzen tutmayan ve havacılık tutkunlarını fazlasıyla yoran simülasyonu Flight Simulator'ın yeni bir sürümünü duyurdu. 2020 yılında piyasaya sürülmesi planlanan bu simülasyon, bugüne kadar alıştığımız Microsoft Flight Simulator X'in çok ötesinde görünüyor.

Microsoft bu simülasyonun ilk gelişmiş sürümünü 1999 yılında piyasaya sürdü. Flight Simulator 2000 olarak piyasaya sürülen bu simülasyon, o dönem için kabul edilebilir özelliklere sahipti. Yıllar geçerken simülasyonun gelişimine devam edildi. 2003 yılında piyasaya sürülen Flight Simulator 2004 halen bazı havacılık tutkunları tarafından kullanılsa da Microsoft, en büyük yenilikleri 2006 yılında piyasaya sürdüğü Flight Simulator X ile getirdi ancak bu simülasyon havacılık tutkunları için yeterli değildi.

Flight Simulator X'in sahip olduğu uçaklar gerçeklikten uzaktı. Bununla birlikte yeryüzü kaplamaları da yetersizdi ve pek çok havalimanında sadece bir pist ve kısa bir taksi yolundan oluşuyordu. Tüm bu olumsuzluklarla birlikte bir de simülasyonda ciddi uyumsuzluk problemleri bulunuyordu. Hal böyle olunca da Microsoft, bu simülasyondan elini eteğini çekmeye karar verdi ve Flight Simulator'ın tüm kodlarını Lockheed Martin'e sattı.

Lockheed Martin, Flight Simulator X'i geliştirerek yeni bir simülasyon haline getirdi. Flight Simulator'e göre çok daha iyiydi. Uçaklar daha gerçekçi ve yeryüzü kaplamaları da en azından biraz daha tatmin ediciydi. Pek çok havacılık tutkunu Prepar3D olarak adlandırılan bu simülasyonu kullanmaya başlamıştı ve Flight Simulator X biraz daha atıl duruma gelmişti.

Bu süreç içerisinde aslında Microsoft yeni bir de sektör oluşturmuş oldu. Sanal havacılık olarak bilinen bu sektör sayesinde havacılık tutkunları bugün bile ek paketler alarak olabildiğince gerçekçi bir uçuş simülasyonu deneyimi yaşıyorlar. Precision Manuals Development Group (PMDG) tarafından geliştirilen Boeing uçaklarının neredeyse birebir simüle edilmiş hallerini hallerini uçurma imkanı bulan havacılık tutkunları, Orbx Simulation Systems tarafından geliştirilen yeryüzü kaplamalarıyla da genel dünya görünüşünü ciddi anlamda iyileştiriyorlar (Eklentiler bunlarla sınırlı değil. Kullanıcılar isterlerse Airbus uçaklarını veya havalimanlarının simüle edilmiş hallerine de sahip olabiliyorlar). Ayrıca sanal havacılığa gönül verenler için oluşturulmuş olan iki büyük online platformda bulunuyor. IVAO ve VATSIM olarak adlandırılan bu platformlar sanal havacıların online olarak uçuş yapmasına imkan tanıyor. Hem sanal pilotların hem de sanal kule görevlerinin bulunduğu bu platformlar, havacılık sektörünün gerçekte nasıl olduğu hakkında da bilgi veriyor.

Valve'ın Steam platformuyla birlikte Flight Simulator X yenilendi. Steam Edition olarak piyasaya sürülen bu versiyonda ne yazıkki başarılı olamamıştı ve şu an bile bazı ek paketlerle yoluna devam etmeye çalışıyordu. Ancak Microsoft'un duyurduğu bu sürüm bugüne kadar piyasaya sürülmüş olan serinin tüm üyelerine göre çok daha iyi olacağa benziyor. Gelişmiş uçaklar, havalimanları ve yeryüzü kaplamalarını içerisinde barındıracak olan bu simülasyon, duyurusunun yapılmasıyla birlikte havacılık tutkunlarına yeni bir ümit verdi. (WebTekno)

İşte Microsoft'un o tanıtım videosu;

Bugüne kadar ki tüm Flight Simulator deneyimleri unutun

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

hobi ~ 2 ay önce
Cahilce yorumlar yapıyorsunuz, bu simulasyon oyunları sayesinde havacılığa kendini alıştırıp onlar sayesinde kendini geliştirip eğitim alıp gerçek hayatta pilot olan kardeşlerimizi tanıyoruz, o klavyeci dedikleriniz bilgi birikimi ve geliştirdikleri yetenekleri sayesinde bir çok pilota taş çıkartır hale geldiler, pozitif bilime katkı sağlayacak böyle gelişmeleri duydukça mutlu olmamız gerekirken, kahvehane dayısı gibi burda birbirinizle atışıyorsunuz, dünya nereye biz nereye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni havalimanı ~ 2 ay önce
Yeni İstanbul havalimanı, thy ve rant... dur buraya da yazmayacaktık bunu ya

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 2 ay önce
İnşallah Combat Flight Simulator'ın da yeni versiyonu çıkar. Çok güzel bir savaş uçağı simülasyonuydu, gün boyunca deli gibi oynardık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ğüven ~ 2 ay önce
Oyun reklamımı yapmaya basladık artık ? Bu oyunların acık ara en iyisi xPLANEdır madem haber yapıyorsunuz duzgun yapın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PMDG Fan ~ 2 ay önce
Microsoft Pmdg'ye yatırım yapıp bu işi onlara devretmeli. Çünkü bu camiada onlardan iyi add-on yapan yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Möhteşem ~ 2 ay önce
Klavye pilotlarına gün doğdu bilirkişi sayısı artar artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000