13 Mayıs 2010, Perşembe 14:49:25

BU NASIL GÜVENLİK ZAFİYETİ?

ABD’nin New York kentindeki John Fitzgerald Kennedy (JFK) Havalimanından Egyptair’e ait bir uçakla Mısır’ın başkenti Kahire’ye gelen bir yolcunun bavulunda 2 silah ele geçirildi.
  • ICAO kurallarına göre ruhsatlı ve deklare edilmiş tabancalar check-in bagajında taşınabilir. Amerika'da da serbest. Ancak örneğin ülkemizde mümkün değil. Mısır havayolları kendi ülkesindeki uygulamayı bilmiyor mu da uçakaltı bagajındaki silaha müsaade ediyor.
  • tsa kuralları amerikaya yapılan uçuşları bağlar.amerikadan başka ülkelere olan uçuşalrı bağlamaz
  • Aynı havaalanından 12.09.2004 yılında 3 arkadasımla İstanbul' a beraber yaptığımız donus ucusunda "hand bag"lerimizde unuttugumuz 3 adet swiss army knife çakı,3 adet "Alaska'n Ulu knife" ve 2 adet büyük boy çok işlevli kesici aparatlarla ucusumuzu gerçekleştirmiştik. Sağ olsun LTBA daki güvenlik görevlileri transit geçişte durumu fark ettilerde başımıza büyük iş açılmadı. Adının ABD olması ihmallerin olmadığı anlamına gelmiyor..
  • TSA sitesinden alintidir: Firearms - firearms carried as checked baggage MUST be unloaded, packed in a locked hard-sided container, and declared to the airline at check-in. You must declare all firearms to the airline during the ticket counter check-in process. The firearm must be unloaded. The firearm must be in a hard-sided container. The container must be locked. A locked container is defined as one that completely secures the firearm from access by anyone other than you. Cases that can be pulled open with little effort do not meet this criterion.
  • Amerika da deklare edilmesi kaydi ile ve icerisinde mermi bulunmamasi sarti ile tabanca tufek checked baggage de tasinabilir.(yabanci olarak ruhsati varsa) Gidilen destinasyondaki kurallar ve kanunlar TSA yi baglamaz, yeterki boyle hassas malzemeler deklare edilmis olsun ve TSA kurallarina uysun.

Havalimanı güvenlik birimi kaynakları, Mısır kökenli Amerikalı akademisyen Muhammed İbrahim Marai’nin sinirli davranışlarından şüphelenen polisin bavulunda yaptığı kontrolde metal kutulara saklanmış 2 silahın yanı sıra 250 mermi bulunduğunu, bavulun bir cebinde de 2 kılıç, 5 hançer ve 2 bıçak ele geçirildiğini belirtti.

Marai hakkında soruşturma başlatıldığını kaydeden kaynaklar, bu kişinin silahlarının Kahire’ye gelişinden önce nasıl olup da bulunamadığının da araştırıldığını ifade etti.

(Milliyet)

BU NASIL GÜVENLİK ZAFİYETİ?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Misafir ~ 12 yıl önce
ICAO kurallarına göre ruhsatlı ve deklare edilmiş tabancalar check-in bagajında taşınabilir. Amerika'da da serbest. Ancak örneğin ülkemizde mümkün değil. Mısır havayolları kendi ülkesindeki uygulamayı bilmiyor mu da uçakaltı bagajındaki silaha müsaade ediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
tsa kuralları amerikaya yapılan uçuşları bağlar.amerikadan başka ülkelere olan uçuşalrı bağlamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Aynı havaalanından 12.09.2004 yılında 3 arkadasımla İstanbul' a beraber yaptığımız donus ucusunda "hand bag"lerimizde unuttugumuz 3 adet swiss army knife çakı,3 adet "Alaska'n Ulu knife" ve 2 adet büyük boy çok işlevli kesici aparatlarla ucusumuzu gerçekleştirmiştik. Sağ olsun LTBA daki güvenlik görevlileri transit geçişte durumu fark ettilerde başımıza büyük iş açılmadı. Adının ABD olması ihmallerin olmadığı anlamına gelmiyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
TSA sitesinden alintidir: Firearms - firearms carried as checked baggage MUST be unloaded, packed in a locked hard-sided container, and declared to the airline at check-in. You must declare all firearms to the airline during the ticket counter check-in process. The firearm must be unloaded. The firearm must be in a hard-sided container. The container must be locked. A locked container is defined as one that completely secures the firearm from access by anyone other than you. Cases that can be pulled open with little effort do not meet this criterion.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 12 yıl önce
Amerika da deklare edilmesi kaydi ile ve icerisinde mermi bulunmamasi sarti ile tabanca tufek checked baggage de tasinabilir.(yabanci olarak ruhsati varsa) Gidilen destinasyondaki kurallar ve kanunlar TSA yi baglamaz, yeterki boyle hassas malzemeler deklare edilmis olsun ve TSA kurallarina uysun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000