19 Haziran 2021, Cumartesi 23:51:04

Borajet Havayolları'nın sahibi Sezgin Baran Korkmaz tutuklandı

Borajet Havayolları'nın sahibi SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da gözaltına alındı.
  • Halk bank davası gibi. Abd nin ali menfaatine dokunmuş demek ki. Olay bu. Halkbank davası da aynı. Türkiye iran la ambargoyu deldi diye açılan dava
  • Hadi bakalım darısı başımıza.
  • Orada takılanlar vardı ya parasız iş adamları diye dalga geçtiğin , işte onlar en azından karanlık işler yapmıyor parasız da olsa piyasada isimlerini ve kuyruklarını dik tutmak için orada kendilerini gösteriyor ve şartlar ne olursa olsun iş yapabilmek için iş kovalıyor iş bağlamaya çalışıyorlar .Kara para ile uğraşmıyorlar . Paranın rengi vardır , nereden geldiğini sormazsan sana sorarlar..
  • Kimsesizlerin kimsesi büyük adam kalbimizdesin , seni çekemeyen namertler arkandan atıp tutar konuşur . Hainler iflah olmaz.
  • Abd bilhassa vergi,para kaçırma gibi konularda kimseyi affetmez. Bakalım bu zat öterse burada ucu kime dokunacak da ortada onca itiraf ve ifşa var hiçbir savcı kılını kıpırdatmıyor o da ayrı rezalet. Ülkenin savcısı, hakimi,polisi,askeri devletin değil iktidarın adamı oldukça hiçbir şey olmaz ne yazık ki.
  • Cok laf yalansiz , cok mal haramsiz OLMAZ.
  • Gorecegiz bakalim ne olacak. Biz kacirdik adami serbest birakmakla ama Amerikalilar birakmaz bu isin pesini.
  • Beter olsun…
  • Biz seni biliyoruz güzel insan ,kim ne konuşursa konuşsun, konuştuklarıyla kalacaklar bu zor günler geride kalacak yine işinin başında olacaksın inşallah.
  • Hersey yasal yakalanincaya kadar.

SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz, ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da gözaltına alındı.

Korkmaz'ın avukatları BBC Türkçe'ye açıklamalarında şunları söyledi:

"Suç gelirlerinin aklandığını bilmesine rağmen sessiz kalmak iddiasıyla ABD'de başlatılan soruşturma nedeniyle Avusturya'da ABD'nin talebi üzerine gözaltına alındı.

"İade sürecini başlattılar.

"ABD'de yeni açılan ama eski dava ile bağlantılı bir dava olduğunu öğrendik.

"Bu konu hakkında Avusturya'da yargılama yapılacak. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz."

Avukatlar Korkmaz'ın gözaltına alınmasıyla ilgili Pazar günü bir basın bülteni paylaşılacağını söyledi.

BBC Türkçe, Korkmaz'ın avukatlarının bahsettiği 'yeni açılan davaya' ilişkin henüz bir bilgiye ulaşamadı ama eski davaya konu olan soruşturma ABD'de Utah Federal Savcılığı'nın ABD'deki Kingston ailesi ile Lev Aslan Dermen'in (Levon Termendzhyan) vergi bağlantılarını incelediği dosyaya uzanıyor.

Bu soruşturma kapsamında, Kingstonlar ve Dermen, ABD'deki şirketlerinin 2010-2016 yılları arasında 'yenilenebilir bio-yakıt üretip sattığına' dair sahte belgeler düzenleyerek, ABD Milli Gelirler Vergi Dairesi'nin (IRS) sağladığı yaklaşık 511 milyon dolarlık vergi indiriminden haksız yere faydalanmakla suçlandı.

Soruşturma belgelerinde ABD Hazinesi dolandırılarak elde edilen teşviklerin 134 milyon dolarlık kısmının da Türkiye'deki şirketlere gönderildiği öne sürülüyor.

Kingston ailesinin dört üyesi (Jacob Ortell Kingston, Isaiah Kingston, Rachel A. Kingston, Sally Kingston) ve Lev Dermen (Levon Termendzhyan), sırasıyla 2019 ve 2020'de suçlarını kabul edip mahkum oldular.

Korkmaz hakkında Türkiye'de devam eden dava ne aşamada?
Sezgin Baran Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu 10 sanığın yargılandığı 'mal varlığı değerini aklama' davasının ilk duruşmasının görüldüğü 17 Mayıs'ta mahkeme Korkmaz hakkında yakalama kararını kaldırarak, yokluğunda tutuklama kararı verdi.

'Suç gelirlerini aklama' iddiasıyla açılan bu davada Korkmaz'ın 5 yıla kadar hapsi isteniyor.

İddianamede, Korkmaz ve 'çevresindeki şahısların' ortak hareket ederek ABD'deki irtibatları ile elde ettikleri 'haksız kazançları çok sayıda banka işlemiyle kurmuş oldukları veya yetkilisi oldukları şirket hesaplarına aktardıkları' belirtiliyor.

Mahkeme duruşmayı 18 Ocak 2022'ye erteledi.

Korkmaz'ın avukatları daha önceki açıklamalarında bu suçlamalarla ilgili şunları söylemişti:

"Baran Bey bu iddiaları haklı gerekçelerle reddediyor. Kendisi 'Ben yatırımcıyım. Yurt dışından yabancı yatırımcı gelir, parasını getirir ben burada değerlendiririm' diyor. Türkiye'de değerlendirdiği paralar yasal olarak bulunuyor. Hepsi varlık yönetim şirketlerinde (…) Kendisi, 'Ben o parayı suç mu işledi de elde etti bilmem. Ben para gönderenlerin yasal yollardan elde ettiği bilgisine sahibim onun dışında bilgim yok' diyor. Savunmamız da bu."

Borajet Havayolları'nın sahibi Sezgin Baran Korkmaz tutuklandı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Sb k ~ 1 ay önce
Halk bank davası gibi. Abd nin ali menfaatine dokunmuş demek ki. Olay bu. Halkbank davası da aynı. Türkiye iran la ambargoyu deldi diye açılan dava

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 1 ay önce
Hadi bakalım darısı başımıza.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paper moon ~ 1 ay önce
Orada takılanlar vardı ya parasız iş adamları diye dalga geçtiğin , işte onlar en azından karanlık işler yapmıyor parasız da olsa piyasada isimlerini ve kuyruklarını dik tutmak için orada kendilerini gösteriyor ve şartlar ne olursa olsun iş yapabilmek için iş kovalıyor iş bağlamaya çalışıyorlar .Kara para ile uğraşmıyorlar . Paranın rengi vardır , nereden geldiğini sormazsan sana sorarlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hlk ~ 1 ay önce
Kimsesizlerin kimsesi büyük adam kalbimizdesin , seni çekemeyen namertler arkandan atıp tutar konuşur . Hainler iflah olmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 1 ay önce
Size müstehak hersey…
Hlk ~ 1 ay önce
Hahahhaha önce çalışanlarına olan borçlarını ödesin sonra kimsessizlerin kimsesi olsun.
Hlk ~ 1 ay önce
En çok sinir olduğum konu üç beş kuruş Borajet in çalışanlarının alacaklarını Yalçın ayaslıdan istemeyip buradan sezgin Baran Korkmaz’ı karalamaları.
Sbk ~ 1 ay önce
Abd bilhassa vergi,para kaçırma gibi konularda kimseyi affetmez. Bakalım bu zat öterse burada ucu kime dokunacak da ortada onca itiraf ve ifşa var hiçbir savcı kılını kıpırdatmıyor o da ayrı rezalet. Ülkenin savcısı, hakimi,polisi,askeri devletin değil iktidarın adamı oldukça hiçbir şey olmaz ne yazık ki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yav he he ~ 1 ay önce
yav tabii hiç affetmez. o yüzden milyon dolarlık illegal işler yapan fetöcüleri kollayıp besliyorlar. amerika övücüsü ne kadar saf adamlar var.
yav he he'ye ~ 1 ay önce
Fetöcülerle sezgin gibileri aynı kefeye koymak da ayrı bir zeka göstergesi. Abd'nin fetöyü niye beslediğini bilmiyor musun gerçek saftirik...
Yalan mi? ~ 1 ay önce
Cok laf yalansiz , cok mal haramsiz OLMAZ.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 1 ay önce
Gorecegiz bakalim ne olacak. Biz kacirdik adami serbest birakmakla ama Amerikalilar birakmaz bu isin pesini.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olan Türkiye ye olur ~ 1 ay önce
ABD Zarraf gibi anlaşma yaptırıp Türkiye için bir dosya daha hazırlar!
Fo ~ 1 ay önce
Beter olsun…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hlk ~ 1 ay önce
Biz seni biliyoruz güzel insan ,kim ne konuşursa konuşsun, konuştuklarıyla kalacaklar bu zor günler geride kalacak yine işinin başında olacaksın inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
lan bırak ~ 1 ay önce
sülüüüü:))))
Pardon ~ 1 ay önce
Bu kadar insan oyle boyle diyor siz olaya nereden bakiyorsunuz. Kesin birinci derece akrabasiniz.
Yasal ~ 1 ay önce
Hersey yasal yakalanincaya kadar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000