16 Ağustos 2017, Çarşamba 08:38:47

Borajet eski patronuna yakalama kararı. İşte nedeni...

Borajet'in eski patronu Yalçın Ayaslı hakkında yakalama kararı çıkarıldı. İşte gerekçesi...
  • Bir yalcin ayasliya bir barana bakin fazla soze gerek yok
  • Yalcin ayasli adam gibi adam bir patrondu tek hatasi yanlis kisilerle calismaktir. Ben yalcin ayasliya odeme yaoildigina bile inanmiyorum gelip sirkete coreklendiler bedava ozel jetleri oldu. Simdide yok hesaplar celiskili diye yalcin ayaslidan para almaya calisiyorlar yazik valla yazik olan arada kalan calisanlara oldu.
  • Siz patronlar, müdürler, yöneticiler neden böylesiniz ? Bizden iş istemeye gelince Avrupalıları örnek gösterip çıkarılacağımız son güne kadar taviz vermeden çalışmamızı bekleyip, haklarımızı tazminatlarımızı isteyince benimde kandırdılar diyorsunuz ? Kandırılmadın fakir edebiyatı yaparak tazminatları ödemekten kaçamazsın SBK !!!!
  • Onur Air niye Satin almandi ayni paraya?
  • AİLELERİMİZİN HAKKINI YİYİYORSUN. DEVAM ET AMA UNUTMA GRAM GRAM HESABI SORULUR ÖNCE ALLAH TARAFINDAN
  • Ayaslı büyük iş adamı. Sbk ya yerleştirdi batık şirketi. Serdarın çırpınışları boşuna beş kuruş bile alamaz. Adama alırken neden incelemedin hiç mi beyin yok sende insan pazardan domates alırken bile çürükmü diye bakar derler. Ayaslı şuan ABD de LosAngles da Rodeo Drive da öğle yemeğinde havyar, istiridye ve şampanyası eşliğinde mabadından gülüyor Serdara. Serdar Bora borusunu daha uzun yıllar çıkaramaz içinden.. zaten Serdara az bile.. Serdara Not: Çalışanların hakkını ver, çamura yatma, enayiliğinin arkasına gizlenme, delikanlı gibi çık ben bir eşşeklik yaptım, eşşeğim de ve milletin parasını öde. Delikanlılık takım elbisenin içine yelek giyip mafya vari yürümekle olmaz, çalışanın hakkını ödemekle olur.
  • Simdi koca sirket alindi hicmi arastirilmadi insan pazara gittiginde iki kilo domates alirken tartiya bakiyor dogru tarrtimi diye inanmayip peki bu sirket bu hale gelmeden onlem alinmadi goturup parayida pesinmi verildi yoksa...
  • Bora jet önce işten çıkardığın insanların emeğin ver'
  • Borç çıkmış sonradan, çalmışlar, yemişler, götürmüşler v.s. tamam anladık. alırken bakmadık, görmedik, söylemediler... hadi bunu da anladık diyelim...mahkemeye verdin peki...Sorum şu: bizim hakkımızı neden vermiyorsun? Bil ki biz de aynılarını düşünüyoruz. Senin hakkını da Allah verecektir. Dileğim, bu dünyada hesabını görmesidir.
  • Bir şirketin bilançosunu incelemedin ve aldın.Sonra bir baktın ki şirket makyaj görmüş,parlatılmış ve pazarlanmış.Peki bunu yapan kim?İçteki yöneticiler el birliğiyle bunu becermiş. Aldıktan sonra bu bariz ortada.Peki sen hala sana,yüzlerce çalışana kazık atmış bu yöneticilerle göz göre göre çalışmaya neden devam ettin? Üstüne üstlük adam isrifa etti,ayrılmasına rağmen,adamı aldın tekrar weat lease anlaşmasının başına getirdin,THY ile koordinasyon görevini hala bu adama verdin. Adamın vasfı yok,ayrılmış,istifa etmiş,kalktın onun sağkoluna genel müdür vekaleti verdin. şirketi bu hale getiren ya aptal işi bilmez yada hırsızdır diyenlere kulak asmadın.Bu işte bir iş var.

Geçen yılın sonunda el değiştiren Borajet’in satışı ile ilgili taraflar arasında kriz yaşandığı anlaşıldı. Şirketi alan taraf, bilançoda oynama yapıldığı gerekçesi ile dolandırıldıkları iddiasında. Şirketin mali işler başkanı da savcılık ifadesinde "Yönetim kararı ile bilançoda makyaj yaptık" dedi. Şirketin eski sahibi Yalçın Ayaslı ve yöneticileri hakkında savcılığa başvuruldu. Sulh Ceza hakimliği Ayaslı hakkında, yakalama kararı çıkardı. Savcılık başvurusunda, Ayaslı’nın mal varlığı için de tedbir istendi. Ayaslı ise hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Ayaslı "43 yıldır ABD'deyim ifademin nasıl alınacağı belli" dedi.

Borajet’in borçlarını üstlenerek devralan SBK Holding ile şirketin eski sahibi arasındaki şirket devri davalık oldu. SBK tarafı, şirketin devri sonrası, bilançoda görünmeyen yüklü bir borcun ortaya çıktığı iddiasında. Konu ile ilgili taraflar bir dizi uzman raporu hazırlattı. Hazırlanan raporlar da, şirketin satış sürecinde olmayan bir takım rakamların ortaya çıktığını ortaya koydu. Uluslararası firmalara hizmet veren bir şirketin yanı sıra Prof. Dr. Arslan Kaya’nın hazırladığı rapor da mahkemeye sunuldu. Anılan raporda şirketi devralan SBK Holding’e 253 milyon 305 bin liralık bir ödemenin yapılması gerektiği kaydedildi.

Şirket avukatı Av. Görkem Gökçe'nin imzası ile savcılıklara yapılan başvurularda, Borajet'in devri sonrası SBK Holding'in şirket için 150 milyon liralık harcama yaptığını kaydetti. Dosyada yer alan faturalarda harcama kalemleri ile ilgili detaylara yer verildi.

‘HİLELİ DAVRANIŞLAR’ İDDİASI

Taraflar arasındaki kriz, yürütülen görüşmeler sonrası da çözülmeyince konu yargıya taşındı. SBK Holding tarafı bir yandan hukuk davaları açarken, bir yandan da ceza davası için savcılık başvurularını yaptı. Başvurularda, şüphelilerin bir dizi hileli davranışla müvekkili oldukları şirketi zarara uğrattıkları öne sürüldü. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurularda, Yalçın Ayaslı’nın yanı sıra, şirketin eski yöneticileri Zahide Üner, Fatih Akol, Samir Bayraktar’ın da olduğu 10’a yakın kişinin ‘şüpheli’ olarak soruşturmaya dâhil edilmeleri talep edildi.

BİLANÇODA MAKYAJ YAPILDI

Savcılık, söz konusu isimlerin ifadelerini almaya başladı. Aynı zamanda Borajet’in eski genel müdürü olan Fatih Akol, şirketin satış sürecini, Yalçın Ayaslı’nın vekilleri ve yönetim kurulu üyeleri olarak yaptıklarını kaydetti. Akol, ifadesinde ödeme güçlüğü içinde olduğunu bildiğini kaydetti. Şirketin eski mali işleri başkanı olan Tolga Üzümcü ise, savcılık ifadesinde Borajet’in 2016 döneminde teknik olarak iflas ettiğini açıkladı. Üzümcü, “Yönetim Kurulu talimatıyla mali işlerden sorumlu Zahide Üner ve Genel Müdür Fatih Akol ile istişare ederek, hesaplara uçak teknik ve bakım giderleri bilançonun aktifine konularak öz kaynağı güçlendirici makyajlama işlemleri yapılmıştır” dedi. Üzümcü ifadesinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü talimatlarına uygun olarak faaliyetlere devam edebilmek için bu kararın alındığını aktardı.

6’SI UÇAMAYACAK HALDEYDİ

Borajet’te teknik başkan olarak görev yaptığını belirten Olcay Özbay ise ifadesinde, “29 Aralık 2016 tarihli şirket satış zamanında 6 uçak uçamayacak durumda yerdeydi. 4 uçak ise uçabiliyordu. Bu uçaklardan sökülen eksik parçaların bakım ve yenileme maliyeti şirketin finans departmanına bildiriliyordu” dedi. Zahide Üner ise savcılık ifadesinde, Borajet’e ara sıra gittiğini, teknik donanıma ve hesap detaylarına vakıf olmadığını söyledi. Ancak savcılığa sunulan yazışmalara göre Üner’in yürütülen tüm süreçlerden haberinin olduğu anlaşılıyor.

KARARA İTİRAZ SONUCU DEĞİŞTİRMEDİ

Savcılık, ifadesi alınamayan Ayaslı için ise, İstanbul Sulh Ceza Hakimliği’nden yakalama kararı talep etti. Hakimlik, Ayaslı hakkında yakalama emri verdi. Bu karara göre, Ayaslı ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılacak. Belgelere göre, ABD’de yaşayan Ayaslı’nın avukatları bu karara itiraz etti ancak sonuç değişmedi.

Armaggan ve Nar markaları ile ABD'de yatırımları olan Ayaslı, Forbes Türkiye'nin en zenginler listesinde yer almıştı.

İKİ KRİTİK İSİM

Savcılık başvurularında, iki kritik isme de yer verildi. Söz konusu isimlerden biri TMSF’ye geçen Tarkim Havacılık’ın firari durumdaki eski sahibi İbrahim Faruk Bayındır ile, Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında aranan Av. Halil İbrahim Koca. Bu iki ismin de, bir dönem Borajet’te hisse sahibi oldukları belirtildi. Şirketin ticaret sicil kayıtlarına göre de Bayındır ve Koca bir dönem şirkette 1’er hissenin sahibiydi.

UÇAK BAŞKA ŞİRKETTEN

Faaliyetlerine ara verilen Borajet geçen yıl Fenerbahçe’nin de forma sponsoru olmuştu. Ancak, şirketin satışı sonrası ortaya çıkan ciddi sıkıntılar yeni bir planlama yapılmasına neden oldu. Edinilen bilgilere göre SBK Holding, ihtiyaç anında Fenerbahçe’ye tahsis edilmek üzere THY ile anlaştı. Kulübe verilen hizmet sonrası SBK tarafı THY’ye ödemeyi yapıyor.

AYASLI: İFADEMİN NASIL ALINACAĞI BELLİ

İş adamı Ayaslı ise mail yolu ile Hürriyet'e gönderdiği yanıtlarda, 43 yıldır ABD'de yaşadığını hatırlatarak, ifadesinin nasıl alınabileceğinin ABD ile karşılıklı imzalanan anlaşmalarla belirlendiğini işaret etti. Ayaslı, hakkındaki yakalama kararının bir kaç gün içinde çıkarılmasının soru işareti oluşturduğunu savundu. Ayaslı, savcıya ifade veren eski çalışanların söylediklerine ilişkin ise "Adı gecen kisiler, halen Borajet ile ilişkileri devam eden, büyük baskı altında tutulan, kişilerdir. İfadelerinin bu ışık altında değerlendirilmesi gerekir" dedi.

Borajet’in zarar eden bir şirket olduğunun bilindiğini kaydeden Ayaslı "Şirketi kapatmak yerine, çalışanları ve bölgesel havacılığın devamını düşünerek bu fedakârlığı yaptım" dedi. Ayaslı, FETÖ soruşturmaları kapsamında aranan İbrahim Faruk Bayındır ve Av. Halil İbrahim Koca ile olan ilişkisine yönelik ise "Sorunuzda adı gecen kisiler ile seneler önce nasıl bir ticari ilişki içinde olduğum, savcılığa sunulan dosyada ayrıntılı olarak anlatılmıştır "dedi. (Hürriyet)

Borajet eski patronuna yakalama kararı. İşte nedeni...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (33)

Fark ~ 2 yıl önce
Bir yalcin ayasliya bir barana bakin fazla soze gerek yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kader ~ 2 yıl önce
Yalcin ayasli adam gibi adam bir patrondu tek hatasi yanlis kisilerle calismaktir. Ben yalcin ayasliya odeme yaoildigina bile inanmiyorum gelip sirkete coreklendiler bedava ozel jetleri oldu. Simdide yok hesaplar celiskili diye yalcin ayaslidan para almaya calisiyorlar yazik valla yazik olan arada kalan calisanlara oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sbk ya ~ 2 yıl önce
Siz patronlar, müdürler, yöneticiler neden böylesiniz ? Bizden iş istemeye gelince Avrupalıları örnek gösterip çıkarılacağımız son güne kadar taviz vermeden çalışmamızı bekleyip, haklarımızı tazminatlarımızı isteyince benimde kandırdılar diyorsunuz ? Kandırılmadın fakir edebiyatı yaparak tazminatları ödemekten kaçamazsın SBK !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onur Air ~ 2 yıl önce
Onur Air niye Satin almandi ayni paraya?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SEBEKA ~ 2 yıl önce
AİLELERİMİZİN HAKKINI YİYİYORSUN. DEVAM ET AMA UNUTMA GRAM GRAM HESABI SORULUR ÖNCE ALLAH TARAFINDAN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SBK ya müstehak ~ 2 yıl önce
Ayaslı büyük iş adamı. Sbk ya yerleştirdi batık şirketi. Serdarın çırpınışları boşuna beş kuruş bile alamaz. Adama alırken neden incelemedin hiç mi beyin yok sende insan pazardan domates alırken bile çürükmü diye bakar derler. Ayaslı şuan ABD de LosAngles da Rodeo Drive da öğle yemeğinde havyar, istiridye ve şampanyası eşliğinde mabadından gülüyor Serdara. Serdar Bora borusunu daha uzun yıllar çıkaramaz içinden.. zaten Serdara az bile.. Serdara Not: Çalışanların hakkını ver, çamura yatma, enayiliğinin arkasına gizlenme, delikanlı gibi çık ben bir eşşeklik yaptım, eşşeğim de ve milletin parasını öde. Delikanlılık takım elbisenin içine yelek giyip mafya vari yürümekle olmaz, çalışanın hakkını ödemekle olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pazarci... ~ 2 yıl önce
Simdi koca sirket alindi hicmi arastirilmadi insan pazara gittiginde iki kilo domates alirken tartiya bakiyor dogru tarrtimi diye inanmayip peki bu sirket bu hale gelmeden onlem alinmadi goturup parayida pesinmi verildi yoksa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sky ~ 2 yıl önce
Bora jet önce işten çıkardığın insanların emeğin ver'

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sebekaya ~ 2 yıl önce
Borç çıkmış sonradan, çalmışlar, yemişler, götürmüşler v.s. tamam anladık. alırken bakmadık, görmedik, söylemediler... hadi bunu da anladık diyelim...mahkemeye verdin peki...Sorum şu: bizim hakkımızı neden vermiyorsun? Bil ki biz de aynılarını düşünüyoruz. Senin hakkını da Allah verecektir. Dileğim, bu dünyada hesabını görmesidir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SBK ~ 2 yıl önce
Bir şirketin bilançosunu incelemedin ve aldın.Sonra bir baktın ki şirket makyaj görmüş,parlatılmış ve pazarlanmış.Peki bunu yapan kim?İçteki yöneticiler el birliğiyle bunu becermiş. Aldıktan sonra bu bariz ortada.Peki sen hala sana,yüzlerce çalışana kazık atmış bu yöneticilerle göz göre göre çalışmaya neden devam ettin? Üstüne üstlük adam isrifa etti,ayrılmasına rağmen,adamı aldın tekrar weat lease anlaşmasının başına getirdin,THY ile koordinasyon görevini hala bu adama verdin. Adamın vasfı yok,ayrılmış,istifa etmiş,kalktın onun sağkoluna genel müdür vekaleti verdin. şirketi bu hale getiren ya aptal işi bilmez yada hırsızdır diyenlere kulak asmadın.Bu işte bir iş var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000