07 Kasım 2018, Çarşamba 13:45:14

Boeing'den şirketlere 'MAX' uyarısı

Endonezyalı Lion Air'e ait yeni Boeing 737 Max uçağının düşmesi sonrası yapılan soruşturmayı dikkate alan Boeing yönetiminin, 737 Max uçaklarını kullanan tüm havayolu şirketleri için bir güvenlik uyarısı yayınlamaya hazırlandığı belirtildi.
  • Şimdi TK dan bilet alsam , Tam binerken baktim ki MAX,binmeyi reddetsem, bilet iade mi istiyebilirmiyim acaba ?
  • Pilotsuz uçak yapıyordu değil mi? Pilotlusunda böyle sorunlar çıkıyorsa pilotsuzunda daha çoook özür diler. Pilota ihtiyaç mı var uçak sistemleri gelişti haydeeee diyenlere de saygıyla duyrulur.
  • 2 NOLU RADYO ALTİMETRE PROBLEMİ VAR.DAHA ÖNCE 1 NOLU R/A PROBLEMİ OLMUŞMU.O SORGULANMALI.OLMUŞSA VE HOLD'A ALINMIŞ SONRADA HOLD'DAN KALDIRILMIŞMI.ONA BAKMALI.NE TÜR BİR İŞLEM YAPILMIŞ? 1 NUMARA HOLD'DA İSE 2 NUMARA KESİN BU İŞİ YAPMIŞ OLABİLİR.ALLAH BİRDAHA KİMSENİN BAŞINA GÖSTERMEZ İNŞALLAH.
  • yolcu kapasitesi, max takeoff weight, max landing weight,yakıt tasarufu ,cok daha güvenli olan airbus neo serisi alıcağına sırf neoya rakip olarak aceleyle çıkarılmış uçak alırsan böyle olur tk nın siparişlerini gözden geçirmesi gerek! "if it is boing i am NOT going"
  • Muhtemelen bu failure da pilottan trimle ilgili 5 den fazla talimat beklenecek.Uçak pikeye girecek hani pikeye girecek uçak dediğimiz bir 737 ve pilottan bir çok talimat isteyeceksiniz.Pilotta pike anında onları o stres baskı ve ne olduğuna uğramış -ki muhtemelen bir yolcu uçağından bekleyeceğiniz son hareketi görmenin şaşkınlığıyla-bir halde uygulamaya çalışacak öyle mi ?Üstüne çok normal bir şeymiş gibi bunu bu kadar basite indirgeyip bir belge hazırlayıp pilotlara yollayacaksın öyle mi Boeing ? Eğer tüm Max’lerin uçuşlarını durdurmasını talep etmezseniz insanların hayatlarıyla oyun oynamaktır Boeing !
  • Boşuna havacılık kanunları kanla yazılmıştır dememişler. Ne yazık ki bu kaza da Boeing'e Max serisinin öngörülememiş bir sorunu gösterdi. Tıpkı THY Amsterdam kazası gibi. Son olmasını ummakla birlikte son olmayacağının da bilincindeyim. Zira her ihtimali düşünebilmek ihtimal dahilinde bile değil. Her yeni ekipman veya cihaz da bu ihtimalleri misliyle çoğaltıyor. Bir kaza durumunda da üretici güvenlik uyarısı yayınlayarak veya sorunlu parçaların kontrol edilmesi / değiştirilmesini tavsiye ederek işin içinden sıyrılıyor. Ölenler de öldükleriyle kalıyorlar.
  • Kaza oldu mu veryansın havayoluna ve pilota, ama imalatçı firma hatası oldğunda bülten yayınla olay bitsin....sonra eeee güvenlik uyarısı yaptık havayoluda brifing paketine bir ikaz ekler, hooooop top pilotun kucağında birşey olursa ama KAPTANIM bülteni brifing paketine koyduk... hadi BOEING ciler nur topu bir çocuğunuz daha oldu adı “uçuş kontrol arızası” , airbus gibi birşeyleri OFF then ON yap dur tutarsa....
  • Bu olay açıklığa kavuşana kadar Max ların uçuşları durdurulmalı, hepimizin başına gelebilir, bulletin ile geçiştirilecek bir şey değil bu
  • Max'larla uçacak ekiplerin titizlikle seçilmelerini temenni etmekten başka çaremiz yok mu yani ? Ekip tahsis çalışanları buraları okuyordur umarım.
  • Hatalı aoa sensörüne rağmen komut vermeye devam eden bir protection sistemi problemi konuşuluyor. Pitch down trim sarması ve ekibin zamanında full manual uçuşa geçememesi. Boeing'in tepesine binilmesi gereken bir konu. Single Failure sonrası software protokolleri ile ilgili sıkıntı da var. Özellikle otopilot harici airbuslardaki protection'lara benzer şekilde A/P engagement'a bakmayan ve direkt stall durumunda THS'e nose down yaptıran bir logic bu uçağın işini bitirmiş görünüyor. Esasında bu durumla baş etmeleri için gerekli prosedür kitapta yer almakta imiş ancak filolardan filolara atlayan, zırt pırt filoya yeni uçak sokan bu gibi firmalar (thy ve arap filoları da buna dahildir) özellikle tipler arası fark eğitimlerine önem vermemektedirler. Boeing bu işten yırtarsa çok üzülürüm, modifiyeli şahin gibi eski uçağa yama yapıp yapıp satmasınlar. Şirketler de fark eğitimlerine dikkat etsin. Astronotlarımız da uçuş dışı zamanlarda şirketi çekiştirmek yerine ders çalışsınlar. Sağlıcakla..

Endonezyalı Lion Air'e ait yeni Boeing 737 Max uçağının düşmesi sonrası yapılan soruşturmayı dikkate alan Boeing yönetiminin, 737 Max uçaklarını kullanan tüm havayolu şirketleri için bir güvenlik uyarısı yayınlamaya hazırlandığı belirtildi.

Bloomberg'in elde ettiği bilgiye göre Boeing yönetimi, 189 kişinin ölümüne yol açan kazanın ardından yapılan soruşturmalar sonucunda, Boeing 737 Max'lerin uçuş kontrol sistemindeki bir hatanın uçakların aniden arıza yapmasına yol açabileceğini tespit etti.

Bloomberg'e konuşan bir yetkili, Boeing'in havayolu şirketlerini söz konusu sorunun nasıl ele alınacağına dair uyarılarda bulunacağını ifade etti.

29 Ekim'de Endonezyalı Lion Air havayolu şirketine ait bir yolcu uçağı, Cakarta-Pangkal Pinang seferi için havalandıktan kısa bir süre sonra 189 kişilik yolcu ve mürettebatıyla denize düşmüştü.

Boeing'den şirketlere 'MAX' uyarısı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (36)

YOLCU ~ 14 gün önce
Şimdi TK dan bilet alsam , Tam binerken baktim ki MAX,binmeyi reddetsem, bilet iade mi istiyebilirmiyim acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu boeing ~ 5 ay önce
Pilotsuz uçak yapıyordu değil mi? Pilotlusunda böyle sorunlar çıkıyorsa pilotsuzunda daha çoook özür diler. Pilota ihtiyaç mı var uçak sistemleri gelişti haydeeee diyenlere de saygıyla duyrulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAMUK KAFA ~ 5 ay önce
2 NOLU RADYO ALTİMETRE PROBLEMİ VAR.DAHA ÖNCE 1 NOLU R/A PROBLEMİ OLMUŞMU.O SORGULANMALI.OLMUŞSA VE HOLD'A ALINMIŞ SONRADA HOLD'DAN KALDIRILMIŞMI.ONA BAKMALI.NE TÜR BİR İŞLEM YAPILMIŞ? 1 NUMARA HOLD'DA İSE 2 NUMARA KESİN BU İŞİ YAPMIŞ OLABİLİR.ALLAH BİRDAHA KİMSENİN BAŞINA GÖSTERMEZ İNŞALLAH.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
neocu ~ 5 ay önce
yolcu kapasitesi, max takeoff weight, max landing weight,yakıt tasarufu ,cok daha güvenli olan airbus neo serisi alıcağına sırf neoya rakip olarak aceleyle çıkarılmış uçak alırsan böyle olur tk nın siparişlerini gözden geçirmesi gerek! "if it is boing i am NOT going"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kaptan ~ 5 ay önce
kesinlikle katılıyorum. B737-800 de A320 den üstün olsun diye uçuş tavanını 41000 Feet çıkarmadılar mı.? Sonuç: Bir sürü epressurization olayı yaşanıyor. Biraz turbulenz olsa uçak ya overspeede giriyor yada lowspeede..
Neocu ya ~ 5 ay önce
AirBUS çoook güvenli. Rio de janeiro AirFrance olayı, ilk airshow olayı, Air Nz test uçuşu olayı, Germanwings olayı (!), AirFrance ve Qantas A380 motor olayları ve Neo motor güzellikleri vs. vs. vs. Anlayan anladı....Düşerse ICEM e ..........
Saçmalığa Bakar Mısınız ? ~ 5 ay önce
Muhtemelen bu failure da pilottan trimle ilgili 5 den fazla talimat beklenecek.Uçak pikeye girecek hani pikeye girecek uçak dediğimiz bir 737 ve pilottan bir çok talimat isteyeceksiniz.Pilotta pike anında onları o stres baskı ve ne olduğuna uğramış -ki muhtemelen bir yolcu uçağından bekleyeceğiniz son hareketi görmenin şaşkınlığıyla-bir halde uygulamaya çalışacak öyle mi ?Üstüne çok normal bir şeymiş gibi bunu bu kadar basite indirgeyip bir belge hazırlayıp pilotlara yollayacaksın öyle mi Boeing ? Eğer tüm Max’lerin uçuşlarını durdurmasını talep etmezseniz insanların hayatlarıyla oyun oynamaktır Boeing !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lion ~ 5 ay önce
Boşuna havacılık kanunları kanla yazılmıştır dememişler. Ne yazık ki bu kaza da Boeing'e Max serisinin öngörülememiş bir sorunu gösterdi. Tıpkı THY Amsterdam kazası gibi. Son olmasını ummakla birlikte son olmayacağının da bilincindeyim. Zira her ihtimali düşünebilmek ihtimal dahilinde bile değil. Her yeni ekipman veya cihaz da bu ihtimalleri misliyle çoğaltıyor. Bir kaza durumunda da üretici güvenlik uyarısı yayınlayarak veya sorunlu parçaların kontrol edilmesi / değiştirilmesini tavsiye ederek işin içinden sıyrılıyor. Ölenler de öldükleriyle kalıyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olaya bak ~ 5 ay önce
Kaza oldu mu veryansın havayoluna ve pilota, ama imalatçı firma hatası oldğunda bülten yayınla olay bitsin....sonra eeee güvenlik uyarısı yaptık havayoluda brifing paketine bir ikaz ekler, hooooop top pilotun kucağında birşey olursa ama KAPTANIM bülteni brifing paketine koyduk... hadi BOEING ciler nur topu bir çocuğunuz daha oldu adı “uçuş kontrol arızası” , airbus gibi birşeyleri OFF then ON yap dur tutarsa....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Max Kaptan ~ 5 ay önce
Bu olay açıklığa kavuşana kadar Max ların uçuşları durdurulmalı, hepimizin başına gelebilir, bulletin ile geçiştirilecek bir şey değil bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 5 ay önce
Max'larla uçacak ekiplerin titizlikle seçilmelerini temenni etmekten başka çaremiz yok mu yani ? Ekip tahsis çalışanları buraları okuyordur umarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sc ~ 5 ay önce
Sen ne kadar zavallısın. Kabinde yeni uçmaya başladın büyük ihtimalle.
sc'ye ~ 5 ay önce
Pilot olsam böyle bir şey yazmazdım herhalde.Yolcuyum ben... Akıl var mantık var.Geçenlerde biri Soyak Kaptanın göstergeleri çalışmayan uçağı başarıyla indirdiğini yazmıştı bu sitede.Hangi haberin yorumuydu hatırlamıyorum.Kontrol bende olmadığına göre endişelenmem de normal.Nasıl bir ön yargıysa sizdeki de maşallah.Zavallı demiş bir de :)
AoA ~ 5 ay önce
Hatalı aoa sensörüne rağmen komut vermeye devam eden bir protection sistemi problemi konuşuluyor. Pitch down trim sarması ve ekibin zamanında full manual uçuşa geçememesi. Boeing'in tepesine binilmesi gereken bir konu. Single Failure sonrası software protokolleri ile ilgili sıkıntı da var. Özellikle otopilot harici airbuslardaki protection'lara benzer şekilde A/P engagement'a bakmayan ve direkt stall durumunda THS'e nose down yaptıran bir logic bu uçağın işini bitirmiş görünüyor. Esasında bu durumla baş etmeleri için gerekli prosedür kitapta yer almakta imiş ancak filolardan filolara atlayan, zırt pırt filoya yeni uçak sokan bu gibi firmalar (thy ve arap filoları da buna dahildir) özellikle tipler arası fark eğitimlerine önem vermemektedirler. Boeing bu işten yırtarsa çok üzülürüm, modifiyeli şahin gibi eski uçağa yama yapıp yapıp satmasınlar. Şirketler de fark eğitimlerine dikkat etsin. Astronotlarımız da uçuş dışı zamanlarda şirketi çekiştirmek yerine ders çalışsınlar. Sağlıcakla..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
astronot ~ 5 ay önce
Zaten film izleyerek astronot olunmuyor mu? Ders çalışmak da ne? Bak şimdi bütün hevesimi kırdın. Star wars, star treck yetmiyor mu?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000