09 Ekim 2014, Perşembe 11:37:10

BOEING'DEN İYİMSER TAHMİN

Boeing hava kargosu trafiğinin önümüzdeki 20 yıl boyunca her yıl yüzde 4,7 büyüyeceğini, 2033 yılına kadar da küresel hava yük taşımacılığının iki katından fazla artacağını öngörüyor.

Boeing hava kargosu trafiğinin önümüzdeki 20 yıl boyunca her yıl yüzde 4,7 büyüyeceğini, 2033 yılına kadar da küresel hava yük taşımacılığının iki katından fazla artacağını öngörüyor. Boeing, iki yıllık Dünya Hava Kargosu Tahmin raporunu Uluslararası Hava Kargosu Forum ve Sergisi’nde açıkladı.

Boeing Ticari Uçaklar Pazarlama Başkan Yardımcısı Randy Tinseth, “Birkaç yıllık durgunluğun ardından güçlenmeye başlayan hava yük taşımacılığı trafiği rakamları toparlanma yönünde kuvvetli sinyaller veriyor. Hava kargo pazarı artık nerdeyse uzun vadeli oranlarda büyüyor” dedi.

2013’ün ikinci çeyreğinde yeniden büyümeye başlayan dünya hava kargosu trafiği 2014’ün ilk yedi ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4’e ulaşan bir artış kaydetti. Eğer bu eğilim devam ederse 2014, hava yük taşımacılığı sektörünün 2010’dan bu yana en yüksek büyümeyi yakaladığı yıl olacak.

Hava kargonun önceki yıllarda gösterdiği zayıf büyüme iki temel nedene bağlanabilir: dünya ekonomisinin düşük performansı ve özellikle hava kargo sektörü tarafından taşınan geleneksel emtiaların gösterdiği sönük ticari büyüme.

Boeing’in yeni öngörüsü, yakaladıkları en yüksek trafik hacmi ile, Asya ve Kuzey Amerika ve Avrupa-Asya bölgelerinin hava kargosu pazarına hakim olacağını gösteriyor. Önümüzdeki 20 yılda en hızlı büyüme oranını İç Asya, Çin yerli pazarı ve Asya-Kuzey Amerika pazarlarının yakalaması bekleniyor.

Hava kargosunun artış gösterirken, yeni 840 adet uçağın ve yolcu uçağından yük uçağına çevrilen 1.330 adet uçağın teslim edilmesiyle birlikte dünyadaki yük taşıma uçak filosunun da büyümesi bekleniyor. Bu uçakların yüzde 52’sinden fazlasının emekli edilenlerin yerini alması, geri kalanının ise büyüme için kullanılması bekleniyor.


 

2014-2033 arasında teslim edilmesi planlanan yeni uçakların yüzde 70’inden fazlası, 747-8 ve 777 modelleri gibi büyük yük uçakları olacak.

Tinseth, “Boeing kargo sektörüne başka hiçbir şirketin olmadığı kadar kendisini adamıştır. Pazar güçlenmeye devam ederken bizim verimli ve yüksek kabiliyete sahip yük taşıma uçaklarımız tümü de dünyanın hava kargo trafiğinin yarısından fazlasını taşımak üzere kendisini hazırlamıştır” dedi.

BOEING'DEN İYİMSER TAHMİN

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000