19 Kasım 2019, Salı 16:57:40

Boeing'de yeni çatlak!

Karıştığı kazaların ardından, Boeing hissedarları şirketin yönetim kuruluna dava açtı.
  • Ng de mcasmi vardi da biz ucmuoduk ;)

Karıştığı kazaların ardından, Boeing hissedarları şirketin yönetim kuruluna dava açtı.

Bloomberg'de yer alan habere göre, ABD'nin Delaware eyaletinde açılan karıştığı kazanların ardından şirkete açtıkları davada hissedarlar, yönetim kurulunu 737 Max krizini kötü yönetmek ve şirketin mali yapısını bozmakla suçluyor.

Hissedarlar şirketin değerinin kazadan sonra aşırı bir şekilde düştüğünü ve ciddi zarar ettiklerini de vurguluyor.

Endonezya'da Lion Hava Yollarına ait “JT 610” sefer sayılı Boeing 737 Max 8 tipi uçak, 29 Ekim 2018'de, Cakarta'dan Sumatra Adası'ndaki Pangkal Pinang şehrine gitmek üzere havalandıktan kısa bir süre sonra denize çakılmıştı.

189 kişinin yaşamını yitirdiği kaza, bu tip uçakların ilk kazası olarak tarihe geçmişti. Etiyopya Hava Yollarına ait Boeing 737 Max 8 tipi yolcu uçağı da, 10 Mart 2019’da Addis Ababa'dan Kenya'nın başkenti Nairobi'ye gitmek için havalandıktan kısa süre sonra düşmüş, uçaktaki 157 kişi hayatını kaybetmişti.

Etiyopya'daki kazanın ardından Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya'nın da aralarında bulunduğu birçok ülke “Boeing 737 Max” tipi uçakların operasyonlarını geçici olarak durdurmuş ve hava sahalarını bu uçuşlara kapatmıştı.

Her iki kazada da 737 Max tipi uçaklarda, hücum acısı sensörleri arasındaki veri uyuşmazlığının “Manevra Karakteristiği Takviye Sistemi” (MCAS) adı verilen kontrol sisteminin otomatik pilotu devreye sokmasının etkili olduğu belirtilmişti.

Boeing'de yeni çatlak!

Facebook Yorum

Yorumlar

37 p4fo ~ 26 gün önce
Ng de mcasmi vardi da biz ucmuoduk ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hacı iyi oku ~ 25 gün önce
Sıkıntı MCAS değil NG de sıkıntı kanat kökünde çatlak var

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000