28 Nisan 2022, Perşembe 09:44:56

Boeing'de işler iyi gitmiyor... Zarar üstüne zarar ediyor!

ABD'li uçak üreticisi Boeing, artan maliyetler ile ticari ve savunma programlarındaki gecikmelerin etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar dolarlık zarar bildirdi.
  • Keşke bizim de öyle bir şirketimiz olsa da her sene zarar etse. Biz öyle şirketimiz olmadan dsha fazla zararlar ediyoruz. ..
  • Adamlar 96 yilindan sonra strateji degistirdi MD satin aldi artik oncelik guvenlik degil para oldu ee bu sektor hata kabul edermi , cok para daha cok para derken bu hallere dustu , onceden yonetim muhendislerdeydi simdi marketcilerde , sonra da agliyolar hala 30 yillik 737 nin ekmegi ile devam motorlari degistir az one al mcas ekle 737 mac , modifiyeli sahin , malesef if its not boeing i m going cumlesi bitti ..
  • Boeing 737 lesinden kurtulmali
  • douglas üçkağıtçılarını doldurursan yönetim kuruluna ne olacak sanıyorsun? Mühendis olmayan kötülerin yönettiği şirket zarar etmeye mahkumdur. Starliner rezilliği, 1 seneden fazla süredir 787 teslimatı yapılmaması, 777x sorunları, 737 Max üçkağıtı ve rezaleti. Baştan aşağıya yozlaşmış firma.
  • Zarardaysa boeing pilotlarına yüzde 50 kesinti yapsın
  • 2020 yılında dar gövdede ahı gitmiş vahı kalmış 737 ile sahalara döner 20 yıllık süreyi böyle emanet ederse sonuç ortada. 777x de kafaları rahattı ama orada da işler çok istendiği gibi gitmiyor. Boeing maliyeti yükseltmeden, müşterilerinin acaba mı diye kendilerini düşündürtemediği sürece makas gittikçe açılır.

ABD'li uçak üreticisi Boeing, artan maliyetler ile ticari ve savunma programlarındaki gecikmelerin etkisiyle bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar dolarlık zarar bildirdi.

Boeing, 2022'nin ocak-mart dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.

Buna göre, şirketin geliri ilk çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8 azalarak 13,9 milyar dolara geriledi. Boeing 2021'in aynı döneminde 15,2 milyar dolarlık gelir elde etmişti.

Şirket, yılın ilk çeyreğinde artan maliyetler ile ticari ve savunma programlarındaki gecikmelerin etkisiyle 1,2 milyar dolar zarar etti. Firma, geçen yılın ocak-mart döneminde de 561 milyon dolarlık zarar açıklamıştı.

Boeing'in hisse başına zararı ise bu dönemde 1,53 dolardan 2,75 dolara yükseldi.

Şirketten yapılan açıklamada, ilk Boeing 777-9 uçağının, sertifikasyon zorlukları ve zayıf talep nedeniyle gelecek yıl yerine 2025'te teslim edilmesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada, bu durumun bu yılın ikinci çeyreğinden başlayarak yaklaşık 1,5 milyar dolarlık maliyetle sonuçlanacağı ve 777-9 uçağının üretimi yeniden başlayana kadar devam edeceği aktarıldı.

Boeing'in beklenenden kötü gelen bilançosunun ardından şirketin New York borsasında işlem gören hisseleri yüzde 10'un üzerinde değer kaybetti.

Boeing'de işler iyi gitmiyor... Zarar üstüne zarar ediyor!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

BATTAL ~ 3 ay önce
Keşke bizim de öyle bir şirketimiz olsa da her sene zarar etse. Biz öyle şirketimiz olmadan dsha fazla zararlar ediyoruz. ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MD ~ 3 ay önce
Adamlar 96 yilindan sonra strateji degistirdi MD satin aldi artik oncelik guvenlik degil para oldu ee bu sektor hata kabul edermi , cok para daha cok para derken bu hallere dustu , onceden yonetim muhendislerdeydi simdi marketcilerde , sonra da agliyolar hala 30 yillik 737 nin ekmegi ile devam motorlari degistir az one al mcas ekle 737 mac , modifiyeli sahin , malesef if its not boeing i m going cumlesi bitti ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kurtulmali ~ 3 ay önce
Boeing 737 lesinden kurtulmali

Yanıtla

Kalan karakter 1000
w ~ 3 ay önce
douglas üçkağıtçılarını doldurursan yönetim kuruluna ne olacak sanıyorsun? Mühendis olmayan kötülerin yönettiği şirket zarar etmeye mahkumdur. Starliner rezilliği, 1 seneden fazla süredir 787 teslimatı yapılmaması, 777x sorunları, 737 Max üçkağıtı ve rezaleti. Baştan aşağıya yozlaşmış firma.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ceo ~ 3 ay önce
Zarardaysa boeing pilotlarına yüzde 50 kesinti yapsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daha çok zarar yazar ~ 3 ay önce
2020 yılında dar gövdede ahı gitmiş vahı kalmış 737 ile sahalara döner 20 yıllık süreyi böyle emanet ederse sonuç ortada. 777x de kafaları rahattı ama orada da işler çok istendiği gibi gitmiyor. Boeing maliyeti yükseltmeden, müşterilerinin acaba mı diye kendilerini düşündürtemediği sürece makas gittikçe açılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000