15 Mart 2021, Pazartesi 16:23:18

Boeing hisseleri uçuşa geçti

Boeing hissesi son bir ayda yüzde 28 değer kazandı. Zor dönemlerden geçen havacılık devinin bu yükselişinin arkasında, geçtiğimiz iki yıl içinde karşı karşıya kaldığı krizlerin en kötülerinin geride kaldığına yönelik yatırımcı iyimserliği var.
  • Aman biz boyle iyiyiz max neyin istemiyoz
  • Boeing kalite sisemi sorunlu, bu sirket ya el degistirecek ya batacak, uzak durun

Boeing hissesi son bir ayda yüzde 28 değer kazandı. Zor dönemlerden geçen havacılık devinin bu yükselişinin arkasında, geçtiğimiz iki yıl içinde karşı karşıya kaldığı krizlerin en kötülerinin geride kaldığına yönelik yatırımcı iyimserliği var.

Hisse sadece son beş işlem gününde yüzde 20'nin üzerinde değer kazanarak Cuma gününü 269,19 dolarda kapattı. BA hisselerindeki momentum bu sefer o kadar güçlü ki, 2021'de kaydettikleri yükseliş Dow Jones Industrial Average Endeksi'nin getirilerinin üç katının üzerinde.

Yatırımcıların sermayelerini kaderleri korona virüs sonrasında ekonominin yeniden açılmasına yakından bağlı bölgelere kaydırmasıyla birlikte Boeing'e ek olarak (havayolları, yolcu gemisi işletmecileri ve perakendeciler gibi) diğer döngüsel hisselerde de genel bir ralli yaşanıyor.

Chicago merkezli uçak üreticisindeki ralli ise özellikle etkileyici. Boeing havayolu seyahatlerinde yaşanan salgın kaynaklı çöküş ile, hatalı uçuş kontrol sistemlerine bağlı iki uçak kazası sonrasında 737 MAX modellerinin bir yıldan uzun bir süre uçuşlardan çekilmesiyle mücadele etmekteydi.

Son gelişmeler, Boeing'in 737 MAX modeli için düzenleyici kuruluşlardan yeniden uçuş izni almasıyla birlikte havayolu şirketlerinin popüler modeli satın almaya geri döndüğüne işaret ediyor. Boeing geçen hafta yatırımcılara son 15 aydan sonra ilk kez Şubat ayında ticari uçaklarına yönelik yeni sipariş sayısının sipariş iptallerinin üzerinde olduğunu açıkladı.
Şirket Şubat ayında 82 yeni uçak siparişi alırken, 51 sipariş iptali kaydetti ve 18'i 737 MAX modelleri olmak üzere 22 ticari uçak siparişini teslim etti. Toplamda 346 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan iki kaza sonrasında MAX modeli ABD'de Mart 2019'dan geçtiğimiz Kasım ayına kadar uçuştan çekilmişti.

Bu Ralli Ne Kadar Sürebilir?

ABD, Brezilya ve Avrupa'daki havayolu şirketlerinin yeniden uçuş izni alan uçağı yeniden seferlere eklemesiyle birlikte, şu an hizmette olan 737 MAX sayısı 100'ü aştı. Havacılık analitik firması Cirium'un verilerine göre 3 Mart haftasında 1.300'ün üzerinde uçuş gerçekleştirilirken, bunların yaklaşık 400'ü American Airlines Group'a (NASDAQ:AAL) ait seferlerdi.
Bu pozitif gelişmeler endüstri devine yönelik güveni yeniden inşa etmek için önemli olsa da, hisselerdeki hızlı yükseliş birçok yatırımcıya bu rallinin daha ne kadar devam edebileceğini sorgulatıyor. Son dönemdeki kazanımlara rağmen, Boeing hissesi 1 Mart 2019'da kaydettiği 440,62 dolarlık rekor zirvesinin hala %40 altında bulunuyor.

Canaccord Genuity analistleri 737 MAX modelinin hizmete geri dönmesi, seyahatte görünümün iyileşmesi ve geniş gövdeli, uzun menzilli uçaklara yönelik piyasanın istikrar kazanmasıyla birlikte Cuma günü Boeing hissesi için derecelerini "tut"tan "satın al"a yükselterek, fiyat hedeflerini 200 dolardan 275 dolara çıkardı.

Analist Ken Herbert:

"BA'nın geniş gövde modellerindeki iyileşme çok daha uzun bir zaman alacak olsa da, 2022-2023'e doğru 787 ve 777 modellerinin üretim oranlarında bir istikrar görmeyi bekliyoruz."

"Ancak uçak seyahatlerinde görülecek artış ve devamlı teşvikler sayesinde BA'nın çok düşük aktiviteyle geçen birkaç çeyrek sonrasında yeni siparişlerde bir artış göreceğine inanıyoruz."

BA hisselerindeki bu yükseliş hareketine rağmen, havayolu endüstrisinin önünde seyahatteki küresel çöküşten tam olarak toparlanmak için hala birçok engel bulunması sebebiyle analist topluluğu genel olarak bu noktadan itibaren çok ciddi bir yükseliş gerçekleşeceğini düşünmüyor.

Boeing geçtiğimiz çeyrekte toplamda 8,3 milyar dolarlık defter değeri azaltımıyla yüz yıllık tarihinin en kötü yıllarından birini tamamladı. Bu zararın büyük bir bölümü, şirketin 777X modellerinin üretimini ertelemeye karar vermesi ve teslimatların 2023 sonlarına kadar başlamayacağını açıklaması nedeniyle yaşandı. Bu hamle, regülatörlerin MAX fiyaskosu sonrasında yeni uçak modellerine uçuş iznini çok daha uzun bir sürede vereceğine işaret ediyor.

Hisseyi takip eden 25 analistin yarısı hisse için hala "tut" derecesi veriyor ve konsensüs 12 aylık fiyat hedefi hisse başına yaklaşık 232 dolar.

Sonuç

Boeing hissesi kısa vadede yatırımcıların sermayelerini yüksek büyümeli hisselerden, salgın döneminde zorlanan endüstriyel isimlere kaydırma trendinden fayda sağlıyor. Bu yükseliş ve MAX modellerine yönelik görünümdeki iyileşme, mevcut hisse fiyatına yansıtılmış durumda.

Ancak bize göre seyahat sektörünün normale dönmesi yıllar sürecek ve Boeing'in kazancına aldığı darbe kalıcı olacak. Son hareketin ardından, yatırımcılar daha iyi bir giriş noktası için kenarda beklemeli. (Investing)

Boeing hisseleri uçuşa geçti

Facebook Yorum

Yorumlar

Yolcu ~ 3 yıl önce
Aman biz boyle iyiyiz max neyin istemiyoz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kalite ~ 3 yıl önce
Boeing kalite sisemi sorunlu, bu sirket ya el degistirecek ya batacak, uzak durun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000