24 Mayıs 2010, Pazartesi 07:49:57

BOEING, DÜNYAYI İZLEMEYE DEVAM EDİYOR

Amatör astronomlar, X-37B'nin çok güçlü yeni bir casus uydu olduğu görüşünde.
  • Elin adami gider aya, bizler hala yaya:-) Bizim TR gundeminde tartistigimiz konulara bakin, bazi kesimlerin 'gavur' diye tanimladigi insanlarin yaptigina bakin. Onlar Allah'in verdigi akli kullaniyor, biz birbirimizi yemekle mesguluz... Ama neyseki onlar cehennemde yanacak, biz ise direk cennete gidecegiz. Ne kadar safiz yahu....

Amatör astronomlar, Amerikan Hava Kuvvetleri'nin bir ay önce uzaya fırlattığı, görevi ve amacı açıklanmayan, küçük bir mekiğe benzeyen insansız bir uzay aracını izlemeyi başardıklarını ve aracın çok güçlü yeni bir casus uydu olduğunu düşündüklerini bildirdiler.

New York Times gazetesinin haberine göre, çeşitli ülkelerden amatör gökbilimcilerin oluşturduğu bir grubun Kanadalı üyesi Ted Molczan, X-37B'nin her dört günde dünyanın aynı bölgesi üzerinden geçtiğini, bunun da Amerikan görüntüleme uydularının her zamanki davranışı olduğuna işaret etti.

Esrarengiz aracın güzergahının ABD ordusunun özellikle ilgilendiği Irak, İran, Pakistan, Afganistan ve Kuzey Kore gibi ülkelerin bulunduğu çeşitli bölgelerin üzeri olduğuna dikkat çeken amatör astronomlar, aracın 408 km irtifada bulunduğu ve dünyanın çevresini her 90 dakikada bir turladığını belirttiler.

Astronomlar, açık bir gecede X-37B'nin gökyüzünde parlak bir yıldız gibi göründüğünü söylediler.

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri, uzay aracının yeni bir silah olmadığı, ancak yerdeki askeri tesis ve kuvvetlere yardım ve destek amacıyla kullanılacağı yönünde ısrarlı açıklamalar yapmışlardı.

10 yılı aşkın bir süredir geliştirilmekte olan X-37B (Yörünge Test Aracı) adlı robot uzay aracı, geçen ay Florida eyaletindeki Cape Canaveral uzay üssünden sorunsuz bir şekilde uzaya gönderilmişti.

Minyatür bir uzay mekiğine benzeyen 8,9 metre uzunluğa ve 4,5 metre kanat genişliğine sahip yörünge aracı ile ilgili açıklamada, bu aracın yeni teknolojileri denemek için bir yörünge laboratuvarı olarak kullanılacağından başka ayrıntı verilmemişti.

Askeri yetkililer, X-37B'nin daha sonra Kaliforniya'daki Vandenberg hava üssüne ineceğini belirtirken, tarihini açıklamamışlardı.

Pentagon'un uzay programlarından sorumlu bakan yardımcısı Gary Payton, X-37B'nin ne zaman dünyaya döneceğini "samimi olarak bilmediklerini" belirterek, uzay aracının güneş panelleri sayesinde yörüngede 9 aydan fazla kalabileceğini kaydetmişti.

Uzmanlar, Pentagon'un bu robot uzay aracı için mutlaka askeri bir projesi olduğunu, yoksa hükümetin bunun için bu kadar para ve mali kaynak ayırmayacağına işaret ediyor.

Başta bir NASA projesi olan, ancak 1999'da Hava Kuvvetlerine geçen X-37B, Boeing firması tarafından inşa edildi.

Esrarengiz uzay aracı yörüngeye oturduktan sonra güneş panelleri ve lityum-iyon bataryalarından sağladığı elektrikle çalışmaya başladı.

Hava Kuvvetleri, gelecek yıl ikinci bir X-37B fırlatmayı planlıyor. Uzay mekiklerinin bu yılın sonunda emekliye ayrılmasından önce üretilen yeni uzay aracı, şimdiye dek gizli tutulan bir proje olsa da Cape Canaveral'daki fırlatmanın ardından epey ses getirmişti.

Uzmanlar, aslında bir NASA projesi olan X-37B'nin uzayda ne kadar kalacağının, görevinin ne olacağının ve ne amaçla tasarlandığının bilinmediğine işaret ederken, çok sayıda ülkenin, özellikle Çin'in uzayın askeri amaçlı keşfine soyundukları bir dönemde, bu uzay aracının spekülasyon konusu olabileceğini belirtiyor.

Deneme uçuşunun başarılı olmasının, yörüngeye yeniden kullanılabilir ticari uzay gemilerinin gönderilmesi yönünde önemli bir gösterge olacağını ifade eden uzmanlar, 10 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan ve yüz milyonlarca dolar harcanan X-37B'nin uzaydan silah atabilecek bir tür insansız savaş uçağı olarak da kullanılabileceğini ileri sürmüşlerdi.

Amerikan Hava Kuvvetleri yetkilileri, daha önceki açıklamalarında, uzaya insan göndermeksizin NASA'nınki gibi bilimsel deneyleri yapacak ve küçük yükleri dünyaya getirecek bir uzay aracına ihtiyaçları bulunduğunu belirtmişlerdi.
 

BOEING, DÜNYAYI İZLEMEYE DEVAM EDİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Elin adami gider aya, bizler hala yaya:-) Bizim TR gundeminde tartistigimiz konulara bakin, bazi kesimlerin 'gavur' diye tanimladigi insanlarin yaptigina bakin. Onlar Allah'in verdigi akli kullaniyor, biz birbirimizi yemekle mesguluz... Ama neyseki onlar cehennemde yanacak, biz ise direk cennete gidecegiz. Ne kadar safiz yahu....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000