16 Ocak 2013, Çarşamba 09:13:38

BOEING DREAMLINER SEFERLERİ DURDU!

Japon JAL ve ANA şirketleri son arızalardan sonra Boeing 787 Dreamliner uçaklarını yere indirme kararı aldı.
  • A/C Lover'a cevap veren arkadaşa cevap: Uçak landing konfigürasyonundan çıkamamıştır, kaptanın yaptığı müdahelelere tepki verememiştir. Dediğiniz doğru sonuçta uçak düşmüştür. Zaten istese de ormanlık ağaçlık alana inemezsiniz, teknoloji kurtarmıyor. Youtube tan iki video izlemekle havacı olunuyorsa ben bu işi bilmiyorum demek ki, zira ben videolarla değil uçakların kendisiyle uğraşıyorum. Kaç defa da modifikasyon yaptığımı hatırlamıyorum. SB kartlarında yapılacak işlemlerin sebebini uzun uzun açıklarlar. Bilgi...
  • Airbus babamin fabrikasi degil,boeingte oyle.Teknoloji,guven,rahatlik ve ucus verimliligi tartismasiz Airbus.Buna karsin ben 787 nin basarili olmasini bir havaci olarak cok istiyorum,olacaktirda.Niye insanlar A-380 kotu,777 super,boeing iyi airbus kotu gibi bir tartismaya girerki.Yani 2 dev firmadan biri iflas etse ne olacak,uretim dusecek,issizlik artacak bizim maaslar dusecek.Umuyorum kisa surede sikintilar asilacaktir.Airbus ya da Boeing hic biri bir ucagin tamamini uretmezler,tedarikcileri vardiir.Boeing boyle bir sanssizlij yasamis olabilir.
  • umarım çözüm bulunur çünkü benim gözümde 787 model ve tip olarak sıradan bir uçaktan çok ötedir böyle tasarım harikası bir uçağın sorunsuz uçması ve bir gün böyle bir uçakla uçmak en büyük temennimdir.
  • ucaklarin gorund edilmesi ne uretici firma karar vermez. buna havayolu karar verir. uretici ancak tavsiye verir, sizin urununuz siz ne isterseniz yaparsiniz. tabi havayolu otoritesi FAI, EASA vb uretici firma ucagi kaldirma diye bildirimde bulunur, sizde kaldirisaniz sizin caninizi okur o baska. elma ile armutlari karar mekanizmalarini birbirine karistirmamak gerekiyor. hata akude kanatta surda burda, tabiki 4 milyon parcayi birlestiren ve dizayn sahibi firma sorumludur.
  • Ilginc olan ANA ve JAL problemleri ondeki li-ion akulerinden geliyor. Bu akulaeri boeing baska firmalardan aliyor. Tahminim bu guruptaki akulerde uretim hatasi vardi. Boeng icin kotu olani, asagi yukari 50 ucan 787'in yarisi Japonya'da ve onlar grounded.
  • Araştırıldığında tüm yeni model olarak üretilmiş uçaklarda sorunlar olduğu görülmüştur, görülecektir de. Gönül isterki bu sorunlar, can kaybına neden olamadan giderilebilmeli. BOEING ve AIRBUS uçaklarını bir DERBY maçı gibi görmek YANLIŞTIR.
  • Arkadaşlar, siz havacı mısınız bilmiyorum ama bir havacı gözüyle yorum yapayım: -A380 ve 787 sorunlu doğmuş dediniz fakat A320 ilk test uçuşunda ormana inmişti. Birşeyin yenisini yaparken eskisini geliştirerek yapacak olursanız çok fazla sorun çıkmaz. Sorun olabilecek noktaları büyük ihtimalle bilirsiniz. Ama başlı başına bir tasarım yaparsanız sorunların nereden geleceğini bilmeniz çok daha düşük bir olasılıktır. Şu anda oturmuş bir sisteme sahip A320 ve B737NG serisi uçaklarda bile Service Bulletin SB yayınlanmakta ve uçaklara modifikasyon istenmektedir. Bunun nedeni hiç olmamış bir sorun 20 sene sonra bile ortaya çıkabilmekte ve üretici firmalar bunlara çözüm bulmaktalar. Her uçakta problem çıkabilir önemli olan can kaybı olmaksızın bunların giderilmesidir. Burası havacılık üzerine bir site ise burada saçma tartışmalara girmek yerine mantık çerçevesinde bilgi paylaşımı yapalım. Biraz kafa patlatalım, beyin fırtınası yapalım. Ne dersiniz? Son olarak uçakları yatıran Boeing firması.
  • Airbus ile ariza konusunda da yarismaya basladilar galiba. JAL ve ANA sirketleriine helal olsun ! Bizde olsa ucusa devaaaammm.
  • Bildiginiz bir ucaktan hicmi hic farki yok. Okadarda abartilacak bir ucak degil...
  • Lafa bak kapak olmuşmuş! Havacılığı fanatik taraftar seviyesini getirdiğiniz için gerçekten tebrikler!! Eğer A380 ve B787'i düşünecek olursak ikisi de sorunlu olarak doğmuş uçaklardır. Demek ki burda esas tartışılması gereken; kapitalist baskı nedeniyle yeni nesil uçakların eskilerdeki gibi yeterli ar-ge ve güvenlik testleri yapılmadan sivil havacılığa sunulması. Ayrıca bugün dünyanın en çok uçuş yapan uçak tiplerinden biri olan A320 uçağının test uçuşunda düştüğünü kimse unutmamalıdır. İlla iki uçağı yarıştırmak isteyen fanatikler için ise teknik olarak da durum; A380 uçağında sorunlar kanat üzerindeki yapısal sorunlardır ve şu anda kalıcı bir çözüm halen daha bulunamamıştır, geçici olarak sık kontroller küçük tamirler söz konusudur. Tamamen sorunun giderilmesi oldukça zor gözüküyor. B787'lerde ise sorun yeni olduğu için tam bilinmemekle birlikte component veya wiring(kablo düzeni) kaynaklı gözüküyor. Yani sorunun giderilmesi component veya wiring modu/değişimi ile giderilebilir gibi.

Son dönemde sık sık arızalanan Boeing 787 Dreamliner uçakları ile ilgili Japor şirketler şok edici karar aldı.

Japon All Nippon Airways'in filosundaki 787 tipi uçak Yamaguchi seferinde de arıza yapınca uçakların  arızalarına ilişkin araştırmalar sonuçlanıncaya kadar yere indirilmesini kararlaştırdı.

 

 

BOEING DREAMLINER SEFERLERİ DURDU!

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

A/C Lover ~ 11 yıl önce
A/C Lover'a cevap veren arkadaşa cevap: Uçak landing konfigürasyonundan çıkamamıştır, kaptanın yaptığı müdahelelere tepki verememiştir. Dediğiniz doğru sonuçta uçak düşmüştür. Zaten istese de ormanlık ağaçlık alana inemezsiniz, teknoloji kurtarmıyor. Youtube tan iki video izlemekle havacı olunuyorsa ben bu işi bilmiyorum demek ki, zira ben videolarla değil uçakların kendisiyle uğraşıyorum. Kaç defa da modifikasyon yaptığımı hatırlamıyorum. SB kartlarında yapılacak işlemlerin sebebini uzun uzun açıklarlar. Bilgi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AIRBUS'in Hastasiyim. ~ 11 yıl önce
Airbus babamin fabrikasi degil,boeingte oyle.Teknoloji,guven,rahatlik ve ucus verimliligi tartismasiz Airbus.Buna karsin ben 787 nin basarili olmasini bir havaci olarak cok istiyorum,olacaktirda.Niye insanlar A-380 kotu,777 super,boeing iyi airbus kotu gibi bir tartismaya girerki.Yani 2 dev firmadan biri iflas etse ne olacak,uretim dusecek,issizlik artacak bizim maaslar dusecek.Umuyorum kisa surede sikintilar asilacaktir.Airbus ya da Boeing hic biri bir ucagin tamamini uretmezler,tedarikcileri vardiir.Boeing boyle bir sanssizlij yasamis olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
need solve ~ 11 yıl önce
umarım çözüm bulunur çünkü benim gözümde 787 model ve tip olarak sıradan bir uçaktan çok ötedir böyle tasarım harikası bir uçağın sorunsuz uçması ve bir gün böyle bir uçakla uçmak en büyük temennimdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
e ~ 11 yıl önce
ucaklarin gorund edilmesi ne uretici firma karar vermez. buna havayolu karar verir. uretici ancak tavsiye verir, sizin urununuz siz ne isterseniz yaparsiniz. tabi havayolu otoritesi FAI, EASA vb uretici firma ucagi kaldirma diye bildirimde bulunur, sizde kaldirisaniz sizin caninizi okur o baska. elma ile armutlari karar mekanizmalarini birbirine karistirmamak gerekiyor. hata akude kanatta surda burda, tabiki 4 milyon parcayi birlestiren ve dizayn sahibi firma sorumludur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
akuler ~ 11 yıl önce
Ilginc olan ANA ve JAL problemleri ondeki li-ion akulerinden geliyor. Bu akulaeri boeing baska firmalardan aliyor. Tahminim bu guruptaki akulerde uretim hatasi vardi. Boeng icin kotu olani, asagi yukari 50 ucan 787'in yarisi Japonya'da ve onlar grounded.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XXXXX ~ 11 yıl önce
Araştırıldığında tüm yeni model olarak üretilmiş uçaklarda sorunlar olduğu görülmüştur, görülecektir de. Gönül isterki bu sorunlar, can kaybına neden olamadan giderilebilmeli. BOEING ve AIRBUS uçaklarını bir DERBY maçı gibi görmek YANLIŞTIR.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A/C Lover ~ 11 yıl önce
Arkadaşlar, siz havacı mısınız bilmiyorum ama bir havacı gözüyle yorum yapayım: -A380 ve 787 sorunlu doğmuş dediniz fakat A320 ilk test uçuşunda ormana inmişti. Birşeyin yenisini yaparken eskisini geliştirerek yapacak olursanız çok fazla sorun çıkmaz. Sorun olabilecek noktaları büyük ihtimalle bilirsiniz. Ama başlı başına bir tasarım yaparsanız sorunların nereden geleceğini bilmeniz çok daha düşük bir olasılıktır. Şu anda oturmuş bir sisteme sahip A320 ve B737NG serisi uçaklarda bile Service Bulletin SB yayınlanmakta ve uçaklara modifikasyon istenmektedir. Bunun nedeni hiç olmamış bir sorun 20 sene sonra bile ortaya çıkabilmekte ve üretici firmalar bunlara çözüm bulmaktalar. Her uçakta problem çıkabilir önemli olan can kaybı olmaksızın bunların giderilmesidir. Burası havacılık üzerine bir site ise burada saçma tartışmalara girmek yerine mantık çerçevesinde bilgi paylaşımı yapalım. Biraz kafa patlatalım, beyin fırtınası yapalım. Ne dersiniz? Son olarak uçakları yatıran Boeing firması.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A/C Lover'a ~ 11 yıl önce
Sizin havacı olmadığınız belli. Zira A320 ilk test uçuşunda ormana inmedi, ormana düştü! Açıp youtube'dan izlenebilir...
Komik ~ 11 yıl önce
Airbus ile ariza konusunda da yarismaya basladilar galiba. JAL ve ANA sirketleriine helal olsun ! Bizde olsa ucusa devaaaammm.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
787 ~ 11 yıl önce
Bildiginiz bir ucaktan hicmi hic farki yok. Okadarda abartilacak bir ucak degil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bravo... ~ 11 yıl önce
Lafa bak kapak olmuşmuş! Havacılığı fanatik taraftar seviyesini getirdiğiniz için gerçekten tebrikler!! Eğer A380 ve B787'i düşünecek olursak ikisi de sorunlu olarak doğmuş uçaklardır. Demek ki burda esas tartışılması gereken; kapitalist baskı nedeniyle yeni nesil uçakların eskilerdeki gibi yeterli ar-ge ve güvenlik testleri yapılmadan sivil havacılığa sunulması. Ayrıca bugün dünyanın en çok uçuş yapan uçak tiplerinden biri olan A320 uçağının test uçuşunda düştüğünü kimse unutmamalıdır. İlla iki uçağı yarıştırmak isteyen fanatikler için ise teknik olarak da durum; A380 uçağında sorunlar kanat üzerindeki yapısal sorunlardır ve şu anda kalıcı bir çözüm halen daha bulunamamıştır, geçici olarak sık kontroller küçük tamirler söz konusudur. Tamamen sorunun giderilmesi oldukça zor gözüküyor. B787'lerde ise sorun yeni olduğu için tam bilinmemekle birlikte component veya wiring(kablo düzeni) kaynaklı gözüküyor. Yani sorunun giderilmesi component veya wiring modu/değişimi ile giderilebilir gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A ~ 11 yıl önce
A380'de sorunun kaynağı bulundu ve 2014 yılında itibaren tüm A380'ler sorunsuz olarak üretilecek. Bilmeden yorum yapmayalım lütfen
A'ya ~ 11 yıl önce
Konuyu açıklayan arkadaş burda "tamamen sorunun giderilmesi" derken yeni üretilen A380'leri değil halihazırda üretilmiş olanları kastediyor. Okuduğumuzu anlamadan yorum yapmayalım lütfen...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000