19 Mart 2019, Salı 18:18:56

Boeing Ceo'su Muilenburg'den sektör ve kamuoyuna açıklama

Amerikalı uçak üreticisi Boeing'in Ceo'su Dennis Muilenburg, kamuoyuna ve sektöre yönelik açıklama yaptı.
  • 737 max illaki bir yolunu bulup uçacak neo larında şu an çok iyi durumda olduğu söylenemez.bunun için max ı çok kötülemenin anlamı yok. thy boeing in muhtemel sipariş iptali vb yaşadığı zor gününde iyi anlaşma peşinde koşmalı. ben yeni havalimanının anca cargo merkezi olursa borcunu ödeyebileceği kanaatindeyim avrupada 737 ile cargo taşımacılığı yapan firmalar var thy de iptal edilen max siparişlerinden cargo uçağına çevrim yaptırıp alabilir. avrupa ve mena bölgesinde sadece heavy uçaklarla değil 737 ile de kılcal damarlara kadar yayılıp iyi bir kargo firması olmayı değerlendirebilir. krizler fırsat doğurtmak için vardır.
  • Klasik bir Amerikan laf ebesi.
  • Boeing icin beka sorunu.
  • Madem böyle düşünüyordunuz, ilk kazada neden derhal işletici firmayı suçladınız? Bu yaklaşımı ilk kazadan sonra sergileseydiniz ikinci kaza olmayacaktı. ABD markası olmanın sağladığı küredel güç etkisini arkanıza alarak hiç bir seyi uzerinize alınmadığınız için henüz üretim bandındaki uçağın problemini fark edemediniz. Ölen insanların sorumluluğu tamamı ile size ait...
  • YALANCI ! Yaptığı Açıklama tamamen gerçek dışı ! Madem dedikleri gibi Yaptıkları İş’in bilincinde idi , Neden Satılan Uçaklar 2 Çeşit AOA ile Satıldı ? Amerikan ve Kanadalı Şirketler 2 Adet yerine 3 Adet AOA ile Donatılmıştı ! Diğer Ülkelere böyle bir Seçenek olduğunu dahi Söylemediler Satışta Opsiyon olarak bile Sunmadılar ! İNSANLARI BİLE BİLE AYIPLI MAL İLE ÖLÜME GÖNDERDİLER ! İsterseniz Araştırın Amerika’ya ve Kanada’ya Satılan MAX Serisi Uçaklar 3 Adet Angel of Attack’s ile Donatılmıştı!
  • Ground edilen uçaklar nedeniyle olan zararlari tazmin edecek mi soylememisler.
  • kardeşim ayıptır ya, sorun yazılım mı donanım mı önce onu bi tam belirleyip şu uçakları satamadınız mı? nerde yapılıyor bu testler anlamıyorum ki, maslak oto sanayi sitesinde şu uçağın daha iyisini 3 ayda yaparlardı ama imkanlar kısıtlı maslak bölgesinde...
  • Pişkinliğe bak adamlardaki 2 uçak düştü ilkinde suçu pilotlara attılar diğerinde de güveniyoruz dediler daha sonra a pardon hatalıymışız diyolar sağlam davaları hakediyor boeing

Amerikalı uçak üreticisi Boeing'in Ceo'su Dennis Muilenburg, kamuoyuna ve sektöre yönelik açıklama yaptı.

Boeing Ceosu Muilenburg yaptığı açıklama yaşanan Lion Air ve Etiyopya Havayolları kazası nedeniyle üzüntü duyduklarını belirterek, 737 üretim hattına ziyarette bulunduğunu ve tüm çalışanların da üzgün olduğunu belirtti.

İşte Muilenburg'ün açıklaması;
Boeing Ailesi olarak yaptığımız işin hayati öneminin bilincindeyiz. Çalışanlarımız, işte bu sorumluluk bilinci ve yaptıkları işe duydukları büyük bağlılıkla çalışmalarını sürdürüyor. Boeing olarak öncelikli amacımız, uçaklarımızla yolcuların ailelerine, yakınlarına, sevdiklerine güven içinde kavuşmasını sağlamaktır.

Etiyopya Havayolları’nın 302 sefer sayılı ve Lion Air’in 610 sefer sayılı uçuşlarındaki trajik kayıplar, hepimizi çok derinden etkiledi. Bu acı, ülkeleri ve insanları biraraya getiren, ortak acımızdır. Boeing olarak, bir kez daha, bu iki elim kazada hayatlarını kaybeden yolcuların ve mürettebatın yakınlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz.

Uçuş emniyeti, Boeing’i tanımlayan temel unsurdur. Yolcuların uçaklarımızla en  emniyetli ve güvenilir şekilde yolculuk etmesi, mutlak taahhüdümüzdür. Uçuş emniyeti ile ilgili bu bağlayıcı yaklaşım, tüm havacılık sektörünün odağında yer almaktadır. Halen devam eden soruşturmaya destek verirken, hem kaza ile ilgili gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlamak, hem de gelecekte bu tür trajedileri önlemek için tüm havayolu şirketleri, uluslararası kurumlar ve yetkililer ile yakın işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Lion Air 610 sefer sayılı uçak kazasından elde edilen bilgilere dayanarak, ve yakın zamanda yaşadığımız Etiyopya Havayolları 302 sefer sayılı uçak kazası sonrasındaki soruşturmalar ışığında, 737 MAX’ın uçuş emniyetinin tam olduğunu teminen gereken tüm adımları atıyoruz. 737 MAX uçuşlarının durdurulmasının havayolu şirketleri ve yolcular için yarattığı yük ve zorlulukların da farkındayız, ve bunu büyük üzüntüyle karşılıyoruz.

Etiyopya Havayolları kazası ile ilgili olarak, kokpit ses ve uçuş veri kayıt cihazlarından elde edilen bilgiyi incelemek ve değerlendirmek üzere yürütülen geniş kapsamlı çalışmalar hızla devam etmektedir. Ekibimiz, ilk günden bu yana soruşturmayı desteklemek ve teknik uzmanlık sağlamak üzere soruşturma ekipleri ile birlikte sahada görev yapmaktadır. Etiyopya kazasına ilişkin detaylı bilgilerin kamuoyu ile ne zaman ve nasıl paylaşılacağına dair yetkili merci, Etiyopya Kaza Soruşturma Kurumudur. 

Boeing, 100 yılı aşkın bir süredir havacılık emniyeti üzerine çalışmaktadır. Uçuş emniyetini odağımıza alarak, küresel havayolu şirketlerine ve pilotlarına en iyi ürünleri, eğitimi ve desteği sunmaya devam edeceğiz. Bu, halihazırda emniyetli olan uçaklarımızı daha da emniyetli hale getirmekle ilgili yılmadan sürdürdüğümüz, vazgeçilmez taahhüdümüzdür. Bu bağlamda, Lion Air 610 sefer sayılı uçak kazasının ardından  ortaya çıkan endişeleri gidermek üzere, üzerinde çalışmakta olduğumuz 737 MAX yazılım güncellemesi ve pilot eğitim programını çok yakında açıklayacağız. Geçtiğimiz Ekim ayında meydana gelen Lion Air 610 sefer sayılı uçak kazasından bu yana, hem Lion Air hem Etiyopya Havayolları kazaları ile ilgili,  ABD Federal Havacılık İdaresi, Ulaştırma Bakanlığı ve Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu ile tam bir işbirliği içinde çalışmaktayız.

Şunu önemle belirtmek isteriz ki, tüm ekibimiz, tasarladığımız, ürettiğimiz ve destek verdiğimiz uçakların kalitesine ve emniyetine kendini adamıştır. Ben de, tüm kariyerimi adadığım Boeing’de, 30 yılı aşkın bir süredir omuz omuza çalıştığım bu çok özel insanlarla, ailemizin bir parçası haline gelen müşterilerimizle, büyük bir bağlılık içinde çalışmaktayım. Washington Renton’a yakın zamanda yaptığım bir ziyarette, 737 üretim hattındaki ekiplerimizin işlerine olan bağlılığına ve bu trajediler sonunda hissettikleri acıya yakından tanıklık ettim. Havacılık mutlak dürüstlük ve mükemmeliyet gerektirmektedir. Benim ekibimizde gördüğüm de tam olarak bu değerlerdir. Bu uğurda vargücümüzle çalışmaktan asla vazgeçmeyeceğiz.

Görevimiz, insanları birbirine kavuşturmak, dünyamızı ve sonsuz uzayı keşfetmek, uzay ve havacılık hayalleri olan ve bunları gerçekleştirecek yeni nesillere ilham vermektir. Bu görevi ancak değerlerimizi koruyarak ve her an sorumluluğumuzun bilincinde olarak başarabiliriz. Emniyet bizim için işte bu anlamı taşımaktadır. Boeing’in 100 yılı aşan tecrübesi ile kazandığı güveni korumak için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Dennis Muilenburg
Boeing Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO’su

Boeing Ceo'su Muilenburg'den sektör ve kamuoyuna açıklama

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

737 max ~ 4 ay önce
737 max illaki bir yolunu bulup uçacak neo larında şu an çok iyi durumda olduğu söylenemez.bunun için max ı çok kötülemenin anlamı yok. thy boeing in muhtemel sipariş iptali vb yaşadığı zor gününde iyi anlaşma peşinde koşmalı. ben yeni havalimanının anca cargo merkezi olursa borcunu ödeyebileceği kanaatindeyim avrupada 737 ile cargo taşımacılığı yapan firmalar var thy de iptal edilen max siparişlerinden cargo uçağına çevrim yaptırıp alabilir. avrupa ve mena bölgesinde sadece heavy uçaklarla değil 737 ile de kılcal damarlara kadar yayılıp iyi bir kargo firması olmayı değerlendirebilir. krizler fırsat doğurtmak için vardır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cayman ~ 4 ay önce
Klasik bir Amerikan laf ebesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 4 ay önce
Boeing icin beka sorunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CİDDİ MİSİNİZ ~ 4 ay önce
Madem böyle düşünüyordunuz, ilk kazada neden derhal işletici firmayı suçladınız? Bu yaklaşımı ilk kazadan sonra sergileseydiniz ikinci kaza olmayacaktı. ABD markası olmanın sağladığı küredel güç etkisini arkanıza alarak hiç bir seyi uzerinize alınmadığınız için henüz üretim bandındaki uçağın problemini fark edemediniz. Ölen insanların sorumluluğu tamamı ile size ait...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilinçli ? ~ 4 ay önce
YALANCI ! Yaptığı Açıklama tamamen gerçek dışı ! Madem dedikleri gibi Yaptıkları İş’in bilincinde idi , Neden Satılan Uçaklar 2 Çeşit AOA ile Satıldı ? Amerikan ve Kanadalı Şirketler 2 Adet yerine 3 Adet AOA ile Donatılmıştı ! Diğer Ülkelere böyle bir Seçenek olduğunu dahi Söylemediler Satışta Opsiyon olarak bile Sunmadılar ! İNSANLARI BİLE BİLE AYIPLI MAL İLE ÖLÜME GÖNDERDİLER ! İsterseniz Araştırın Amerika’ya ve Kanada’ya Satılan MAX Serisi Uçaklar 3 Adet Angel of Attack’s ile Donatılmıştı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorum ~ 4 ay önce
"Angel of Attack's" muzik grubu mu kardes?
Boeing ~ 4 ay önce
Ground edilen uçaklar nedeniyle olan zararlari tazmin edecek mi soylememisler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ah boeing ah ~ 4 ay önce
kardeşim ayıptır ya, sorun yazılım mı donanım mı önce onu bi tam belirleyip şu uçakları satamadınız mı? nerde yapılıyor bu testler anlamıyorum ki, maslak oto sanayi sitesinde şu uçağın daha iyisini 3 ayda yaparlardı ama imkanlar kısıtlı maslak bölgesinde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
W ~ 4 ay önce
Pişkinliğe bak adamlardaki 2 uçak düştü ilkinde suçu pilotlara attılar diğerinde de güveniyoruz dediler daha sonra a pardon hatalıymışız diyolar sağlam davaları hakediyor boeing

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000