24 Ekim 2012, Çarşamba 10:29:26

BOEING BUNU DA YAPTI!

Amerikan havacılık devi Boeing, üzerinden geçtiği stratejik hedeflerin elektrik sistemlerini çökertip tüm cihazları kullanılamaz hale getiren bir füze test ettiğini duyurdu.
  • hangi seneden kalma yalan haber bu ? Similasyonda , örnek bilgisayarlarda , konuşanlarda 10 sene öncesine ait :) komik olmuş
  • Bilgisayarlar kapanıyor da onları görüntüleyen video kamera nasıl kapanmıyor hayret...
  • Bunu yapan ticari bir şirket. Askerini,Nasa'sini siz duşunun. Biz hala ileri mı demokrasi,sınırsız mı demokrasi onu tartışalım. Obama ve rakip baskan adayının tv karşılaşmalarını izlerken bir kez daha utandım kendimden. İnsanlar nerede biz neredeyiz. Hey gidi guzel ulkem...

'Yüksek Enerjili Mikrodalga Gelişmiş Füze' (CHAMP) adlı proje, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuarı öncülüğünde Boeing tarafından geliştirildi. Üreticilerinin "tarihi bir adım" olarak nitelendirdiği silah, 16 Ekim'de ABD'deki Batı Utah Çölü'nde test edildi. Üzerinden geçtiği bölgede yıkıma yol açmayan füze, bilgisayarları, enerji sistemlerini ve elektrikle çalışan herşeyi etkisiz hale getiriyor. Boeing'in yayınladığı görüntülerde, Utah Test ve Eğitim Bölgesi üzerinden geçen füzenin etkilediği bir binadaki bilgisayarların kapandığı görülüyor.

CHAMP'ın çalışma prensibi, bir savaş uçağından fırlatılan füzenin yaydığı yüksek enerjili mikrodalga titreşimlerinin, hedefteki elektronik cihazları vurmasına dayanıyor. Güçlü radyo dalgaları sayesinde binalardaki bilgisayar dahil tüm aygıtlar ani bir şekilde kapanıyor. Bu sayede herhangi bir yıkım ya da can kaybı yaşanmıyor.

Boeing Phantom bölümünden CHAMP program sorumlusu Keith Coleman, "Bir bilim kurguyu gerçeğe dönüştürdük. Bu teknoloji modern çağın savaşlarında yeni bir dönemi açacak. Yakın gelecekte bu yöntemle önce düşman güçlerin elektronik ve bilgi sistemleri kullanılamaz hale getirilecek. Daha sonra savaş uçakları ve askerler müdahale edecek" dedi.

Projenin geliştirileceğini ve daha fazla test edileceğini belirten Boeing yetkilileri, CHAMP'in Amerikan ordusunda kullanılıp kullanılmayacağının henüz kesinleşmediğini açıkladı. (Milliyet)

BOEING BUNU DA YAPTI!

Facebook Yorum

Yorumlar

kaç senesinden kalma ~ 6 yıl önce
hangi seneden kalma yalan haber bu ? Similasyonda , örnek bilgisayarlarda , konuşanlarda 10 sene öncesine ait :) komik olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Bilgisayarlar kapanıyor da onları görüntüleyen video kamera nasıl kapanmıyor hayret...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 6 yıl önce
Bunu yapan ticari bir şirket. Askerini,Nasa'sini siz duşunun. Biz hala ileri mı demokrasi,sınırsız mı demokrasi onu tartışalım. Obama ve rakip baskan adayının tv karşılaşmalarını izlerken bir kez daha utandım kendimden. İnsanlar nerede biz neredeyiz. Hey gidi guzel ulkem...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 6 yıl önce
Onu moderniz, çağdaşız zırvası altında 70 yıldır yatanlara soracaksın.. Anca şimdi şimdi bir şeyler oluyor. Zararın neresinden dönülse kardır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000