18 Mart 2017, Cumartesi 10:01:35

Biyoyakıt kullanan uçaklar daha çevreci

ASA tarafından yapılan testler, biyoyakıt kullanan uçakların çevreyi çok daha az kirlettiğini kanıtladı. Bu yakıtların kullanımı çevreye zararlı olan su yoğunlaşması olayını da en aza indirgiyor.
  • Lufthansa 2011 den buyana Frankfurt-Hamburg rotasında %50 biyo yakıtla uçuyor.
  • Bio yakıt cevreci hem petrolden ucuz ama tüm dünyadaki uçakların yakıt talebini karşılayacak kadar üretimini teşvik etmek birde o yakıtla okyanuslar geçiliyormu önemli olan yakıtın kalitesi havada 15000 km uçağı tutması

ASA tarafından yapılan testler, biyoyakıt kullanan uçakların çevreyi çok daha az kirlettiğini kanıtladı. Bu yakıtların kullanımı çevreye zararlı olan su yoğunlaşması olayını da en aza indirgiyor.

NASA tarafından yapılan testler, biyoyakıt kullanan uçakların çevreyi çok daha az kirlettiğini kanıtladı. Bu yakıtların kullanımı çevreye zararlı olan su yoğunlaşması olayını da en aza indirgiyor. NASA, her sene yaklaşık 800 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınmasından sorumlu olan uçak yolculuklarını daha çevreci yapabilmek adına biyoyakıtları test etti.

Alman ve Kanadalı bilim insanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen test, biyoyakıt kullanan uçakların çevreyi yüzde 70 daha az kirlettiğini kanıtladı. Biyoyakıtın etkilerini araştırmak adına bir DC-8 model uçağa farklı yakıtlarla yolculuk yaptıran NASA, hidrolize esterin ve ketencik bitkisi yağının karıştırılmasıyla elde edilen yakıtın çevreyi yüzde 70’e kadar daha kirlettiğini gözlemledi. Biyoyakıtlar, çevreyi daha az kirletmesinin yanı sıra dolaylı yoldan atmosferin ısınmasına neden olan su yoğuşma izlerinin de (jet dumanı izi) oluşmasını en aza indirgiyor.Ayrıca BakınızNASA, Mars’ta hayat arayacak araçları Atacama Çölü’nde test ediyor Su yoğuşması neden çevreye zararlı?  Uçak motorları çalıştığı sırada atmosfere salınan su buharı, uçağın yüksek irtifasından ötürü hızlı bir şekilde donuyor ve o konumda erimesi zor olan bir katman oluşturuyor. Bu katman, bir çeşit mercek görevi görerek gelen Güneş ışınlarını altındaki hava moleküllerine yönlendiriyor ve bu moleküllerin 10 dereceye kadar daha fazla ısınmasını sağlayabiliyor. Biyoyakıt kullanımıyla atmosfere bırakılan su buharı miktarı azaltılabiliyor.  

Biyoyakıt kullanan uçaklar daha çevreci

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Jatropha ~ 2 yıl önce
Lufthansa 2011 den buyana Frankfurt-Hamburg rotasında %50 biyo yakıtla uçuyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
....... ~ 2 yıl önce
Bio yakıt cevreci hem petrolden ucuz ama tüm dünyadaki uçakların yakıt talebini karşılayacak kadar üretimini teşvik etmek birde o yakıtla okyanuslar geçiliyormu önemli olan yakıtın kalitesi havada 15000 km uçağı tutması

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 yıl önce
Bos yorum yapma
.... ~ 2 yıl önce
Sen yap bi yorum
Başka çare ~ 2 yıl önce
Kısa vadede bioyakıt, uzun vadede elektrikli uçak motorları. Yoksa yakında dünyamız bitecek.
..... 2 gün önce ~ 2 yıl önce
Olur

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000