18 Şubat 2020, Salı 13:22:13

Bir kitaptan daha fazlası; "Kozmografya"

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde havacılık ve uzay bilimlerine ışık tutan ilk basılı eserlerden olan Kozmografya... Atatürk'ün emriyle kaleme alınan kitapla bugünlere ışık tutulmak istenmişti.
  • Tarih sahte kahramanları yazar elbet birgün. Şimdilik kendiniz çalın kendiniz oynayın.
  • Muhteşem bir ileri görüşlülük, inanılmaz bir deha. Allah bu devrimciyi İslam dünyasını geri kalmışlık ve bağnazlıktan; dünyaya ise örnek alınması gereken bir lider olarak gönderdi. Bugünün İslam coğrafyasına bakıldığı zaman bu tespitin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkıyor. Asırların en büyük devrimcisine yapılan yobaz saldırıların artma nedeni, zavallı bir şekilde zavallıların unutturma çabaları gün geçtikçe ATATÜRK ve O'nun görüşlerine ve uygulanmalarına ne kadar ihtiyaç olunduğudur.

Uzun yıllarca kurtuluş mücadelesi veren bir ülke, genç bir cumhuriyet, eğitimden yoksun kalmış bir toplum....

Bağımsızlık mücadelesinin mimarı, Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, eğitimden yoksun kalmış Türk milletinin cehaletle mücadelesi için, gerek kendi yazdığı ve gerekse talimatlarıyla yazılan kitaplarıyla da Türk Toplumuna ışık tutmaya devam etti.

En büyük düşmanın cehalet olduğuna sık sık vurgu yapan Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlık mücadelesinden sonra kurduğu Cumhuriyeti daha da ileriye taşımak maksadıyla birçok devrim yapmış, sanayi alanında gelişmeler sağlayarak bir çok fabrika açmış, eğitim seviyesini de yükseltmeye çalışmıştı.

Uzun yıllar liselerde ders olarak okutulan 'Kozmografya' da eğitim seviyesinin ve Türk toplumunun ufkunu geliştirmesi için yazılmış kitaplardan biri olarak biliyor. İlk baskısı 1929’da yapılan Kozmografya kitabının 1933 baskısı 1979 yılına kadar liselerde ders olarak verildi.

Mustafa Kemal Atatürk, kitabın basımı için Ordinaryüs Prof. Dr. Ali Yar’a istekte bulunmuş ve 1929 yılında da Kozmografya kitap olarak basılmıştı. Kitabın içeriğinde gezegenlerden kara deliklere, mevsimlerin oluşmasından, Samanyolu haritasına, Aristo, Galileo ve Kopernik’in fikirlerine kadar gök bilimi ile ilgili her türlü bilgi yer almaktaydı. Kozmografya, lise ders kitabı 20 bölümden oluşan, 286 sayfalık bir eser olarak tarihteki yerini aldı."BİR GÜN İNSANOĞLU UÇAKSIZ DA GÖKLERDE YÜRÜYECEK"

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, askeri dehasının yanısıra ileri görüşlülüğü ile de halen bizlere ışık tutuyor. Yıllar önce söylediği uzayla ilgili sözü de bunu bizlere bir kez daha kanıtlıyor;

"Bir gün insanoğlu uçaksız da göklerde yürüyecek, gezegenlere gidecek, belki de aydan bize mesajlar yollayacaktır. Bu mucizenin tahakkuku için iki bin yılını beklemeye hacet kalmayacaktır. Gelişen teknoloji bize daha şimdiden bunu müjdeliyor. Bize düşen görev ise Batı’dan bu konuda fazla geri kalmamayı temindir." Mustafa Kemal Atatürk , 1936

Mustafa Kemal Atatürk, "İstikbal Göklerdedir" ve “En Hakiki Mürşit İlimdir”  sözleriyle de gelecek nesillere yol göstermeye çalışmıştı.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında büyük bir önemle öğrencilere ders olarak verilen gök bilimi, zaman içersinde seçmeli derslere ve ardından da fen bilgisi içinde küçük bir bölümde öğrencilere öğretilmeye başlandı.

Gelişen teknoloji ile birlikte uzayda sebze bile yetiştirilirken, Türkiye Cumhuriyeti’nin şimdilik gelişmelerden uzak kaldığı tartışmasız bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

©AirportHaber.comBir kitaptan daha fazlası; "Kozmografya"

Facebook Yorum

Yorumlar

hikaye.. ~ 3 yıl önce
Tarih sahte kahramanları yazar elbet birgün. Şimdilik kendiniz çalın kendiniz oynayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesela ~ 3 yıl önce
bu kahramanlar damadı üniversitede ekonomi dersi gördü diye bakan yapıp peynirin kilosunu 30 liraya çıkaranlar, mesela din elden gidieah diye lise sınavını(!) geçemeyenleri zorla imam hatipe sokup matematik ortalamasını 5'e düşürenler gibi mi? Ya da mesela ne kadar kamu fabrikası varsa satıp dışa bağımlı, işssizliği rekor seviyede bir ülke yaratanlar gibi mi? Hangi kahramanı verelim abimize?
B-52 ~ 3 yıl önce
Muhteşem bir ileri görüşlülük, inanılmaz bir deha. Allah bu devrimciyi İslam dünyasını geri kalmışlık ve bağnazlıktan; dünyaya ise örnek alınması gereken bir lider olarak gönderdi. Bugünün İslam coğrafyasına bakıldığı zaman bu tespitin ne kadar doğru olduğu ortaya çıkıyor. Asırların en büyük devrimcisine yapılan yobaz saldırıların artma nedeni, zavallı bir şekilde zavallıların unutturma çabaları gün geçtikçe ATATÜRK ve O'nun görüşlerine ve uygulanmalarına ne kadar ihtiyaç olunduğudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000