27 Şubat 2014, Perşembe 15:22:30

BİR HAVAYOLU KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

2004 yılında iflas edip operasyonlarına son veren havayolu şirketi Air Kazakhstan yeniden kuruldu.
  • sendikayla ilgili memnuniyet anketidir herkesin itinayla doldurması gelecegimiz için büyük önem arzetmekdedir..

Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi'nden yapılan açıklamaya göre, Air Kazakhstan yüzde 51'i Kazak devletine ait Air Astana ile aynı girişim grubunda faaliyet gösterecek. Dünyanın en büyük üçüncü uçak üreticisi olan Kanadalı firma Bombardier ile varılan anlaşma uyarınca Air Kazakhstan, 2014 yılı sonunda 10 yeni uçak teslim alarak operasyonlarına yeniden başlayacak. Sipariş edilen uçakların maliyeti ve tipine dair henüz bilgi verilmedi.

Air Kazakhstan'ın 2014 Mayıs ayında sivil havacılık sistemine akredite olması, 2015 yılında da operasyonlara başlaması bekleniyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Bombardier Üst Yöneticisi (CEO) Pierre Beaudoin'i başkent Astana’da kabul etti. Kabulde, Air Kazakhstan operasyonları ve muhtemel işbirliklerinin konuşulduğu bildirildi. İşbirliği alanları arasında Kazakistan'daki yerel pilotların eğitilmesinin de bulunduğu belirtildi.

FİNANSMAN FONDAN KARŞILANACAK

Bu arada, Kazakistan'ın 1920 yılında Kazakhstan Airways olarak kurulan, 1997 yılında ismi değişen ve 2004 yılında iflas eden havayolu şirketi Air Kazakhstan’ın finansmanı Kazakistan varlık fonu Samruk-Kazyna’dan karşılanacak. Air Kazakhstan, 2001’de kurulan Air Astana ile aynı varlıktan fonlanacak. Dünyanın önemli savunma sanayi şirketlerinden İngiliz firması BAE Systems’ın Air Astana’da yüzde 49 hissesi bulunuyor.

BİR HAVAYOLU KÜLLERİNDEN DOĞUYOR

Facebook Yorum

Yorumlar

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
sendikayla ilgili memnuniyet anketidir herkesin itinayla doldurması gelecegimiz için büyük önem arzetmekdedir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000