31 Ekim 2020, Cumartesi 13:12:47

Binali Yıldırım'dan ilginç Zafer Havalimanı yorumu

Eski Başbakan Binali Yıldırım'dan, müteahhide garanti edilenin 10'da 1'i kadar dahi yolcu sayısına ulaşamayan Zafer Havalimanı'yla ilgili ilginç bir yorum geldi.
  • Bu kadar iyi hesap yapan insanların olduğu bir ülkede bu kadar yanlış planlamanın yapılması garabettir.
  • Oğullarının hollandalılarla ortaklıkları,gemicikler,ido bilet bayilikleri,singapur'da kumar oynamaları ile ilgili de yorum yapsın...
  • Bir zamanlar sabiha gökçen içinde aynısın diyorlardı sonuç ortada patladı gitdi
  • bor madenlerinin Amerika vb. yurtdışına sevkiyatını kolaylaştırmak için yapılmış olabilir mi ki. Aynı dönemde Kütahya merkeze beklenmedik şekilde Hilton Oteli yapılmıştı, bu yurtdışı firmaları ağırlamak için olabilir mi
  • Devlet bu parayı şirkete garanti kapsamında vereceğine ( yıllık yolcu sayısının tutrulamayacağı kesin) parayı vatandaşa bedava bilet diye dağıtsın. En azından vatandaş bedavaya uçmuş olur. Bari vatandaş faydalansın.
  • Boşverin zararı. Bı bardak çay içip keyfinize bakın. Çay önemli
  • Havaalanı maaliyeti 50 milyon euro.Toplam devlet garantisi ile ödenecek para 250 milyon euro.Böyle keriz bende bulsam keşke.Haram olsun zehir zıkkım olsun.Diğer geçiş garantili tüm projelerdede durum aynı.çanakkaleye saçmasapan köprü yapılıyor geçiş garantili.Kimse geçmiyecek olan bizim vergilere olacak.Yazıklar olsun.Bu arada çanakkale köprüsü tam çanakkale merkeze yapılmalıydı,o zaman geçen olabilirdi ama oraya neden yapılmadı?,çünkü orada binalinin oğlunun feribotları çalışıyor.o yüzden anasının nikahında köprü yapılıyor
  • Bu projeler işe yaraması için değil yandaşa para kazandırmak için. O yüzden boş verin bi keyif çayı için
  • Ne diyeceğimi bilemedim, dumura uğradım yukarıdaki "fevkalade ince" açıklamaları okuyunca!... Bir insanda biraz utanma duygusu olur!... Üstelik bu adam mühendis: benim emrimdekiler zamanında yanlış hesaplar yaptılar benim de AKLIM YETMEDİ, DÜZELTEMEDİM!" diye özür dileyeceğine bizlerin aklımızla, aklı sıra dalga geçmekte!... Yazıklar olsun! "Özrü/mazereti kabahatinden büyük" sözü bunlar için söylenmiş, demek ki!... -:((((
  • Haber kasıtlı yazılmış. Sanki 2044 e kadar hep zarar edecekmiş gibi algı yapılmış. Karayolu ulaşımı kolay ve güvenli hale getirildiği için havayolu daha az tercih edilmiş olabilir. Ancak daha 2020 deyiz. İnsanlar havayoluna alıştıkça ve nüfus arttıkça bu havalimanı yetmeyecek bile belkide. Muhalifler ise apayrı bir evrende yaşıyorlar. Onlara kalsa Türkiyeye bir çivi bile çakılmasına karşılar. Onlardan kurtulduğumuz için Türkiye geri kalmışlıktan kurtulup bu kadar yatırım yapılabildi.

AKP İzmir Milletvekili, Eski Başbakan Binali Yıldırım’ın yanlış planlama nedeniyle en büyük kamu zararına neden olan havalimanları arasındaki Afyon Zafer Havalimanı’yla ilgili sözleri dikkat çekti.

Havalimanının açıldığı 2012 yılında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olan AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, dün anaokulu açılışı için Afyonkarahisar'daydı.

Binali Yıldırım, Zafer Havalimanı'nın planlanma sürecini ve neden istenilen yoğunlukta çalışmadığını şu sözlerle anlattı:

“Partinin kuruluşunu ilan etmek için Afyonkarahisar'ı seçmiştik. O gün ben İstanbul'dan Afyon'a ancak 8 saatte gelebildim. Bilecik üzerinden rampalarda kamyonların, tırların arkasından yavaş yavaş Afyon'a ancak gelebildim. O günler geride kaldı. Artık Ankara'ya iki saatten az bir sürede gidiliyor. İstanbul'a keza yine en fazla 3 buçuk saatte gidilebiliyor. O yüzden de Afyon Zafer Havalimanı da istediğimiz yoğunlukta çalışmıyor. Yolları bu kadar çok güzel yapınca insanlar Kütahya'ya gitmişken havaalanına gideceğine buradan devam edeyim İstanbul'a hemen varırım diye düşünüyor.”

ZAFER DEĞİL ÇÖKÜŞ

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; Kütahya, Afyon ve Uşak illerine hizmet vermek üzere yap-işlet-devret (YİD) modeli ile yaptırılan Zafer Havalimanı’nda bu yıl da kamu zararı yaşandı. CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın sorusuna, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü’nün  gönderdiği 22 Eylül 2020 tarihli bilgi notu havalimanındaki kamu zararını gözler önüne sermişti. DHMİ, 2020 yılının ilk 8 ayı için iç hatlarda 501 bin 706 yolcu garanti edilmişken, gerçekleşen yolcu sayısının 4 bin 746'da kaldığını ve kamu zararının 39,8 milyon TL olduğunu açıkladı.

2044 YILINA KADAR DEVLET KESESİNDEN PARA ÖDENECEK

Zafer Havalimanı için işletme süresi 29 yıl 11 ay olarak belirlendi. Yani uçmayan yolcular nedeniyle 21 Mart 2044’e kadar devlet kesesinden 2044 yılına kadar para ödenecek.

Binali Yıldırım'dan ilginç Zafer Havalimanı yorumu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (35)

Halkım ~ 24 gün önce
Bu kadar iyi hesap yapan insanların olduğu bir ülkede bu kadar yanlış planlamanın yapılması garabettir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
binali bakan ~ 26 gün önce
Oğullarının hollandalılarla ortaklıkları,gemicikler,ido bilet bayilikleri,singapur'da kumar oynamaları ile ilgili de yorum yapsın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adam ~ 25 gün önce
Bugün kaçıp gitseler millete 25 yıl daha tecavüze devam edecek şekilde sağlama aldırıyor işleri komisyoncu
24/34 ~ 26 gün önce
Bir zamanlar sabiha gökçen içinde aynısın diyorlardı sonuç ortada patladı gitdi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He he canım ~ 26 gün önce
He he canım İstanbul 18 milyonluk bir metropol kutahya afyon toolam nüfus 500 bin yok.yada 15 milyon oldu bizim haberimiz yok...
Hakikaten. ~ 26 gün önce
Bu kadar saf mısın, ya da katıksız, her türlü yandaş mısın?
bor madenleri ~ 26 gün önce
bor madenlerinin Amerika vb. yurtdışına sevkiyatını kolaylaştırmak için yapılmış olabilir mi ki. Aynı dönemde Kütahya merkeze beklenmedik şekilde Hilton Oteli yapılmıştı, bu yurtdışı firmaları ağırlamak için olabilir mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 26 gün önce
bor palavradan ibaret..yıllardır bor bor..biz birşey üretmezsek birşey olmaz, çünkü rezervin çoğu bizde ve işleyemiyoruz. elin oğlu bizim için değer katacak ürünler yapmıyor.sadece belli başlı ürünlerde kullanılıyor o kadar.
Anlamak zor ~ 27 gün önce
Devlet bu parayı şirkete garanti kapsamında vereceğine ( yıllık yolcu sayısının tutrulamayacağı kesin) parayı vatandaşa bedava bilet diye dağıtsın. En azından vatandaş bedavaya uçmuş olur. Bari vatandaş faydalansın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adem ~ 27 gün önce
Boşverin zararı. Bı bardak çay içip keyfinize bakın. Çay önemli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cüneyt aktan ~ 27 gün önce
Havaalanı maaliyeti 50 milyon euro.Toplam devlet garantisi ile ödenecek para 250 milyon euro.Böyle keriz bende bulsam keşke.Haram olsun zehir zıkkım olsun.Diğer geçiş garantili tüm projelerdede durum aynı.çanakkaleye saçmasapan köprü yapılıyor geçiş garantili.Kimse geçmiyecek olan bizim vergilere olacak.Yazıklar olsun.Bu arada çanakkale köprüsü tam çanakkale merkeze yapılmalıydı,o zaman geçen olabilirdi ama oraya neden yapılmadı?,çünkü orada binalinin oğlunun feribotları çalışıyor.o yüzden anasının nikahında köprü yapılıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AKEPE’li ~ 26 gün önce
Devlet garantisinde verilen 250 milyon Euro’nun büyük bir bölümü nereye gitti acaba ?
Zaten ~ 27 gün önce
Bu projeler işe yaraması için değil yandaşa para kazandırmak için. O yüzden boş verin bi keyif çayı için

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mafaky ~ 27 gün önce
Ne diyeceğimi bilemedim, dumura uğradım yukarıdaki "fevkalade ince" açıklamaları okuyunca!... Bir insanda biraz utanma duygusu olur!... Üstelik bu adam mühendis: benim emrimdekiler zamanında yanlış hesaplar yaptılar benim de AKLIM YETMEDİ, DÜZELTEMEDİM!" diye özür dileyeceğine bizlerin aklımızla, aklı sıra dalga geçmekte!... Yazıklar olsun! "Özrü/mazereti kabahatinden büyük" sözü bunlar için söylenmiş, demek ki!... -:((((

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğru söylemiş ~ 27 gün önce
Haber kasıtlı yazılmış. Sanki 2044 e kadar hep zarar edecekmiş gibi algı yapılmış. Karayolu ulaşımı kolay ve güvenli hale getirildiği için havayolu daha az tercih edilmiş olabilir. Ancak daha 2020 deyiz. İnsanlar havayoluna alıştıkça ve nüfus arttıkça bu havalimanı yetmeyecek bile belkide. Muhalifler ise apayrı bir evrende yaşıyorlar. Onlara kalsa Türkiyeye bir çivi bile çakılmasına karşılar. Onlardan kurtulduğumuz için Türkiye geri kalmışlıktan kurtulup bu kadar yatırım yapılabildi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baba ne dirsin ~ 26 gün önce
Şu an garantinin %1 kadar yolcu uçuyor. Diyelim ki 10 yılda bu sayı 10 katına çıksın (nasıl çıkabilir o da ayrı soru) garantinin %10'u kadarı ancak yolculardan karşılanacak. Peki nasıl olacakta %90 zararın önüne geçilecek. Buradan uçulabileceği şehirlerden (İstanbul, Ankara, İzmir) hangisine siz olsanız uçarsınız? Buradan Giresun'a, Diyarbakır'a uçuş olmasını beklemiyorsunuzdur(yani o kadar da saf değilsinizdir diye düşünüyorum).
Yuh. ~ 26 gün önce
Bu kadar mı yandaş olunur arkadaş. Nüfus yarın mı artacak? Bu hesabı ilkokulda yapsan öğretmendeb sıfır yersin. Bu kadar mı kör olur insan.
Memleket. ~ 26 gün önce
Battı, battı. Uyanın artık, kafanızı gömdüğünüz kumdan çıkarın artık.
Şiddetli. ~ 26 gün önce
Şiddetli sağanak oraj aktivitesi vardıysa normaldir.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000