02 Aralık 2023, Cumartesi 16:42:04

Bilal Ekşi: Uçak sayımızı 813'e çıkaracağız"

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, THY'nin halihazırda 437 uçakla bu alanda dünyada 9'uncu sırada olduğunu belirterek, "Uçak sayımızı 2033'te 813'e çıkartacağız ve dünyada 3'üncü sıraya yükseleceğiz." dedi.
  • Siz ilk önce işe yeni başlayan kabin memurlarından neden bu kadar istifalar çok, bu zavallı çocuklar neden bu kadar istifa ediyor onun problemini çözün! Uçuş süreleriniz dayanılmaz. Bir de uçuşlarda herşeyi dört dörtlük istiyor üstünde Istanbul gibi bir yer de çocukların ağzını %55 maaşla kapatmaya çalışıyorsunuz. Üstünüze amirleriniz çocuklara hiç bir şey bilmiyor tavrı ile yıldırma politikası (MOBBING) uyguluyor. Çocuklar kaldıramıyor haliyle. Buna acil çözüm getirmezseniz çok yakın zaman da yeni kabin memuru asla bulamayacaksınız!
  • Şu yorumları avrupada yazsalar adamı işten atarlar. Ya da kendisi istifa eder. Ne cok seveniniz varmış okuyun da gurur duyun eserinizle. İnsanların haklarını verin artık. Pandemide kesilen maaşları iade edin, pazar paralarını verin, kesintisiz normal maaşla çalıştırın diyeceğim ama bunu yapsanız 40 milyar kar olur 5 milyar değil mi ? İnsanların hakları üzerinden kar açıklamak böyle birşey işte. Hakkım haram zıkkım olsun yiyen kim varsa.
  • Fakirleşti , siz zenginleştiniz , arkanıza shgm yı alıp ucus surelerini uzattınız , maaşları az yolla havaiş le anlaşıp bağladınız, pandemi sebebıyle tam odenmeyen maaşlar gerı odenmedı,pazarlar verilmedi,zamlar piyasa şartlarının epey altında kaldı, fakirleştik , şov peşinde
  • Herkes halinden şikayetçi bakıyorum da ama nedense kimse işi bırakmıyor biraz gurur duyun Thy ile
  • Yeni göreve başlayan kabin memuru bile senden daha fazla bu şirkete katkı sağlıyor
  • Bizim.maaslar ne olacak sevgili Bilal.eksi...dunyada en az maaşı alan uçucu ekipleriz..
  • PEHHH duyda ınanma !!! 11 yıllık memurum daha Amırlık vermedınız Pazar mesaılerınde mahkeme kararına uyucaz dedınız Yuzlerce eleman alıyoruz dıyosunuz hala ev nobetlerı catır catır ucus cıkartıyo Artık ne sıze nede vaatlerınıze ınanmıyo kımse !!!
  • İstemeyiz, pazarları ver yeter
  • Bu adam THY seferlerinde kaybettiği yolcu sayısından haber versin.Adamlari yıllarca kaxikladiniz 1.5 saatlik yolculuğu 4.5 saat yolculuk fiyatına denk getirdiniz şimdi izleyin THY nin zararını.
  • BİR ARAÇ MARKASI, TÜRKİYEDEKİ ÇALIŞANLARINA EN DÜŞÜK 30.000 TL VERİYOR HEM DE VARDİYALI SİSTEMDEKİ ÇALIŞANINA! YAZIK MAAŞLARIMIZI KOYDUĞUNUZ DURUMA! BU MAAŞLAR TÜRK HAVA YOLLARINA YAKIŞMIYOR! YAKIŞMIYOR! YAKIŞMIYOR! TGS GÖREVLİSİNDEN KABİN MEMURUNA, TEKNİĞİNDEN KAPTANINA TÜM KADEMELERE HAKETTİĞİMİZ ZAMLARI VE DÜZENLEMELERİ BİR AN EVVEL YAPIN! GASP ETTİĞİNİZ TÜM HAKLARI İADE EDİN!

THY Genel Müdürü Ekşi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tarafından Cumhuriyet'in 100. yılında "Sağlık" temasıyla ilk kez organize edilen "İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Liderler Zirvesi"nde katılımcılara hitap etti.

THY'nin 129 ülkeye uçtuğunu ve dünyada en fazla ülkeye uçan hava yolu şirketi olduğunu dile getiren Ekşi, Türkiye dahil 350 uçuş noktalarının bulunduğunu söyledi.

Ekşi, bu network güçleri sayesinde özellikle medikal yolcu segmenti olarak isimlendirilen küresel sağlık turizminde yüksek potansiyele cevap verebileceklerine inandıklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla alakalı da çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Verilere baktığımız zaman sektörün hızla geliştiğini ve ülkemizin de bu büyümeye daha fazla adapte olması gerektiğine inanıyoruz. Bugünkü rakamlar itibarıyla sağlık turizmden faydalanan 14 milyon insan var ve bunun da dünyadaki yıllık cirosu 24 milyar dolar civarında. Sektör, yıllık yüzde 10-15 arasında bir büyüme gösteriyor. Türkiye'de ise sağlık turizmi sektöründen faydalanan 1,25 milyon insan var ve yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir pasta büyüklüğüne sahip. Türkiye'de de şu ana kadar yüzde 10 civarında yıllık bir büyüme öngörülüyor. Fakat biz özellikle 2024 yılı bütçemizi yaparken sağlık turizmindeki bu büyümeyi yüzde 30'lar civarında öngörerek bütçe yaptık."

"Sağlık turizminde bir konsolidasyona, üst otoriteye ihtiyaç var"

Bilal Ekşi, THY'nin sağlık turizminde üzerine düşen görevi yapmaya çalıştığını belirterek, bu çerçevede Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) ile Türkiye'ye tedavi amacıyla gelen yolcuların ulaşımını kolaylaştırmak ve sağlık ihracatına katkıda bulunmak için 2022 Ağustos'ta bir protokol imzaladıklarını anımsattı.

Bu anlaşmanın 27 ülkeyi kapsadığını ve gelen sağlık turizmi yolcuları için satış ofisleri, yetkili acenteler ve HİB tarafından geliştirilen "Heal in Türkiye" portalı üzerinden özellikle yolculara fayda sağlayacak ürünler oluşturduklarını dile getiren Ekşi, söz konusu protokole ilişkin detayları paylaştı.

Ekşi, HİB'in yanı sıra Uluslararası Sağlık Hizmetleri AŞ (USHAŞ) ile de işbirliği yaparak sağlık amaçlı Türkiye'ye gelen yolcuların ulaşımını kolaylaştırdıklarını ve sağlık ihracatına katkı sunduklarını anlattı.

HİB ve USHAŞ'ta oluşturulan portalların dışında DEİK'te de yine böyle bir oluşum bulunduğunu belirten Ekşi, "Bir konsolidasyona ihtiyaç olduğunu düşünüyor, daha bir üst yapının oluşturulması ve Türkiye markasının geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Böyle parça parça şeylerle farklı standartlarla bizim istediğimiz yüzde 30'lar civarında bir büyümenin gerçekleşmesi mümkün değil. ya da ilk başta büyüme gibi gözükür ancak sonra geriye gitmeler yaşanır." açıklamasında bulundu.

"Sağlık turizminde uzmanlaşmış acentelerin olması gerekiyor"

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, USHAŞ verilerine göre 2023'ün ilk 6 ayında 750 bin civarında yabancının Türkiye'de sağlık hizmeti aldığını ve buradan elde edilen gelirin 1 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Bu yıl 2022'ye göre sağlık turizmi için Türkiye'ye gelen kişi sayısında ciddi bir artışın görüleceğini vurgulayan Ekşi, şu bilgileri verdi:

"Biz 2024 yılı bütçesini yaparken sağlık turizminde yüzde 30 civarında bir büyüme hedefledik. Hedeflerimize giden yolda paydaşlarımızla birlikte geliştirmemiz gereken alanların olduğu da bir gerçek. İlk olarak sağlık turizmi özelinde uzmanlaşmış, acentelerin olması gerekiyor. Normal bir acentenin değil de belki Sağlık Bakanlığı'nın yetkilendirdiği bir yapının, sağlık turizmi acentesi belgesi almasında fayda olabilir. Bu profesyonellerin sayısının artması gerekmekte. İkinci olarak Türkiye'ye yurt dışından hasta getiren kuruluşlar, acenteler ve hastaneler arasında koordinasyon güçlendirilmeli. Bu gelişme potansiyel yolcularımızın kararını kolaylaştıracaktır. Ayrıca gelen yolcuların Türkiye'de karşılaştığı problemlere, haksızlıklara hakemlik edecek bir üst mekanizma da kurulmalıdır."

"İstanbul Havalimanı ile çok büyük bir kapasite artışı yakaladık"

Bilal Ekşi, THY'nin medikal yolcu sayısını artırmak ve sağlık turizminde çözümün bir parçası olmak için sektörle beraber çalışmaya hazır olduğunu belirterek, özellikle hedef pazar olarak çalışmalar gerçekleştirilecek ülkelerin bazılarında teknik yetersizlikler olduğunun altını çizdi.

Bu bölgelerde Türk sağlık kuruluşların tanıtım faaliyetlerinde bulunmasının hastanın Türkiye'yi ve THY'yi tercih etmesini sağlayacağını dile getiren Ekşi, "Yine bu başlığın bir parçası olarak sağlık profesyonellerinin ülke ve bölge ziyaretleri gerçekleştirmeleri ve yerel kuruluşlarla bağlantılarını kuvvetlendirmeleri faydamıza olacaktır." şeklinde konuştu.

Ekşi, 2003'te 65 uçağı bulunan THY'nin halihazırda 437 uçağa sahip olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"O zaman dünyada 35'inci sıradaydık. Bugün 9'uncu sıraya çıktık. Önümüzdeki 10 yılda, şu anda ihale süreçleri devam ediyor, uçak sayımızı 2033'te 813'e çıkartacağız ve dünyada 3'üncü sıraya çıkacağız. Şu anda dünyada 129 ülkeye uçuyoruz. Dünyada en fazla ülkeye uçan hava yolu ünvanına sahibiz. Türkiye dahil 350 destinasyon noktamız var. Bu tabii İstanbul'u, Türkiye'yi hakikaten bir aktarma merkezi haline getiriyor. İstanbul Havalimanı bu büyümenin çok önemli, büyük bir parçası oldu. Atatürk Havalimanı'ndaki kapasitenin kısıtlı olması büyümemizi engelleme noktasına başlamıştı. Şu anda İstanbul Havalimanı ile çok büyük bir kapasite artışı yakaladık ve THY'nin ilave getireceği 600 uçağa ev sahipliği yapacak bir havalimanından bahsediyoruz. Bu tabii Türkiye'nin dünyada bir aktarma merkezi haline daha fazla gelmesi sağlayacak. İnsanlar artık iş yerlerini buraya kurmaya çalışıyorlar. Çünkü 129 ülkeye buradan tek bir uçuşta gidebilme imkanına sahipsiniz." (TRT)

Bilal Ekşi: Uçak sayımızı 813'e çıkaracağız"

Yorumlar Tüm Yorumlar (65)

Istifa ~ 3 ay önce
Siz ilk önce işe yeni başlayan kabin memurlarından neden bu kadar istifalar çok, bu zavallı çocuklar neden bu kadar istifa ediyor onun problemini çözün! Uçuş süreleriniz dayanılmaz. Bir de uçuşlarda herşeyi dört dörtlük istiyor üstünde Istanbul gibi bir yer de çocukların ağzını %55 maaşla kapatmaya çalışıyorsunuz. Üstünüze amirleriniz çocuklara hiç bir şey bilmiyor tavrı ile yıldırma politikası (MOBBING) uyguluyor. Çocuklar kaldıramıyor haliyle. Buna acil çözüm getirmezseniz çok yakın zaman da yeni kabin memuru asla bulamayacaksınız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumlar ~ 3 ay önce
Şu yorumları avrupada yazsalar adamı işten atarlar. Ya da kendisi istifa eder. Ne cok seveniniz varmış okuyun da gurur duyun eserinizle. İnsanların haklarını verin artık. Pandemide kesilen maaşları iade edin, pazar paralarını verin, kesintisiz normal maaşla çalıştırın diyeceğim ama bunu yapsanız 40 milyar kar olur 5 milyar değil mi ? İnsanların hakları üzerinden kar açıklamak böyle birşey işte. Hakkım haram zıkkım olsun yiyen kim varsa.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Personel ~ 3 ay önce
Fakirleşti , siz zenginleştiniz , arkanıza shgm yı alıp ucus surelerini uzattınız , maaşları az yolla havaiş le anlaşıp bağladınız, pandemi sebebıyle tam odenmeyen maaşlar gerı odenmedı,pazarlar verilmedi,zamlar piyasa şartlarının epey altında kaldı, fakirleştik , şov peşinde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Şükürsünüz ~ 3 ay önce
Herkes halinden şikayetçi bakıyorum da ama nedense kimse işi bırakmıyor biraz gurur duyun Thy ile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Silver ~ 3 ay önce
Yeni göreve başlayan kabin memuru bile senden daha fazla bu şirkete katkı sağlıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ucucudan kes uçak al ~ 3 ay önce
Bizim.maaslar ne olacak sevgili Bilal.eksi...dunyada en az maaşı alan uçucu ekipleriz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Duyda ınanma. ~ 3 ay önce
PEHHH duyda ınanma !!! 11 yıllık memurum daha Amırlık vermedınız Pazar mesaılerınde mahkeme kararına uyucaz dedınız Yuzlerce eleman alıyoruz dıyosunuz hala ev nobetlerı catır catır ucus cıkartıyo Artık ne sıze nede vaatlerınıze ınanmıyo kımse !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Balkon konuşması ~ 3 ay önce
İstemeyiz, pazarları ver yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erdal ~ 3 ay önce
Bu adam THY seferlerinde kaybettiği yolcu sayısından haber versin.Adamlari yıllarca kaxikladiniz 1.5 saatlik yolculuğu 4.5 saat yolculuk fiyatına denk getirdiniz şimdi izleyin THY nin zararını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
DOYODA ~ 3 ay önce
BİR ARAÇ MARKASI, TÜRKİYEDEKİ ÇALIŞANLARINA EN DÜŞÜK 30.000 TL VERİYOR HEM DE VARDİYALI SİSTEMDEKİ ÇALIŞANINA! YAZIK MAAŞLARIMIZI KOYDUĞUNUZ DURUMA! BU MAAŞLAR TÜRK HAVA YOLLARINA YAKIŞMIYOR! YAKIŞMIYOR! YAKIŞMIYOR! TGS GÖREVLİSİNDEN KABİN MEMURUNA, TEKNİĞİNDEN KAPTANINA TÜM KADEMELERE HAKETTİĞİMİZ ZAMLARI VE DÜZENLEMELERİ BİR AN EVVEL YAPIN! GASP ETTİĞİNİZ TÜM HAKLARI İADE EDİN!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000