12 Şubat 2009, Perşembe 21:33:25

Beyaz Nil kargo taşımacılığında kullanılacak

Nil nehrinin üç kolundan biri olan ve Sudan'da bulunan Beyaz Nil'in, kargo taşımacılığı amacıyla kullanılabileceği, projenin hayata geçirilmesiyle yardım dağıtımı konusunda hem Sudan'ın hem de İnsani Yardım Kuruluşları'nın, bölgelere daha hızlı ve daha kolay ulaşabileceği açıklandı.

Projenin gerçekleşmesinin, özellikle Sudan'ın sorunlu bölgeleri olan Darfur ve Güney Sudan'a tıbbı malzeme ve gıda yardımı yapan uluslararası yardım kuruluşlarına gemilerle yardım ulaştırma kolaylığı sağlaması bekleniyor.

Sudan'da birçok bölgede yolların aşırı şekilde bozuk olması, hava taşımacılığının maliyetinin yüksek olması ve birçok yerde havaalanı bulunmamasından dolayı sadece kargo helikopterleri ile taşımacılık yapıldığından, gemi taşımacılığı projesinin gündeme geldiği ve bu projenin gerçekleşmesi durumunda insani yardım kuruluşlarının yardımları ulaştırmak için harcadığı maliyetlerin de düşeceği açıklandı.

Nil nehrinin en büyük bölümü, Afrika'nın en büyük ülkesi olan Sudan'ın idari sınır içerisinde bulunurken, uzun süren iç savaşlardan dolayı bölgede deniz taşımacılığının geliştirilemediği ifade ediliyor.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM), otoyol uzunluğu 38 bin kilometre ve büyük bölümü aşırı şekilde bozuk, çakıllı ve kumul yollardan oluşan Sudan yollarının, yağmurlu dönemlerde kullanılmadığını açıklarken, ülkedeki demiryolu hattının sadece Kuzey Sudan, Güney Darfur ve Batı'da Bahr El Ghazel'de nadiren çalıştığından bu proje taslağının hazırlandığı kaydedildi.

Bu projenin hayata geçirilmesiyle, Uganda sınırında bulunan Juba da dahil olmak üzere birçok bölgeye insani yardım dağıtımının kolaylaşması bekleniyor.

Beyaz Nil kargo taşımacılığında kullanılacak

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000