03 Temmuz 2020, Cuma 15:38:41

Beriev 200 Sakarya'daki yangın için görev başında

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasındaki patlamanın ardından çıkan yangına, söndürme uçağıyla müdahale ediliyor.
  • Dünya üzerinde kabul gören yangın söndürme uçağı konfigürasyonu radial motor veya turbo-prop şeklinde. Bu uçakların modern olmadığı kabiliyetsiz olduğu anlamına gelmez. Bu uçakların slow flight kabiliyeti jet motoruna göre daha fazla ve noktasal tahliye yapılabilmekte.Hız bu durumda istenen bir şey değil. Ayrıca jet motorlarının geniş alıkları yangın dumanı,kül toz partiküllerinden oluşacak yabancı madde hasarı nedeniyle uçmasına engel. Ayrıca dünya üzerinde üretim adedi 12 olan bir uçağın iyi ya da kötü olduğu ayrı bir tartışma konusu.
  • Arkadaşlar bu uçak tek seferde Türkkuşundaki uçakların 3 katı su atma kapasitesine sahip + turbofan çok daha hızlı her yere müdahele şansı var . Thk daki uçaklar çöpe donmustu iyici
  • Uçakların işe yaraması doğru adım atıldığını gösterir
  • Tabi ya. Müsiad başkanının fabrikasında kim bilir nelere göz yumuldu
  • Thk kendini yönetemedi uçamayan uçaklarla ihaleye girmeye çalıştı diyen yok. İhaleyi kazanıp yangınlara müdahale edemese daha vahim ama anlayana
  • Rusyadan 2 uçağa 84 milyon ver tabikii her yerde uçar . 5+1 uçak veren THK na 70 milyonu çok görün her şey çok güzel olacak
  • Sapanca Gölünden ben 5 defa su alıp yangına müdahale ettiğini gördüm flightradar24'de.
  • Thk yangın söndürme uçaklarının kulakları çınlasın.
  • Koskoca THK'nu yerlerde bir edip kendi uçaklarında,pilotunu,teknisyenini devre dışı bırakıp ruslara kaldık şu iş'te bile yazıklar olsun. Yesinler sizin yerli ve milli anlayışımızı.
  • eee o kadar para verildi artık her şeyde kullanırlar adı geçsin diye

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasındaki patlamanın ardından çıkan yangına, söndürme uçağıyla müdahale ediliyor.

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun'a ait Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında bugün öğle saatlerinde büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yangın çıkarken, 2 kişi hayatını kaybetti. 1’i ağır 74 kişi ise yaralandı.

Ekipler yerden müdahale de zorlanıyor

Fabrikanın içinde 110 ton patlayıcı madde olduğu öğrenildi. Yangının hemen ardından patlamalar bir an olsun susmadı. Fabrikada tonlarca patlayıcı olması ve patlamaların devam etmesi sebebiyle ekipler, yerden müdahale etmekte zorlanıyor.

Yangına Rusya'dan geçtiğimiz ay kiralanan Beriev Be-200 tipi yangın söndürme uçağı da müdahale ediyor. 

Aynı fabrikada 11 yılda 4. Patlama

Öte yandan Başkan Coşkun'a ait Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında 11 yılda 4. kez büyük yangın ve patlama meydana geldi. 29 Eylül 2009’da meydana gelen patlamada 1 işçi öldü, 1 işçi yaralandı. 17 Ağustos 2009’da ise aynı fabrikada Ramazan topları için patlayıcı üretilen laboratuvar bölümünde patlama meydana geldi. 1 işçi hayatını kaybetti, 33 işçi yaralandı.11 Şubat 2011'deki patlamada ise bir çocuk annesi 33 yaşındaki işçi hayatını kaybetmiş ve 10 işçi de yaralanmıştı. 14 Aralık 2014'te fabrikada meydana gelen patlamada 38 yaşındaki Yılmaz Şapoğlu hayatını kaybetti.

 

. Binaların büyük kısmı çöktü

Patlamanın ardından binaların büyük kısımlarında göçükler meydana geldi. Ekiplerin içeriye girememesinden dolayı göçük altında kalan işçinin olup olmadığı bilgisine ulaşılmaya çalışılıyor.

 

Beriev 200 Sakarya'daki yangın için görev başında

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Hurda uçak ? ~ 1 ay önce
Dünya üzerinde kabul gören yangın söndürme uçağı konfigürasyonu radial motor veya turbo-prop şeklinde. Bu uçakların modern olmadığı kabiliyetsiz olduğu anlamına gelmez. Bu uçakların slow flight kabiliyeti jet motoruna göre daha fazla ve noktasal tahliye yapılabilmekte.Hız bu durumda istenen bir şey değil. Ayrıca jet motorlarının geniş alıkları yangın dumanı,kül toz partiküllerinden oluşacak yabancı madde hasarı nedeniyle uçmasına engel. Ayrıca dünya üzerinde üretim adedi 12 olan bir uçağın iyi ya da kötü olduğu ayrı bir tartışma konusu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cl415 ~ 1 ay önce
Arkadaşlar bu uçak tek seferde Türkkuşundaki uçakların 3 katı su atma kapasitesine sahip + turbofan çok daha hızlı her yere müdahele şansı var . Thk daki uçaklar çöpe donmustu iyici

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çok güzel ~ 1 ay önce
Uçakların işe yaraması doğru adım atıldığını gösterir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 1 ay önce
Tabi ya. Müsiad başkanının fabrikasında kim bilir nelere göz yumuldu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ss ~ 1 ay önce
Thk kendini yönetemedi uçamayan uçaklarla ihaleye girmeye çalıştı diyen yok. İhaleyi kazanıp yangınlara müdahale edemese daha vahim ama anlayana

Yanıtla

Kalan karakter 1000
YAŞASIN CL-215 ~ 1 ay önce
Rusyadan 2 uçağa 84 milyon ver tabikii her yerde uçar . 5+1 uçak veren THK na 70 milyonu çok görün her şey çok güzel olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İrfan ~ 1 ay önce
Sapanca Gölünden ben 5 defa su alıp yangına müdahale ettiğini gördüm flightradar24'de.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thk ~ 1 ay önce
Thk yangın söndürme uçaklarının kulakları çınlasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmirli havacı ~ 1 ay önce
Bu uçakları kim getirdi? Uçakların üzerinde kimin logosu var bir bakmak lazım.. belki hala THK dır :)
Okunmus su koysaydiniz ~ 1 ay önce
Akepenin mafettigi baska kurum THK. Kendileri bakalim ne zaman mafolacak? THK nin ucaklarina doldurup arabistana gondermeli
geç bile kaldı ~ 1 ay önce
2020 ye gelmişiz hala THK nın kendi çarpık zihniyeti gibi köhnemiş pırpırlı hurda uçaklarıyla yangın söndürmeye çalışıyorduk. O uçakların miadı çoktan dolmuştu. BE-200 ler ise modern uçaklar. Uzak menzildeki yangınlara bile kolayca ulaşıp müdahale edebilirler.
Vay be ~ 1 ay önce
Koskoca THK'nu yerlerde bir edip kendi uçaklarında,pilotunu,teknisyenini devre dışı bırakıp ruslara kaldık şu iş'te bile yazıklar olsun. Yesinler sizin yerli ve milli anlayışımızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yhk ~ 1 ay önce
THK kendini bitirdi herşey de bir yerleri suçlamak yerine THK nin kendi kendini yargılaması lazım
Paşalara söyle ~ 1 ay önce
Paşalara teşekkür et, Osman Paşa, Kürşat Paşa, Nogay Paşa ve daha eskileri de var.
Hiç ~ 1 ay önce
Hiç vahlanmaya tuhlenme yıllara gelen yemiş giden yemiş ne yaptilarsa kendi kendilerine yaptilar. THK kendi maksadını hiçbir zaman gerceklestirebilmiş bir kurum değil. Bunu da görmek lazım.
He canım he ~ 1 ay önce
Biliyoruz THK yı merak etme! Her sene ilk okul orta okul lise boyunca yetmemiş gibi askeri iş yerinde çalışırken bile fitre zekat zarfı yollayan bu kurumun fayda sağladığını mı düşünüyorsun! Umuyorlar hep bir hortum haberleri yapıldı burda okumadın mı?
hakkını ver ~ 1 ay önce
eee o kadar para verildi artık her şeyde kullanırlar adı geçsin diye

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000