14 Ocak 2020, Salı 13:07:23

BelugaXL operasyonlara başladı

BelugaXL, ticari uçak programlarının üretim artışını desteklemek amacı ile Airbus’a %30 ilave taşıma kapasitesi sağlayarak hizmete girdi.
  • Bu jadar guzel,modern bir ucagi thy neden kullanmaz anlamiyorum. Yogun parkurlarda meswelaa antalya,bodrum seferlerinde gayet guzel kullanilabilir. tahminimce 700 kisiyii alabilir,Bende onermesi, gerisi planlamacilarin isi. Ama bu islerden cok iyo anlayan biri olarak, fikriminde isleme alinmasili salik veririrm. ziea ben 35 yillik bir havacilik gurusu vee uzmani ve havaciligin presnsiyim
  • Yerli otomobili ( italyadan kaçak getirilen) üç beş sene içinde yapacağız inşallah.

BelugaXL, ticari uçak programlarının üretim artışını desteklemek amacı ile Airbus’a %30 ilave taşıma kapasitesi sağlayarak hizmete girdi. Airbus’ın endüstriyel sisteminin ayrılmaz bir parçası olan uçak, ilk operasyonel uçuşunu 9 Ocak’ta gerçekleştirdi. Uçak, öncüleri BelugaST’ler ile birlikte hizmet verecek olan 6 adet BelugaXL’ın ilki olup ilave uçaklar 2020 ile 2023 yılları arasında hizmete girecek.

5 yıl önce 2014 yılının Kasım ayında başlatılan program, diğer başarıları da beraberinde getirdi. BelugaXL, 200’den fazla uçuş testini ve 700 uçuş saatini izleyen yoğun bir uçuş test programını başarıyla tamamlayarak Kasım 2019’da Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarfından Tip sertifikasını aldı.

63 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde olan BelugaXL, dünya çapında mevcut tüm kargo uçaklarının en büyük kargo alanına sahip olanıdır. BelugaXL, sadece 1 adet taşıyabilen BelugaST modeline kıyasla 2 adet A350 XWB kanadı taşıyabilir. Uçak, maksimum taşıma kapasitesi olan 51 ton yük ile havalandığında 4.000 km (2200nm) menzile sahip.

A330-200 kargo uçağının mevcut bileşen ve ekipmanlarının yeniden kullanımı üzerinden geliştirilen BelugaXL, Rolls Royce Trent 700 motorları ile güçlendirildi. Alçaltılmış kokpit, kargo bölmesi yapısı, uçağın arka kısmı ve kuyruğu, partnerler ile birlikte ortak çalışmalarla geliştirilerek uçağa özgün bir görünüm kazandırıldı.

BelugaXL, Airbus’ın nakliye filosunun en yeni üyesidir. Hava taşımacılığı, büyük uçak bileşenlerinin taşınması için birincil yöntem olmaya devam ederken Airbus, uçak parçalarını üretim alanları arasında taşımak için karayolu, demiryolu ve deniz taşımacılığını da kullanmaya devam ediyor. BelugaST gibi Avrupa’da 11 destinasyondan hizmet verecek olan BelugaXL, endüstriyel yeteneklerini güçlendirmeye devam ederken Airbus’ın taahhütlerini yerine getirmesini sağlayacak.

BelugaXL operasyonlara başladı

Facebook Yorum

Yorumlar

neden ~ 13 gün önce
Bu jadar guzel,modern bir ucagi thy neden kullanmaz anlamiyorum. Yogun parkurlarda meswelaa antalya,bodrum seferlerinde gayet guzel kullanilabilir. tahminimce 700 kisiyii alabilir,Bende onermesi, gerisi planlamacilarin isi. Ama bu islerden cok iyo anlayan biri olarak, fikriminde isleme alinmasili salik veririrm. ziea ben 35 yillik bir havacilik gurusu vee uzmani ve havaciligin presnsiyim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buğra Candan ~ 11 gün önce
Hedi leyn
Yalaza ~ 13 gün önce
Yerli otomobili ( italyadan kaçak getirilen) üç beş sene içinde yapacağız inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000