28 Mart 2022, Pazartesi 09:45:37

Bayraktar Kızılelma'nın son hali paylaşıldı

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin (MİUS) son halini paylaştı.
 • Irtifa hizi cok dusuk . Havada kalma suresi cok dusuk . Bir sihada bulunmasi gereken ozellikler yok . TB2 daha kullanisli .
 • Bayraktar ailesinden Allah razı olsun.
 • Tei motor yapıyor bu birincisi.İkincisi tusaş'da reklam yapsın.Damat çivi çaksa paylaşıyor sosyal medyada
 • Devletin şirketi varken önce Erbakancı olup sonra çıkarları doğrultusunda iktidara yanaşıp sonunda da damat olan şahsa,ailesine ve şirketine sonsuz destek verip,kalkındırmak,zengin etmek marifet midir? Almış sarayı arkasına vergi vermiyor,devlet sayesinde motor,kamera ithal ediyor,yaptıklarını devlete bol sıfırlı dolarla satıyor,devlet bankalarından karşılıksız krediler veriliyor,piyasada tekel olması,başkalarına piyasaya girmelerine izin verilmemesi,köstek olunması da cabası. Yiyin bakalım nereye kadar?
 • Maşallah. Gurur duyuyoruz. Anne ve babalar artık üzülmesin, ağlamasın, içlerine ateş düşmesin. İyi görevler olsun.
 • Adam damat olunca diger tum ureticiler agizlariyla kus tutsalar mediada yer alamiyor
 • Dertleri para ve çıkar olan siyasal islamcı,din tüccarları kim kızılelma kim?
 • prop motorlu drone’u fighter jet gibi tasarlamaktaki amaç nedir?
 • 1950'de ismet inönü, kendisine siyasi rakip olarak gördüğü Nuri Demirağın uçak fabrikalarını kapattı. Çağdışı bağnaz CHP zihniyeti yüzünde bugüne kadar havacılıkta hep geri kaldık. Bu zihniyeti başımızdan def ettiğimiz son 20 yılda tekrar önemli bir seviyeye gelebildik.
 • Tei ve TUSAŞ da çok güzel uçaklar yapıyor. Ortalıkta görülmeyince yok sanılmasin.

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Muharip İnsansız Uçak Sistemi'nin (MİUS) son halini paylaştı.

Bayraktar, MİUS'un yeni fotoğraflarını paylaşarak "Pazar günü sülale boyu toplandık. CEZERİ isim babasının yaşadığı yer Diyarbakır'da. Ama KIZILELMA kanadını yeni takıp aramıza katılınca, hemen resim çekilelim dedik" dedi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta adından söz ettiren Bayraktar TB-2'lerin lideri Selçuk Bayraktar, daha önce "Üretim hattına 3 buçuk yıl sonra daha büyük ve daha çevik bir balık girdi" diyerek müjdelediği MİUS - İnsansız Savaş Uçağı: Bayraktar Kızılelma ile ilgili yeni bir paylaşımda bulundu.

KANATLARI TAKILDI

Üretim hattına giren MİUS'un kanatları takılmış yeni gövde görselini paylaşan Bayraktar, "Pazar günü sülale boyu toplandık. Akıncı kareye sığmadı, maketi geldi. Cezeri isim babasının yaşadığı yer Diyarbakır'da. Ama Kızılelma kanadını yeni takıp aramıza katılınca, hemen resim çekilelim dedik" ifadelerini kullandı.

BAYRAKTAR MİUS ÖZELLİKLERİ

Selçuk Bayraktar, daha önce Gebze Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Kulübü'nün düzenlediği Havacılık ve Uzay Zirvesi 2 etkinliğinde, MİUS'un özelliklerini şöyle sıralamıştı:

 • Kalkış Ağırlığı: 5,5 Ton
 • Faydalı Yük Kapasitesi: 1,5 Ton (Gövde içi ve kanat altında mühimmat taşıma kabiliyeti)
 • Seyir Süresi: 5 Saat
 • Maksimum İrtifa: 40.000 ft (12.000 m)
 • Seyir Hızı: 800 km/sa (0,65 Mach)
 • Katapult yardımı olmadan yakalama kabloları ve kanca yardımıyla TCG Anadolu LHD gemisinden iniş ve kalkış
 • İlk prototipler sübsonik, sonraki prototiplerde ise süpersonik kabiliyet
 • Düşük Radar İzi
 • Dikey kuyruklar ve önde bulunan yatay kontrol yüzeyleri (Kanart)
 • Akıllı Filo Otonomisi
 • İlk Prototipte Uçuş Hedefi: 2023

Bayraktar Kızılelma'nın son hali paylaşıldı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Joey ~ 5 ay önce
Irtifa hizi cok dusuk . Havada kalma suresi cok dusuk . Bir sihada bulunmasi gereken ozellikler yok . TB2 daha kullanisli .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatansever ~ 5 ay önce
Bayraktar ailesinden Allah razı olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TEİ VE TUSAS ~ 5 ay önce
Tei motor yapıyor bu birincisi.İkincisi tusaş'da reklam yapsın.Damat çivi çaksa paylaşıyor sosyal medyada

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 5 ay önce
Devletin şirketi varken önce Erbakancı olup sonra çıkarları doğrultusunda iktidara yanaşıp sonunda da damat olan şahsa,ailesine ve şirketine sonsuz destek verip,kalkındırmak,zengin etmek marifet midir? Almış sarayı arkasına vergi vermiyor,devlet sayesinde motor,kamera ithal ediyor,yaptıklarını devlete bol sıfırlı dolarla satıyor,devlet bankalarından karşılıksız krediler veriliyor,piyasada tekel olması,başkalarına piyasaya girmelerine izin verilmemesi,köstek olunması da cabası. Yiyin bakalım nereye kadar?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tusaş ~ 5 ay önce
1.cisi zamanında baykar'a çıkarılan zorluklardan haberin var mı ? 2.cisi Tusaş'ın zamanında yine baykarı engellemeye çalışmasından haberin var mı ? 3. Tusaş'ın hali hazırdaki iş yükünden haberin var mı acaba ? Sırf MMU projesi milyarlarca dolar ve yıllar gerektirirken şu dediğini bir düşün istersen.4.Araları hem erbakanla iyiydi hemde RTE ilede onu da yanlış biliyorsun.Rahmetli özdemir baykaktar RTE'nin erbakan zamanındada ondan sonrada araları iyiydi.6-)Motor kamera ithal etmek ayıp bir şey mi ? Gizlenip saklanan bir durum yok.Tsk'ye aselsan ürünü kamera yabancıya istediği kamera bu kadar basit opsiyon meselesi.Eleştiricem diye mantık sınırlarının dışına roketle çıkmışsın. Akıncının fiyatını tam olarak bilmiyorum ama TB-2 nin fiyatını duysan bir daha bol sıfır yazmaya utanırsın heralde :D
Soru ~ 5 ay önce
TAI'de benzer bir uçak tasarımı yok mu acaba?
Yok artık ~ 5 ay önce
Kıskançlığın böylesi
Pilot ~ 5 ay önce
İşiniz gücünüz birilerini fişlemek - sınıflandırmak ve ayrıştırmak. En azından birisi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Es görüntüler ortada. Adam kendini adamış ve hayalinin peşinden gitmeye devam ediyor. Kim için? BU BAYRAK - BU VATAN İÇİN! Peki siz ne yapıyorsunuz? Sadece konuşuyorsunuz. Tekel olma diye birş ey yok ama teknoloji transferi yapanın daha hızlı yol aldığı da bir gerçek. Yoksa TAI'de TUSAŞ'da aynı şekilde gurur duyduğumuz kurumlardır. Allah razı olsun.
Tusaş yazana ~ 5 ay önce
Motor,kamera ithal etmek ayıp bir şey değilse niye yerli ve milli diyorlar o zaman? Oradan buradan parça alıp burada birleştirince yerli ve milli mi oluyor damat yalakası? Senin gibiler de haklısınız zira böyle yağcı,yalaka olmasanız ne iş bulabilirsiniz ne para ne de dişleyecek kemik.
Pilot ~ 5 ay önce
Maşallah. Gurur duyuyoruz. Anne ve babalar artık üzülmesin, ağlamasın, içlerine ateş düşmesin. İyi görevler olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oyle degilmi? ~ 5 ay önce
Adam damat olunca diger tum ureticiler agizlariyla kus tutsalar mediada yer alamiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değil sanki ~ 5 ay önce
İyide sadece Türkiyede değil, bütün dünya medyasında müthiş bir alaka görüyor Bayraktar ihalar. Dünyada bayraktar TB2 nin ününü bilmeyen kalmadı. Onlarda mı torpil geçiyor?
kızılelma ~ 5 ay önce
Dertleri para ve çıkar olan siyasal islamcı,din tüccarları kim kızılelma kim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bb ~ 5 ay önce
prop motorlu drone’u fighter jet gibi tasarlamaktaki amaç nedir?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ff ~ 5 ay önce
Eğer kızılelmadan bahsediyorsan jet motorlu olacak.
tarih ~ 5 ay önce
1950'de ismet inönü, kendisine siyasi rakip olarak gördüğü Nuri Demirağın uçak fabrikalarını kapattı. Çağdışı bağnaz CHP zihniyeti yüzünde bugüne kadar havacılıkta hep geri kaldık. Bu zihniyeti başımızdan def ettiğimiz son 20 yılda tekrar önemli bir seviyeye gelebildik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tarih yazana ~ 5 ay önce
Tarih diyorsun da yalan tarihten bahsediyorsun,Demirağ o dönem Menderes'in partisinde vekildi,amerika ve nato'nun has adamı olan siyasal islamcı menderes'e baskı yaptılar o da tabii ki söz dinledi fabrikayı kapattırdı,İnönü'nün önüne gelen fabrikayı kapatma kararını 1 kez veto etme hakkı vardı,etti de ama 2.de mecburen yasa gereği kabul edecekti,o dönemki amerikan ve nato uşağı siyasal islamcı,din tüccarları menderes ve yandaşları sayesinde ve deneme uçuşunda uçağın düşüp pilotun da şehit olmasıyla birlikte fabrikanın kapatılma süreci de hızlandı böylelikle Demirağ'ın fabrikası da kapatıldı. Ayrıca son 20 yılda ne oldu da önemli seviyeye geldik? Patenti bize ait katma değeri yüksek ne yapıyoruz? Şu an yapılan ne varsa hepsinin motoru,kamerası,elektronik aksamları vs en önemli parçaların hepsi ithal. 35 sene önce de şimdiki gibi dışardan parça,makine,ekipman, mühendislik alıp burada birleştirip F 16 ve helikopter yapılıyordu ama o zamanki iktidarlar şimdikiler gibi koltuk için utanmadan,sıkılmadan yerli ve milli diye halka yutturmaya çalışmıyorlardı. Olmayan aklınla saçma sapan ahkam keseceğine tarihi iyi öğren öyle sahiplerine yalakalık yap!
tarih bilgisi ~ 5 ay önce
İki konu biribirine karıştırılıyor. Nuri Demirağ, zamanına göre son derece modern, kendini ispatlamış uçaklar üretiyordu. Yurtdışından siparişler bile alıyordu. Özel bir girişim olan ve gelecek vaad eden Nuri Demirağın fabrikaları, ismet inönü nün takoz koymasıyla 1944 yılında kapatıldı. Arazileri ve fabrikalar istimlak edildi. Mevcut üretilmiş uçakların satışı kanunla yasaklandı. Aynı dönemlerde devlet girişimi olan THK'nın da uçak fabrikası vardı. Ancak son derece ilkel planör ve tek motorlu basit tarzda uçaklar üretiyordu. Menderesin döneminde kapatılan fabrikalar THK nın işlevsiz hale gelen fabrikalarıydı. Ayrıca Marshall planı 1948 yılında kabul edildi ve uygulanmaya başladı. Natocu diye suçlanan Menderes o zaman daha başbakan bile değildi. Muhaliflerin konuları çarpıtma yetenekleri muazzam :) Ancak gerçeklerin ortaya çıkma gibi bir huyu vardır.
öncesi sonrası ~ 5 ay önce
1) ìnõnü yoz ve yobazdı, hiç yüceltmeye çalışmayın. 2) 30-40 sene õnceki iktodarlar da beş para etmez sağcı iktodarlardır. Koltuk derdi hep vardı. Bugün dõnen dolapların aynısı dönüyordu. F16 yapıyoruz sadece motoru Amerikan diyorlardı. Ecevit dürüstü fakat saftı ve ülke yõnetmeyi beceremedi. Bir genel af çıkardı bir de Kemal Derviş'i truva atı gibi içeri aldı ve siyasi hayatı bitti. Onu hariç tutuyorum. 3) Başımıza ne geldiyse şu emekli asker mafyasından geldi. Yolsuzluğun liyakatsizliğin doruklarınlarıda herifler. Mühendis değiller, bilimle-fenle ilgileri yok, hepsi allahçı, sağ ve milliyetçi gõrüşte, tipik Türkeşçi kafadalar. Bugün bu iktidar istediği gibi at oynatabiliyorsa bunlara teşekkür etmeleri gerekiyor. Memlekette çağdaşlığa dair ne varsa inõnü ve Evren gibi yoz-yobaz tiplemeler ve bunların doğmalarıyla yokedilmiştir.
.. ~ 5 ay önce
Tei ve TUSAŞ da çok güzel uçaklar yapıyor. Ortalıkta görülmeyince yok sanılmasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iyi güzelde ~ 5 ay önce
Yalnız Tei ve Tusaş ın eleştirilecek yanları var. Neredeyse sonsuz imkanlara sahip olmalarına rağmen Anka projesi çok uzun sürdü. Hala sahada ne kadar etkinler bilmiyoruz. Geçmişte emekli memur çiftliği olduklarına dair iddialar vardı. Ne yazık ki kamu girişimleri özel sektör kadar hızlı ve verimli olmuyor. Ak parti bu konuya ağırlık verip yatırımlar yapmasa belki hala geliştirme aşamasında kalırlardı.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000