14 Ekim 2018, Pazar 09:04:21

Bayraktar iddialı konuştu: "Hedef 2023'ten uçurmak"

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Hedefimiz insansız savaş uçağını 2023’ten önce uçurmak" dedi.
  • SAĞ OL BABACIM ALLAH A ŞÜKÜR BUGUNDE İHALESİZ İŞ ALDIM BABACIM
  • yapin o ucagi yüzde yüz yerli beni de 30000 ft den atin
  • Ne boş insanlarsınız. Gelmiş burada yapılanlara çamur atıyorsunuz. Sizin elinizden başka bir şey gelmediğinde. işiniz gücünü pisliğinizi saçmak.Bu insanlar yapıyor zaten siz gölge etmeyin yeter.
  • Binbir zorluklarla güzel iş çıkardılar. Eleştirirken az insaf edin. Başarılarının devamını diliyorum.
  • derler ya, bu adam senelerdir ihtiyacimiz olan baska ulkelere parasini odeyip ve yalvarir hale gelip alamadigimiz IHA ve SIHA larin uretilmesinde ve ulkemizin terorle mucadelesinde buyuk basari saglamasina onculuk eden insandir. Sonsuz saygiyi hakeden liyakat sahibi bir vatan sever..
  • İşin içine din katmasalar olmuyor. Tam bir eziklik. Siz hiç hırıstiyan bilim adamı, hırıstiyan işbirliği teşkilatı v.b. kavramlar duydunuz mu?
  • Durmak yok yalakalığa devam.
  • Bunlar ve akrabaları yalandan,dolandan,dümenden bıkmadılar millet de inanmaktan. Ülkenin hali ortada hala siha yaptık,2023'de insansız uçak uçuracağız vs. Bunları yaparak mı dolar,euro ve enflasyon düşecek,dışa bağımlılık bitecek? Trajikomedi ama milletimiz daha da trajikomedi.
  • Ne Abantmış arkadaş
  • Bacanakgiller yiyin ülkeyi trabzonlular

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, sonraki hedeflerinin insansız savaş uçağını yapmak olduğunu belirterek "Tabii uzun sürecek program bunlar. Bir anlamda gelecekte yapılacak bütün savaş uçakları insansız olacak. Ses hızına yakın ya da üzerinde kabiliyetlere sahip bir uçak olacak. Onun da 2023’den önce semalarımızda uçuşuna başlayacağız." şeklinde konuştu.

Uluslararası Vuslat Platformu tarafından Abant Tabiat Parkı'ndaki bir otelde bu yıl altıncısı düzenlenen Abant Buluşmaları kapsamında gerçekleştirilen "Yeni Dünya Düzeni ve Geleceğin Haritası Konferansları" kapsamına açıklamalarda bulunan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Hedefimiz insansız savaş uçağını 2023’ten önce uçurmak" dedi.

Konferansın "Savunma Sanayinin Önemi ve Dünyaya Nizam Vermedeki Gücü" konulu oturumunda sunum yapan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, İnsansız Hava Araçları (İHA), Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) ve TEKNOFEST kapsamında yapılan çalışmalar ile milli teknoloji hamlesi konularına değindi.

Havacılık alanının gelişmesinde Müslüman bilim adamlarının yaptığı buluşların önemini anlatan Bayraktar, cebir ve optik alanında yapılan buluşlar, Hezarfen Ahmet Çelebi'nin kanatla uçma deneyimi ve ilk gözlemevinin Müslümanlar tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu aktardı.

Bayraktar, bugünün havacılığının ilk ortaya çıktığı 1900'lü yılların başında Osmanlı Devleti'nin buna çok merak saldığına işaret ederek, hem Nuri Demirağ hem de Vecihi Hürkuş tarafından yapılan çalışmaların geliştirilemediğini belirtti.

Demirağ ve Hürkuş'un büyük kahramanlık göstererek yaptığı uçakların 1950’lerde yok edildiğini anlatan Bayraktar, "Bunların yerine bir modele montaj sanayine döndüğü görülüyor. Biz buna müsaade etmeseydik bunlar yapılamazdı. Bunlarla bir şekilde hesaplaşmalıyız. Biz bütün dünyayı aydınlatmışız bir tarafta ama bunu da yapmışız. Tabii biz o dönemdeki bu ivmeyi yakalamışken devam ettirecek olsak, dünyada Türkiye ilk 3 uzay gücünden biri olacaktı. Bugün SİHA ve İHA'nın da üzerinde Mars’ta uydumuz var mı, aracımız var mı onu konuşuyor olacaktık." dedi.

"F-35, üretilecek en son insanlı savaş uçağı"

Bayraktar, "Türkiye'nin almaya çalıştığı F-35 uçaklar, üretilecek en son insanlı savaş uçağı. Bundan sonra hepsi insansız olacak. 5 jenerasyon jet yapılmış. 1900’lerden itibaren insanoğlu 100 sene boyunca bütün birikimi ile en son bunu yapmış." diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine giren ilk yerli uçağın İHA'lar olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şöyle devam etti:

"2007'de TSK'nın envanterine, Türk milletinin yaptığı uçak kullanıma girdi. Bu ilk ve önemli bir kırılma noktası. Nuri Demirağlara, Vecihi Hürkuşlara nasip olmadı. 2008’de aktif bir şekilde kullanıldı. 2 metrelik uçaklar çok başarılı oldu. 2009’da 9 metrelik uçağı yaptık. Biz 2009'da 9 metrelik İHA'ları kullanırken, Amerika’nın ve İsrail’in İHA’ları kendileri inip kalkmıyordu. 2014’te terörle mücadelede ciddi önem kazanan SİHA’ların temeli atıldı ve envantere girdi. 2015’te milli mühimmatları yaptık."

"Türkiye'ye terörle mücadele için SİHA satılmıyordu"

Türkiye'nin daha önce dışarıdan İHA ya da SİHA almak istediğini ancak alamadığını hatırlatan Bayraktar, "Türkiye’ye bir türlü SİHA verilmiyordu. Savaşmak için değil terörle mücadelede kullanmak için istiyorduk ama buna rağmen verilmiyordu. Savaş uçağı alabiliyorsunuz ama SİHA verilmiyor. Niye diye sormak lazım. Çünkü terörle mücadelenin bir anlamda bitmesi istenmiyor. Çünkü çok kritik, çok stratejik bir oyun değiştirici." değerlendirmesinde bulundu.

Selçuk Bayraktar, dünyada uçağa ilk silah takıp kullanan ülkenin İran olduğunu ve şu anda bu teknolojiyi İsrail ve Amerika ile birkaç ülkenin yaptığını belirterek, "Rusya neredeyse hiç o alanda yok. Amerika buna çok büyük kaynak aktarıyor. Mesela Çin hiç ortada yoktu ama Çin her şeye çok büyük giriyor, epey yol aldı. Türkiye, İHA ve SİHA'ların silahlı kuvvetlerde kullanımı anlamında ilk 3'tedir, teknolojik gelişmişlik anlamında ilk 4-5'tedir. TSK dünyada en fazla yoğun operasyon yapan ordulardan biri." ifadelerini kullandı.

"Sonraki hedefimiz de insansız savaş uçağı"

Şu anda TSK’nın envanterinde 52, Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde ise 6 SİHA olduğunu söyleyen Bayraktar, şunları kaydetti:

"Şu anda 2 farklı ülkeye satacağız. Bu sayıyı 4’e kadar çıkartacağız. Azerbaycan ile de görüşmeler devam ediyor. Türkiye'nin yurt dışına sattığı ilk uçak, milli İHA’lardı ama şimdi büyükler de yakında teslim edilecek. Onlar üretim hattında, çıkmak üzere. Şu ana kadar da 70 bin saatin üzerinde uçuş yaptı. Biz konuşurken 15-20 tanesi havada. İnşallah sonraki hedefimiz de insansız savaş uçağı. Tabii uzun sürecek program bunlar. Bir anlamda gelecekte yapılacak bütün savaş uçakları insansız olacak. Ses hızına yakın ya da üzerinde kabiliyetlere sahip bir uçak olacak. Onun da 2023’den önce semalarımızda uçuşuna başlayacağız."

Bayraktar iddialı konuştu: "Hedef 2023'ten uçurmak"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (42)

BABACIM ~ 4 yıl önce
SAĞ OL BABACIM ALLAH A ŞÜKÜR BUGUNDE İHALESİZ İŞ ALDIM BABACIM

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cs ~ 4 yıl önce
yapin o ucagi yüzde yüz yerli beni de 30000 ft den atin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
boş insanlar ~ 4 yıl önce
Ne boş insanlarsınız. Gelmiş burada yapılanlara çamur atıyorsunuz. Sizin elinizden başka bir şey gelmediğinde. işiniz gücünü pisliğinizi saçmak.Bu insanlar yapıyor zaten siz gölge etmeyin yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cengiz ~ 4 yıl önce
Binbir zorluklarla güzel iş çıkardılar. Eleştirirken az insaf edin. Başarılarının devamını diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meyve veren agac taslanir ~ 4 yıl önce
derler ya, bu adam senelerdir ihtiyacimiz olan baska ulkelere parasini odeyip ve yalvarir hale gelip alamadigimiz IHA ve SIHA larin uretilmesinde ve ulkemizin terorle mucadelesinde buyuk basari saglamasina onculuk eden insandir. Sonsuz saygiyi hakeden liyakat sahibi bir vatan sever..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatansever'e gel ! ~ 4 yıl önce
Sonsuz saygıyı hak eden vatanseverse bu işlerden para almasın o zaman. Bıkmadınız yalakalıktan.
Müslüman ~ 4 yıl önce
İşin içine din katmasalar olmuyor. Tam bir eziklik. Siz hiç hırıstiyan bilim adamı, hırıstiyan işbirliği teşkilatı v.b. kavramlar duydunuz mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet ~ 4 yıl önce
Evet duydum...
Cümle çomarlara ~ 4 yıl önce
Durmak yok yalakalığa devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Terbiyesiz ~ 4 yıl önce
Bişey üret sonra konuş terbiyesiz
yuh be ~ 4 yıl önce
Bunlar ve akrabaları yalandan,dolandan,dümenden bıkmadılar millet de inanmaktan. Ülkenin hali ortada hala siha yaptık,2023'de insansız uçak uçuracağız vs. Bunları yaparak mı dolar,euro ve enflasyon düşecek,dışa bağımlılık bitecek? Trajikomedi ama milletimiz daha da trajikomedi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 4 yıl önce
Ne Abantmış arkadaş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başarı ~ 4 yıl önce
Bacanakgiller yiyin ülkeyi trabzonlular

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne yazık ki ~ 4 yıl önce
pontus rize ve trabzonlular elele yedi bitirdiler ülkemizi.
basariya ~ 4 yıl önce
Ne kadar trabzon lu varsa anladın sen onu

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000