11 Kasım 2020, Çarşamba 09:02:21

Bayraktar DİHA'da bir ilk

Türkiye’nin merakla beklediği ‘Dikey İniş Kalkışlı Taktik İnsansız Hava Aracı’nın BAYKAR tarafından yapılan modeline mühimmat takılabilecek.
  • Siyasi görüş farklılığı adı altında vatan hainliği bu şekilde oluyor galiba... sizin savundugunuz kör zihniyetler uzay mekiği yapmışta biz mi gormemişiz. Zamaninda çıksaydın ya verdigin vergilere, vatana... hortumlardılar yediler içtiler. Ortada ne siha,iha ne de gemi vs. var. Size ancak öylesi yaraşır. Yiyip içip hortumlayacaklar, arkanizdan edecekler. Siz de şak-şakcilik yapacaksınız. Her dönemde sizin gibiler oldu. Olmaya da devam edecek. Bize düşen kervani yürütmek. Ureyenlere kulak asmadan... yoksa bi adım oteye gidemeyiz.
  • Siz nasıl birseysiniz ALLAH sizi bildigi gibi yapsin.soylenecek laf bulamiyorum....
  • Tüm ekibin başarılarını tebrik ediyor. Devamını merak ediyoruz.
  • Havacılığa destek veren herkes alkışlanmalıdır.
  • Büyük İşler basariyor. Bilgi edinmeden fikir sahibi olmayın
  • Kardeşim doğru söylüyo.madem biz saf salagız herşeye inanıyoruz.madem sizin herşeyden haberiniz var damat usülsüz indiegandi işler yapıyo.elinizdeki belgelerle bizi aydınlatın biz ve bizimgibilerde doğruyu bulalım.akabinde baydın beyi de hemen sizingibi tebrikedelim yalamaya baslıyalım.
  • Ne olursa olsun. İster hükümeti destekle ister destekleme ürün ortada. Helal olsun. Daha da ilerler inşallah. Memleket adına üretilen çivi dahi olsa güzel.
  • Gün geçmiyor ki saray'ın damadına ait şirketle ilgili övgü dolu haberler çıkmasın. Şanslı damat devlet bankalarından karşılıksız teşvikler alıyor,vergi vermiyor,yapıp sattıklarının bedelini kimse bilmiyor,müşterisi ve parası hazır,bir zarar,ziyan anında devlet masrafları da karşılıyor bütün bunlar vatandaş vergileriyle yapılıyor sonra bayraktar şunu yaptı bunu etti. Yerli ve milli dediği şeylerin de oradan buradan parça,ham madde,teknoloji ile yapıldığı da ortaya çıktı yani millete hoş görünmek için işkembeden sallama da var. Hangi aklı başında ülkede cumhurbaşkanı damadı devletle bu şekilde iş ilişkisi içinde olur acaba?

Türkiye’nin merakla beklediği ‘Dikey İniş Kalkışlı Taktik İnsansız Hava Aracı’nın BAYKAR tarafından yapılan modeline mühimmat takılabilecek. Denizlerde önemli bir güç olarak kabul edilen sistemin TCG Anadolu’da kullanılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Son yıllarda insansız hava araçlarında attığı adımlarla bu alanda küresel bir oyuncu konumuna gelen Türkiye, dikey iniş kalkış yapabilen insansız hava araçları için de yoğun bir mesai harcıyor.

Söz konusu platformun BAYKAR Savunma tarafından yapılması muhtemel modelinin Saha EXPO 2020 fuarında silahlı bir şekilde görünmesi söz konusu platforma yönelik beklentileri de artırdı.

Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin’e göre fuarda yer alan fotoğraf gelecek döneme ilişkin önemli mesajlar barındırıyor.

Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı Taktik İnsansız Hava Aracı’na (DİHA) ilişkin ilk bilgilerin TEKONOFEST 2019 esnasında ortaya çıkmaya başladığını hatırlatan Şahin, o dönem deniz platformlarından kullanıma uygun bir sistem olacağı izlenimi edindiğini söyledi.

Anıl Şahin’e göre bu yılki sanal fuarda ise DİHA ilk kez mühimmat takılı şekilde görüldü. Bu da söz konusu platformun ‘silahlı’ bir insansız hava aracı olduğu anlamına geliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının başta Doğu Akdeniz ve Ege Denizi olmak üzere birçok farklı bölgede harekatlar icra ettiğini vurgulayan Şahin, “İlgili kuvvet komutanlığı ANKA ve Bayraktar TB2 tipi S/İHA’ları aktif olarak kullanıma alsa da henüz gemi platformlarından iniş/kalkış yapabilecek bir S/İHA kullanımı yok. DİHA ile bu alanda bir ilk gerçekleştirilecek” bilgisini paylaştı.

Görüntü istihbaratı toplayacak

Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin, DİHA’nın 150 kilometre haberleşme menziline, 40-50 knot seyir hızına, 80 knot azami hıza ve 15 bin feet irtifa tavanına sahip olacağını da belirtti.

Yaklaşık 12 saat havada kalacak ve 9 bin feet azami uçuş irtifasına sahip sistemin kanat açıklığı ise 5 metre olacak.

“1.5 metre uzunluğa, 30 kilogram azami kalkış ağırlığına, 5 kilogram faydalı yük kapasitesine, EO/IR kamera sistemine sahip bir platformdan bahsediyoruz” diyen Şahin, şöyle devam etti:

Yerli ve milli DİHA’da 6 beygirlik içten yanmalı elektronik yakıt enjeksiyonlu bir motor sistemi olacak.

Bu rakamlar bize DİHA’nın oldukça minimal bir yapıda olduğunu gösteriyor. Söz konusu aracın ana görevi; üzerinde bulunan EO/IR kamera vasıtası ile ‘Görüntü İstihbaratı’ (GÖRİS/IMINT) toplamak olacak.

DİHA’nın düşük radar kesit alanı ve yaklaşık 150 kilometrelik menzili çok önemli. Onlarca DİHA ile eş zamanlı/çoklu saldırı gerçekleştirilebilir ve bir deniz görev gücüne oldukça zor anlar yaşatılabilir.”

Bu noktada Savunma Sanayii Araştırmacısı Anıl Şahin’e DİHA’nın taşıyacağı faydalı yük kapasitesi ve bunun ne tür katkıları olabileceğini soruyoruz.

“Sanal fuarda ilk kez gördük ki DİHA bir adet ROKETSAN üretimi MAM-C benzeri bir mühimmat taşıyabiliyor” ifadesini kullanan Şahin, “Bu mühimmatla bir savaş gemisini batıramasa da savaş gemilerinin üzerinde bulunan ve hayati öneme haiz olan silah sistemlerinin, sensörlerin ve benzer bileşenlerin imha edilmesini sağlayabilecek. Birim maliyetinin de oldukça düşük olacağını tahmin ediyorum dolayısı ile gerektiğinde feda edebilecek bir sistem olacak. Gerek görüntü istihbaratı gerekse taarruz görevlerde, çok küçük bir radar kesit alanına sahip olduğu için tespiti oldukça güç bir sistem. Bu, deniz alanında çok önemli bir etken” dedi.

Türkiye’nin deniz alanındaki yerli ve milli savunma sanayii ürünleri arasında hiç şüphesiz en çok merak edilen projelerden biri TCG Anadolu. Ankara-Washington geriliminde F-35’ler için uygulanan ambargo, TCG Anadolu’da konuşlanacak uçar unsurları daha da önemli kıldı.

Bu süreci hatırlattığımız Anıl Şahin’e göre söz konusu DİHA’ların TCG Anadolu’da görev almasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

DİHA’nın 1,5 metre uzunluğa ve 5 metre kanat açıklığına sahip olduğunu hatırlatan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu da helikopter pisti olan bütün savaş gemilerinde kullanılabileceğini gösteriyor. Bunlara ek olarak TCG Anadolu’nun zaten devasa bir uçuş güvertesi mevcut. Bu nedenle söz konusu gemiden onlarca DİHA iniş/kalkış yapabilir. Ayrıca DİHA’ların kontrolü için TCG Anadolu’da oldukça gelişmiş bir yer kontrol istasyonu da kurulabilir.

DİHA’nın geliştirme faaliyetleri hem BAYKAR hem de farklı şirketler tarafından devam ediyor. TCG Anadolu resmen Türk Deniz Kuvvetleri envanterine girdiğinde DİHA’yı üzerinde görme ihtimalimiz yüksek.”

Bayraktar DİHA'da bir ilk

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (47)

Acpolice ~ 2 ay önce
Siyasi görüş farklılığı adı altında vatan hainliği bu şekilde oluyor galiba... sizin savundugunuz kör zihniyetler uzay mekiği yapmışta biz mi gormemişiz. Zamaninda çıksaydın ya verdigin vergilere, vatana... hortumlardılar yediler içtiler. Ortada ne siha,iha ne de gemi vs. var. Size ancak öylesi yaraşır. Yiyip içip hortumlayacaklar, arkanizdan edecekler. Siz de şak-şakcilik yapacaksınız. Her dönemde sizin gibiler oldu. Olmaya da devam edecek. Bize düşen kervani yürütmek. Ureyenlere kulak asmadan... yoksa bi adım oteye gidemeyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İbrahim ~ 3 ay önce
Siz nasıl birseysiniz ALLAH sizi bildigi gibi yapsin.soylenecek laf bulamiyorum....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
—- ~ 3 ay önce
Tüm ekibin başarılarını tebrik ediyor. Devamını merak ediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Destek ~ 3 ay önce
Havacılığa destek veren herkes alkışlanmalıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Selçuk Bayraktar ~ 3 ay önce
Büyük İşler basariyor. Bilgi edinmeden fikir sahibi olmayın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Destan sı türkiyem ~ 3 ay önce
Kardeşim doğru söylüyo.madem biz saf salagız herşeye inanıyoruz.madem sizin herşeyden haberiniz var damat usülsüz indiegandi işler yapıyo.elinizdeki belgelerle bizi aydınlatın biz ve bizimgibilerde doğruyu bulalım.akabinde baydın beyi de hemen sizingibi tebrikedelim yalamaya baslıyalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo ~ 3 ay önce
Ne olursa olsun. İster hükümeti destekle ister destekleme ürün ortada. Helal olsun. Daha da ilerler inşallah. Memleket adına üretilen çivi dahi olsa güzel.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fo yazana ~ 3 ay önce
Benim vergilerimle yapılıyor bunlar kendi paralarıyla değil ayrıca devletin bu işleri yapabilecek şirketi varken damada bu işlerin verilmesinin amacı ne? Üstelik de diha vs nin parçaları devlet sayesinde ithal ediliyor damadın şirketine veriliyor al bunları diha bilmem ne yap diye, normal ve doğru bir şey mi bu? Memleket adına üretilen çiviyi beleşe yapmıyor misliyle parasını cebine indiriyor.
yürü be damat ! ~ 3 ay önce
Gün geçmiyor ki saray'ın damadına ait şirketle ilgili övgü dolu haberler çıkmasın. Şanslı damat devlet bankalarından karşılıksız teşvikler alıyor,vergi vermiyor,yapıp sattıklarının bedelini kimse bilmiyor,müşterisi ve parası hazır,bir zarar,ziyan anında devlet masrafları da karşılıyor bütün bunlar vatandaş vergileriyle yapılıyor sonra bayraktar şunu yaptı bunu etti. Yerli ve milli dediği şeylerin de oradan buradan parça,ham madde,teknoloji ile yapıldığı da ortaya çıktı yani millete hoş görünmek için işkembeden sallama da var. Hangi aklı başında ülkede cumhurbaşkanı damadı devletle bu şekilde iş ilişkisi içinde olur acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
karşılıksız teşvik ne demek? ~ 3 ay önce
karşılıksız teşvik ne demek? hibe mi demek istiyorsunuz? evetse bildiğinizi açılayın ya da itham etmeyin yazık dünya kimi zaman kıpta ederek kimi zaman kıskanarak Baykar bşarılarını görüyor, siz hala göremiyorsunuz. lütfen iddianızı ispat ediniz
Boş konuşma ~ 3 ay önce
Yapılan birşeyi de destekleyin karın ağrısından gece bile uyuyamıyorsunuz belli kaç yıl iktidardaydınız bu devtedi bu hale getiren sizsiniz. Azerbaycana Karabağ'ı aldı Yine çekemediniz. Bir kez olsun desteklemediniz. Ama biri çıkıp ABD deki seçimi Biden kazanmadan teprik edip, İkili ilişkilerimiz çok iyi olacak dedi, yani Erdoğan insin de ne olursa olsun
Mehmet ~ 3 ay önce
O İHA siha uçurur Türkiye olarak biz kaşınanlara yürürüz. Adres ver yürüyelim hazımsızlar
Boş adam ~ 3 ay önce
Acaba sen bu millet için ne ürettin, nasıl bir gelecek inşa ettin çok merak ediyorum doğrusu.
Tikkat pilis ~ 3 ay önce
Enişte ile şoförün işine karışılmaz derler.. Benden söylemesi.. Sonra maazallah..
karşılıksız teşvik ne demek'e ~ 3 ay önce
İnterneti ve doğru düzgün haber kanallarını takip et,kimlere ne teşvikler nasıl verilmiş gör diyeceğim de hiçbir şeyden,yaşadığı ülke ve iktidarın yedigi haltlardan haberi olmayan olsa bile anlamamazlıktan gelen ve o kafayla ahkam kesen senin gibilere neyi anlatabilirsin ki?
boş konuşma'ya ~ 3 ay önce
Kaç yıldır iktidar olanların da ve yaptıkları sayesinde ülkenin hali de ortada sen ne yazıyorsun cahillik abidesi? Trump, Erdoğan'a mektup yolladı ağzını açamadı,rahibi bırak dedi bıraktı, pkk'ya alenen destek verdi,tırlar dolusu silah yolladı Erdoğan ne yaptı,hiç,gitti 14 milyar dolara onlardan uçak aldı,sen onu bunu bırak bunlara bak sahibinin sesi,boş konuşan.
akkoyunlara ~ 3 ay önce
Biraz sorgulayın sonuçta harcanan bizim paralarımız sırf damat diye bu işler ona torpille yaptırılıyor,piyasada tek,imkanlar sınırsız,hesap veren,eden de yok bu kadar da koyun olmayın. Damat vatanını,milletini çok seviyorsa bedavaya yapsın da görelim.
karşılıksız'a ~ 3 ay önce
Herşeyi icat eden,yapan dünya mı baykar'ı kıskanıyor,başarılarını görüyor türkçe yazma özürlü zat?
Kör ~ 3 ay önce
Ah birde boş boş yorum yapacağına yatırımcı teşviklerini okusanda. Keşke sende bu vergi indimleri. Vb seylerden yararlansan
Cengiz ~ 3 ay önce
Yerli çakallar bu işe çok bozuluyor, böyle damada can kurban
yürübe vatan haini ~ 3 ay önce
sen ona buna laf edebilecek bilgi ve beceriye sahip olmadan anca konuşursun. başka bir işe de yaramazsınız zaten. bu güne kadar devlete millete faydalı ne ürettin. sende ordan burdan parça toplayarak birşeyler üret. vatana millete çok faydan olsun sonra konuş eleştir. yoksa kimseye çamur atma.hazımsız. zorunuza gidiyor. kuduruyorsunuz dimi. kanınızdan şüphe ediyorum sizlerin.
Maho ~ 3 ay önce
Hangisinin yok bir araştır istersen boş boş yazma
İçinizde ki er me n i tohumları ~ 3 ay önce
Azerbaycan siha sayesinde Ermenistan ın işgal ettiği yerleri geri aldı. Ama o bombalar aynı zamanda sizede atılıyor demi...
Feragat eyleme ~ 3 ay önce
Bu nasıl bir yorum Allah aşkına İnsan olarak önce yapılanın hakkını verecek sözler sarfedin. Damat da damat yazıklar olsun
Türk ~ 3 ay önce
Kızılay maden suyu iç. İyi gelir. Stresini alır. Rahatlatır. Bol mineral var. Kafanda çalışır belki. Beğenmediğin iha-sihalarla "it govar gibi govduk" birilerini. İşkembeden sallamak senin ve senin gibilerin işi. Sen gel beni dinle. Evin bi odasını komple Kızılay maden suyu stokla. Sana daha çok lazım olacak.
Dogrucu ~ 3 ay önce
Karşılıksız teşvik ne diye soran arkadaş, Haberleri izlemiyor musunuz? Daha önce bu firmaya arazi ve ihale konularında destekler sağlandı, vergi muafiyeti de vardı. Mesela Akıncı İHA projesi için ihale yapıldı mı, bir araştır bakalım. Bayraktar ortaya iyi kötü bir ürün koymuştur bu doğru ancak firmaya sağlanan kiyaklari görmezden gelemeyiz. Ayrıca şirket özel olduğu için ne kadar kar etti, ülkeyi zarara mi uğrattı bunlar da muamma.
Aptala Tahammülsüz ~ 3 ay önce
Bu Sihalar sayesinde teröristler gebertildiği için karın ağrısı çekiyorsunuz. Ağlayın bebeler ağlayın. Siha Diha hepsi sizin içinize içinize işliyor. Sizin karın ağrınız bizim için zevk oluyor. Selçuk bayraktar gibi bir tane teknoloji üreten adamını, oldu mu. Adam savaş tarihüni değiştirdi resmen. Tankları tarihre gömdü. Sizin ufkunuz anlamaya yetmez. Ezikyuslar.
Yeter ~ 3 ay önce
Gardaş ya biraz ağzınızdan şu ülke için bir hayırlı bşr cümle çıksın. Sizin ki mide bozukluğu deil artık ishal olmuşsunuz. Ortalığa kaka yapıyorsunuz. Bayraktar firmasının yapmış olduğu değil bir çok imalat sanayi hatta stratejik üretimler desteklenir her ülke de. Bu işler öyle salla başı al maaşı gibi olmaz. Canımsın aklını başına al. Sağda solda böyle yorum yapma seni hastaneye yatırırlar. Beyin damarların tıkalı olabilir diye.
Enerjix ~ 3 ay önce
Nasıl kanıtlayacak? İhale dosyaları, verilen teşvikler. Vs. Halka açık mı? Birak halkı milletvekili bile göremiyor. Sıkışınca kanıtla sen verilmediğini kanıtla o zaman
Volvo ~ 3 ay önce
Zoruna mı gitti canım? :-)
Mehmet ~ 3 ay önce
Eskiden solcular ülkücüler okuyan fikir üreten insanlardı. Şimdi bir kısım eski ülkücüler ve solcular fetö çalıyor bunlar oynuyor. Şu peşinde olduğumuz f 35 ler varya özel şirket malı cahil tayfası ne demek istediğimi anlad mı acaba
Erkan ~ 3 ay önce
Bu nasıl bir zoruna gitmedir ya yeminle dışarıdaki düşmanlarımızdan hiçbir farkın yok çamur at izi kalsın ulan şu saydıkların hepsi gerçek bile olsa yine de sonuna kadar desteklerim bu adama ayrıcalık tanınmayacak da kime tanınacak
Sana da Boyle damat ~ 3 ay önce
Yeni diyorsunki 10 Kati pahaliya heronlari alsaydik
Deniz deniz ~ 3 ay önce
Sen sözcü yada cumhuriyet gazetesindemi çalışıyosun
muhittin ~ 3 ay önce
allah akıl fikir versin sendeki hazımsız zor geçer
Pasa ~ 3 ay önce
Birde iyiye iyi demeyi öğrenin bu yapılanları bir çok devlet öğüyor siz kaşının üstünde gözün var deyip eleştimek için bahaneniz bitmiyor Allah hidayet versin.
Ali ~ 3 ay önce
Niye zoruna gidiyo
Vatansever ~ 3 ay önce
Bakın burada bir icraat var niye bugüne kadar yapılmadı tüm bunlar bırakın damat gelin lafını ben akp taraftarı deyilim ama vatan için önemli örnek tb 2 ler azerbaycanda şov yaptı bunu dünya gördu bu sizce gurur verici deyilmi
Tamer danacı ~ 3 ay önce
Hala olayı çözemediniz ddışarıdan parayla alamadığımız sistemler
Başarı ~ 3 ay önce
Başarıları Destekle!! Ülkenle Gurur duy!
Yusuf ~ 3 ay önce
Kıskançlıktan neredeyse catlayacaksinız.Kanada ambargo koydu.Ne oldu durumu sihalar. Eger montaj olaydi bu silahlar batının ambargosu nedeniyle felç olurdu.Ama siz sol kafa hala sinsiremiyorsunuz gelişmeleri.Olsun sizi değiştirmek zor zamanda belki anlarsınız.
Asistan ~ 3 ay önce
Yav damat begendiremedi başkan diğerini beğenmediniz, hadi iyi niyetle bakalım ama bayraktarı dünya takdir ederken ahmakca eleştiriler eleştiriden öte kötü niyet, hak var göz var nizan var başkan size mi soracak kızını vereceği adamı, evlendirmesinmi siz kayınpederinizle düşmanmısınız.
Ahmet Özsüzen ~ 3 ay önce
Lütfen yavaş! ....
Hasan ~ 3 ay önce
Baykar devletten bir kuruş destek almış değil... İster teşvik olsun ister hibe... İnsanın utanması lâzım böyle işkembeden konuşmaktan!
Anıl gazi ~ 3 ay önce
Boş boş konuluon yasın kaç senin kukla başkanın olsa hala daha elalemin başkanının önünde esas duruş yapardık...
Zeynel ertural ~ 2 ay önce
Bazıları ancak dedikodu yapar, şu vicdanın birini sen yap desen yapamaz, Allah iha yapanlardan razı olsun, diğer çene yapanlar zaten vatan için bir şey yapamamış boş konuşurlar maksatları art niyetli olmaları.
Osman ~ 2 ay önce
Hadi sende beyin yok da yorumunu beğenenlere ne diyelim, şizofrenlerin hepsi burada.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000