02 Nisan 2017, Pazar 09:56:36

Baykar'ın havacılık hedefi insansız jet!

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "Daha büyük insansız uçaklar ve insansız jet, yol haritasında görülen yeni hedeflerimiz." dedi.
  • Sizleri hiç tanımasam da sizinle gurur duyuyorum.Lütfen çok çok çalışın ve hedefinize mümkün olan en kısa zamanda Ulaşın.Ulaşın ki güzel Türkiye'min karşısına çıkan bin defa düşünsün.Ulaşın ki güzel ülkem teknoloji ihraç etsin.
  • Bence chp zihniyeti yuzunden geriyiz. Yoksa siyasal islam modeliyle Turkiye buyuk guc. Insansiz hava araciyla Ay a inis yapmamiz lazim. Niş bir alan. Google bile gidemedi. Oylar evet e, iha lar her yere. Babam saolsun..
  • Helal olsun yaptiginiz ihalar envantere girdi ve hizmet veriyor eminim ki sizingbi degerli muhendisler dediginide yapar lakin TAI ahhh TAI ah 6000 kisi calisiyor hala ankayi ucurup ve envantere sokamadi yaziklar olsun !!!
  • Helal olsun yaptiginiz ihalar envantere girdi ve hizmet veriyor eminim ki sizingbi degerli muhendisler dediginide yapar lakin TAI ahhh TAI ah 6000 kisi calisiyor hala ankayi ucurup ve envantere sokamadi yaziklar olsun !!!
  • Bak bak bak. Matematik diyor, temel bilimler diyor. Ne güzel, ezberden konuş. Tutan mı var? Lakin, kaynbaban temel bilimlere karşı. Arapça falan okutmak istiyor öğrencilere. N'apcaz şimdi hacı?
  • bi adam. geçmişini ve eğitimini, TSK'ya ve askerimize neler kazandırdığını gidip Şırnak Hakkari Suriye'deki Mehmetçik'e sorun! Sn Cumhurbaşkanı'na herhalde olabilecek en kalifiye ve kaliteli damattır kendisi. Allah yolunu, millete hizmetini ve bahtını açık etsin.
  • bu damat başka damat. çok sevdim
  • Iyi guzelde su motoruda kendiniz yapsaniza. Onada bi el atin esas kritik nokta orasi
  • Savunma bakanlığı yakışır!!!
  • Şu ülkedeki tek iyi şey bu adam. Allah yolunu bahtını açık etsin.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, "Havacılıkla, rasathane ile uğraşan alimlerimizin başına neler geldiğini gördünüz veya Cumhuriyetin ilk yıllarındaki girişimcilerin başına neler geldiğini biliyoruz. Bürokratik vesayet dediğimiz şey, o gün de varmış, bugün de var. Bu girişimlerin önünün açılması için bir kere bürokratik vesayet duvarının yıkılması lazım." dedi.

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen "Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu" (Inspiring Best Practices Forum - IBPF) Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Sektörlerinde başarılı isimlerin, ilham veren başarı hikayelerini anlattığı forumda Baykar Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, "Geleceğin Akıllı Teknolojilerinde Milli Uygulamalar" başlıklı oturumda konuştu.

Bayraktar, yaptığı konuşmada, teknolojide bir paradigma kırılması yaşandığını ifade ederek, insansız hava araçlarının da havacılık sektöründe paradigmanın kırıldığı yer olduğunu anlattı.

Baykar’ın tek başına ortaya çıkmasının yeterli olmadığını dile getiren Bayraktar, Türkiye’nin dünya arenasında temsili ve rekabeti için, onlarca girişimin farklı stratejik alanlarda, atılım yapması gerektiğini kaydetti.

2000’li yıllarda savunma sanayisinde dışa bağımlılığı kırmak için yola çıktıklarını belirten Bayraktar, "Biz cıvatasına kadar dışarıya bağımlıyız. En ufak bir sıkıntıda, parça alamayacağız. Amerika parça vermeyi kestiğinde, elimizde 20 günlük stokumuz var. Biz bu dışa bağımlılıktan bıktık. İnsansız hava araçları, yeni bir alan, yeni bir kırılım ve bu alanda bizim de söz sahibi olmamız lazım, diye yola çıktık." ifadelerini kullandı.

"Ezberciliği ortadan kaldırmamız gerekiyor"
Bir girişimci olarak gördüğü sorunlara ve yaşanan sıkıntılara değinen Bayraktar, şöyle devam etti:

"Sadece sanayileşme ile kazanılacak yüksek teknoloji ve bilgi yeterli değil. Bir yandan -o hep söylenen- eğitim sistemindeki ezberciliği ortadan kaldırmamız gerekiyor. Matematiği, temel bilimleri öğretirken, biraz daha uygulamaya dayalı bir sistem kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. Havacılıkla, rasathane ile uğraşan alimlerimizin başına neler geldiğini gördünüz veya Cumhuriyetin ilk yıllarındaki girişimcilerin başına neler geldiğini biliyoruz. Bürokratik vesayet dediğimiz şey, o gün de varmış, bugün de var. Bu girişimlerin önünün açılması için bir kere bürokratik vesayet duvarının yıkılması lazım. Dünyanın bir çok yerinde, devletin en azından gölge etmemesi gerekiyor. Hatta çoğunda Güney Kore gibi ülkelerde devlet desteğini görüyorsunuz. Türkiye’de son 10-15 senede farkındalıkla birlikte destekleniyor, bu tür girişimler. Bizde çok sayıda teknopark kuruldu. Bunların küçük girişimcileri desteklemesi lazım ama yüksek getirisinden dolayı bir çoğunda bankaların, finans kurumlarının yer aldığını görebiliyoruz. Bunun inovasyonla uğraşacak girişimciyi, desteklemesi gerekiyor."

'Daha büyük insansız uçaklar ve jet yeni hedefimiz'
Baykar'ın hedefleri ve uzay çalışmalarına girip girmeyeceği ile ilgili soruyu Bayraktar, "Biz Baykar olarak alanımızı dar tutmak istiyoruz. İnsansız sistemler ama insansız hava aracı sistemleri. Odağımızı dağıtıp, dünyadaki rekabetten geri kalmak istemiyoruz. Google gibi bir dev bile 'ben arama motoru yapıyorum' diyor. Microsoft 'ben işletim sistemi yapıyorum' diyor. Microsoft, kalkıp insansız hava aracı yapmıyor. Böyle bir işe giren firmaların projelerinin çoğu akamete uğradı. Dünya devleri bile cüsselerine rağmen alanları dışında işlere girmiyor. Daha büyük insansız uçaklar ve insansız jet, yol haritasında görülen yeni hedeflerimiz." diye yanıtladı.

Baykar'ın havacılık hedefi insansız jet!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

Helal olsun beeee ~ 5 yıl önce
Sizleri hiç tanımasam da sizinle gurur duyuyorum.Lütfen çok çok çalışın ve hedefinize mümkün olan en kısa zamanda Ulaşın.Ulaşın ki güzel Türkiye'min karşısına çıkan bin defa düşünsün.Ulaşın ki güzel ülkem teknoloji ihraç etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cehape zihniyeti ~ 5 yıl önce
Bence chp zihniyeti yuzunden geriyiz. Yoksa siyasal islam modeliyle Turkiye buyuk guc. Insansiz hava araciyla Ay a inis yapmamiz lazim. Niş bir alan. Google bile gidemedi. Oylar evet e, iha lar her yere. Babam saolsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik TAI ye ~ 5 yıl önce
Helal olsun yaptiginiz ihalar envantere girdi ve hizmet veriyor eminim ki sizingbi degerli muhendisler dediginide yapar lakin TAI ahhh TAI ah 6000 kisi calisiyor hala ankayi ucurup ve envantere sokamadi yaziklar olsun !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazik TAI ye ~ 5 yıl önce
Helal olsun yaptiginiz ihalar envantere girdi ve hizmet veriyor eminim ki sizingbi degerli muhendisler dediginide yapar lakin TAI ahhh TAI ah 6000 kisi calisiyor hala ankayi ucurup ve envantere sokamadi yaziklar olsun !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fen mi? ~ 5 yıl önce
Bak bak bak. Matematik diyor, temel bilimler diyor. Ne güzel, ezberden konuş. Tutan mı var? Lakin, kaynbaban temel bilimlere karşı. Arapça falan okutmak istiyor öğrencilere. N'apcaz şimdi hacı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cacık ~ 5 yıl önce
ideolojik yaklaşmasan inceyi görebilirsin kronik olmanın anlamı yok
Jakku ~ 5 yıl önce
Selcugu yakinen tanırım, zehir gibi bir çocuk. Bu dangalak yorumu ciddiye bile almıyorum. Cocuk icraatiye ortada gelmiş burda siyaset yapıyorsunuz.
müthiş ~ 5 yıl önce
bi adam. geçmişini ve eğitimini, TSK'ya ve askerimize neler kazandırdığını gidip Şırnak Hakkari Suriye'deki Mehmetçik'e sorun! Sn Cumhurbaşkanı'na herhalde olabilecek en kalifiye ve kaliteli damattır kendisi. Allah yolunu, millete hizmetini ve bahtını açık etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tklı ~ 5 yıl önce
bu damat başka damat. çok sevdim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jjj ~ 5 yıl önce
Iyi guzelde su motoruda kendiniz yapsaniza. Onada bi el atin esas kritik nokta orasi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilgi ~ 5 yıl önce
TEİ esikşehirde bu iha lar için zaten arge çalışması yapıyor araştırabilirsin öncelik TAİ ANKA için sonra Baykar ve Vestel içinde yapılabilir.unutmayınki 20 yıl öncesine kadar bir birikimimiz yoktu bu konularda işin en zor kısmı motordur 5-10 yıla çözülmüş olur mühendislerimiz sayesinde.
Bu Damat A ~ 5 yıl önce
Savunma bakanlığı yakışır!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Han ~ 5 yıl önce
Şu ülkedeki tek iyi şey bu adam. Allah yolunu bahtını açık etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000