09 Temmuz 2017, Pazar 11:14:48

Başbakan Yıldırım: "Yeni havalimanı 29 Ekim'de hizmete girecek"

İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı inşaatı ve diğer projeleri havadan inceleyen Başbakan Yıldırım, "Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak." dedi.
  • Bu meydan biterse ben biyiklerimi kazarim, Birde Dunyanin en buyuk hava Alani Atlanta hava alaniddir
  • Bu meydan biterse ben biyiklerimi kazarim, Birde Dunyanin en buyuk hava Alani Atlanta hava alaniddir
  • Anteni senve senin dusuncede olan fertler taksin Fanfani ,
  • Bu havalimani planlanan tarihe yetissin diye ihale edildigindeki yukseltisi traslandimi ? Kim ne kazandi
  • Gelecekte güvenlik sebep gösterilerek abd ve ab ülkelerince ülkemize ve ülkemizden yapılacak seferlere kısıtlama getirilirse ne olacak ? Bunca yapılan masraf havaya gitmesin sonra.
  • Hayirli olur umarim.Ist' in aynisi oraya inecek.Diger ulkelerin uzun menzilli ucan ucaklari zaten direkt ucuyor.Rynair butun avrupa ici ucuslarini topluyor.Emirates gercegi de var.Bize ne kalicak merak ediyorum.Turkiye'deki butun sirketlere uzun menzil ucan ucak lazim 100 tane...
  • Bi sefere 1 saat önce cikiyoruz ucaga artik 1 gün önceden cikariz . Keşke torpil dönmicek bi ortam olsa :) hayırlısı
  • Recep Tayyip Erdogan Recep Tayyip Erdoğan çekemeyen anten taksin
  • Google earth'ten hem eski uydu görüntülerine hem de eski fotoğraflara bakınca çukur ve balçık yerine göller, ağaçlar, bitkiler görülüyor. Daha önce maden ocağı olması hayvan ve bitkilerin o bölgeyi tekrar yaşam alanı yapmasına engel değildi. Keşke daha uygun bir yere yapılsa idi..
  • Ülkede havayolu firması kurulmuyor kim uçacak oradan?? 9-10 sene oldu. Her gün bir satış ya da batış hikayesi var. Hayal satıyorsunuz.

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı inşaatı ve diğer projeleri havadan inceledi.

"OBA" helikopteri ile yapımı devam eden dev projeleri havadan inceleyen Yıldırım'a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.

İlk olarak 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı inşaat sahasını inceleyen Başbakan Yıldırım, havalimanı siluetinin ortaya çıktığını söyledi. İlk bölümün önümüzdeki yıl tamamlanacağını açıklayan Yıldırım, "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatını havadan izleme, inceleme imkanı bulduk. Aşağı yukarı havaalanının silueti ortaya çıkmış durumda." diye konuştu.

"Yüzde 55'i tamamlandı"
Havalimanına ulaşımın kolaylıkla sağlanacağına dikkati çeken Yıldırım, "Vatandaşlarımızın şehir merkezinden havalimanına ulaşabilmesi için metro bağlantısı yapılıyor. Ayrıca devlet ve otoyolları ile bağlantısını sağlamak için çalışmalar devam ediyor. Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak." bilgisini verdi.

"İlk etapta 90 milyon yolcu"
Başbakan Yıldırım, dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan üçüncü havalimanının ilk etapta 90 milyon yolcuya hizmet vereceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İlk faz bile dünyadaki en büyük havalimanının ölçeği kadar, hatta daha üzerinde. Dolayısıyla bu havalimanımızın devreye girmesiyle ülkemiz; Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'nın havacılıkta buluşma noktası haline geliyor ve havacılığın merkezi oluyor. Tabii ki bu, bölge ekonomisine, küresel ekonomiye bambaşka bir boyut kazandıracak."

"Yeni bir şehir kuruluyor"
Havadan inceleme esnasında karşılaştığı manzarayı anlatan Başbakan Yıldırım, "Hummalı bir çalışma var. Adeta yeni bir şehir kuruluyor. Şu anda fiilen 30 bine yakın çalışan, 8 binden fazla da iş makinesi var. Burası, ilk etabı bittiğinde 100 bin kişinin doğrudan çalıştığı bir şehir olacak. Nüfuslarıyla birlikte yarım milyonu aşan bir sayıdan bahsediyoruz. En büyük problemimiz ne? İş. Böylece iş-aş imkanını da temin etmiş olacağız vatandaşlarımıza." değerlendirmelerinde bulundu.

"Çukur üzerine dünyanın en büyük havalimanı yapılıyor"
Yıldırım, proje sahasının daha önce terk edilmiş maden ocakları ve balçıktan ibaret olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Yıllar önce İstanbul'un kömürü buradan dağıtılırdı. Tabii o kömür ocaklarından dolayı arazi çok örselenmişti. Yani her taraf çukur, sular birikmiş, kaybedilmiş bir bölgeydi. Biz ne yaptık? Bir çukur verdik, 'Bu çukur üzerine dünyanın en büyük havalimanını yapın.' dedik. Şimdi havalimanı yapılıyor, üstüne de 25 yıl için 26,5 milyar avro para alacağız. 25 yıl sonra dünyanın en büyük havalimanı da bonus. Böyle bir ticaret dünyanın hiçbir yerinde yok. Ne yapıyorsunuz? 10 milyar avrodan yüksek bir yatırım yapıyorsunuz. Cebinizden para harcamıyorsunuz. Bir de her yıl için 25 sene işletme süresince 1 milyar 50 milyon avro kira alıyorsunuz. 25 senenin sonunda ise ceketlerini alıp gidiyorlar. Dünyanın en büyük havalimanı devlete kalıyor. İşte bütün işler böyle yapılıyor."Başbakan Yıldırım: "Yeni havalimanı 29 Ekim'de hizmete girecek"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (54)

Cok zor ~ 5 yıl önce
Bu meydan biterse ben biyiklerimi kazarim, Birde Dunyanin en buyuk hava Alani Atlanta hava alaniddir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cok zor ~ 5 yıl önce
Bu meydan biterse ben biyiklerimi kazarim, Birde Dunyanin en buyuk hava Alani Atlanta hava alaniddir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Antenci ~ 5 yıl önce
Anteni senve senin dusuncede olan fertler taksin Fanfani ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba ~ 5 yıl önce
Bu havalimani planlanan tarihe yetissin diye ihale edildigindeki yukseltisi traslandimi ? Kim ne kazandi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Acaba ? ~ 5 yıl önce
Gelecekte güvenlik sebep gösterilerek abd ve ab ülkelerince ülkemize ve ülkemizden yapılacak seferlere kısıtlama getirilirse ne olacak ? Bunca yapılan masraf havaya gitmesin sonra.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
basit ~ 5 yıl önce
Kendileri mahrum kalmış olurlar. İstanbul öyle bir konumu var ki, asya, afrika ve körfez ülkelerindeki uluslararası hava trafiği için bile son derece cazip bir transit merkezi olma potansiyeli taşıyor.
Genis govdeli ucak ~ 5 yıl önce
Hayirli olur umarim.Ist' in aynisi oraya inecek.Diger ulkelerin uzun menzilli ucan ucaklari zaten direkt ucuyor.Rynair butun avrupa ici ucuslarini topluyor.Emirates gercegi de var.Bize ne kalicak merak ediyorum.Turkiye'deki butun sirketlere uzun menzil ucan ucak lazim 100 tane...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harekatçı ~ 5 yıl önce
Bi sefere 1 saat önce cikiyoruz ucaga artik 1 gün önceden cikariz . Keşke torpil dönmicek bi ortam olsa :) hayırlısı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 5 yıl önce
Recep Tayyip Erdogan Recep Tayyip Erdoğan çekemeyen anten taksin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Anten ~ 5 yıl önce
Ondan bundan anten takmalarını istemek yerine açıp biraz kitap okuyup bilgi sahibi olmaya, ülkeyi sevmeye ve çağdaş olmaya ne dersiniz ?
aviator efendi ~ 5 yıl önce
anteni sen tak bi yerine...
Antene ~ 5 yıl önce
Okusa gerçekleri öğrenecek,bilgi sahibi olacak o yüzden pek kitap okuması münkün değil... Sonuçta RTE gibi okumasın, bu şekilde kalsın.. Başkasına zararı olmasın, kendi halinde bırakın, yada AKTÖ lideri RTE yanına bırakın, sessiz sedasız.. Sarayda bir odacık bulunur herhalde.. Biz işimize bakalım ...
Doğal hayat ~ 5 yıl önce
Google earth'ten hem eski uydu görüntülerine hem de eski fotoğraflara bakınca çukur ve balçık yerine göller, ağaçlar, bitkiler görülüyor. Daha önce maden ocağı olması hayvan ve bitkilerin o bölgeyi tekrar yaşam alanı yapmasına engel değildi. Keşke daha uygun bir yere yapılsa idi..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kim uçacak ~ 5 yıl önce
Ülkede havayolu firması kurulmuyor kim uçacak oradan?? 9-10 sene oldu. Her gün bir satış ya da batış hikayesi var. Hayal satıyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000