23 Ağustos 2015, Pazar 08:45:50

Başaran Ulusoy TÜRSAB Başkanlığı'na yeniden aday

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği aralık ayında seçime gidiyor. 18 yıldır başkanlık görevini yürüten Başaran Ulusoy, tekrar başkanlığa aday olduğunu açıkladı.
  • Noluraum artık git mahfetnherşeyi heryeri..
  • Başaran Ulusoy İngilizce bilmiyor mu gerçekten? Nasıl başkan olabiliyor bu vasıfsızlıkla. Bildiğim kadarıyla limandan ve havalimanından yolcu almaktan başka turizm ile ilişkisi de yok. İyi bir otobüsçü.Oylarını Başaran Ulusoy'a verenler nasıl göremiyorlar bunları? Enteresan.
  • 1-Yabancı dil bilmiyor.Komik ama gerçek. 2-18 yıldır değil 16 yıldır başkan.18 yıl başkanlık yaptığı doğrudur ama bu ifadede bile yanlış. 3-%60 değil %56 oy aldı.Diğer aday %44 oy aldı. 4-Mevcut yönetimde 3 tane yönetim kurulu üyesi istifa etti.Ayrıca 1 tane de denetim kurulu üyesi istifa etti. 5-Türsab'ın iştirak şirketlerinin bilançolarını açıklamak istemiyor. 6-Türsab'ın bilançosunu açıklamadığı gibi 2013 genel kurulda sorulan kayıp 50 milyon TL'de açıklanamadı. 7-Hiçbir projesi yok.Olan projeler Emin Çakmak'ın 2013 seçin beyannamesinin kötü kopyaları. 8-Hac ve umre için pazarın hakimi Birlik Havacılığın en büyük ortağıdır.10 acentanın bulunduğu bu şirket neden Türsab iştiraki değil de etik olmayan bir şekilde mevki ve makam kullanarak şahıslar üzerine kurulmuştur? Bir dönem sona ermiştir.Başaran Ulusoy dönemi bitmiştir.Türsab'ın başına hangi yönetim gelirse gelsin belki kötü yönetebilir Türsab'ı.Ama şu kesin Başaran Ulusoy'dan daha kötü yönetemez.
  • Başaran Ulusoy Tursabin şirketlerinin kârını zararını üyelerine açıklama dan birliğin başında duran kişidir
  • BU ADAM 18 YILDA 9 SEÇİM GÖRDÜYSE 8 İNDE BEN ADAY DEĞİLİM DEDİ..SONRADA ŞAKŞAKÇILARI KAL DEYİNCE ''bakın beni istiyorlar''DİYEREK YİNE ADAY OLDU...SEKTÖRDE BU ADAMA KARŞI BÜYÜK BİR TEPKİ VE ÖFKE VAR..ÖYLEKİ 2.Cİ BAŞKAN VE 2 YÖNETİM KURULU ÜYESİ DAYANAMAYIP İSTİFA ETTİ..GEÇEN SEÇİMDE YÜZDE 60 İLE DEĞİL KIL PAYI SEÇİLDİ..RAKİBİ EMİN ÇAKMAK İDİ.BU SEÇİMDE YİNE KARŞISINDA VE BÜYÜK İHTİMALLE BU SEFER DEVİRECEK..ÇÜNKÜ ÇOK GÜÇLÜ GELİYORLAR BU SEFER.. BAŞARAN ULUSOY RAKİBİNİN KORKUSUNU ENSESİNDE HİSSEDİYORKİ SEÇİME KISA BİR SÜRE KALA İŞ YAPIYORMUŞ GİBİ GÖRÜNMEYE BAŞLADI...TÜRSAB MALİ VE YÖNETİM OLARAK ÇÖKMÜŞ BİR DURUMDADIR..
  • 18 yıldır ne yaptığını yazabilecek bir zatı muhterem var mı acaba. Neyi savunduğunuzun farkında bile değilsiniz
  • eleştirirken biraz insaf.Türsab tüm bölgeler de ayağınıza geldi,türsabı aradığınız da telefonlara bakan mı olmadı yoksa ziyaret ettiğinizde çay kahve içmedinizmi.başkan anadolu adamıdır.samsun dan selamlar
  • Tursab üyesi değilim.Ama yıllardır sektörün içindeyim.Ve ister inanın isterseniz inanmayın Başaran Ulusoy ile hiçbir menfaat ilişkim olmadı bu güne kadar.Fakat idolümdür.Hayırlı olsun.Ben Başaran Ulusoy olmadan bir Tursab düşünemiyorum.
  • Yerine genclerden yetistirdigi kimse yoksa,olmamis.baskanlik eksik kalmis.
  • Iki kelimeyi bir araya getirip konusamayan adam 18 yildir TURSAB baskani ve tekrar aday. Yeter artik.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği aralık ayında seçime gidiyor. 18 yıldır başkanlık görevini yürüten Başaran Ulusoy, tekrar başkanlığa aday olduğunu açıkladı. 2 yılda bir yapılan seçimleri eleştiren Ulusoy, “Bu sürenin 4 yıla çıkması için çalışma yapacağız. Sonra görevi bırakacağım” dedi.

Son dönemlerde hep zorluklarla anılan turizm sektörün de seçim heyecanı yaşanmaya başladı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) aralık ayının ilk haftalarında yapılacak seçimle yeni başkanı ve yönetimini belirlemeye hazırlanıyor. 18 yıldır TÜRSAB’da başkanlık koltuğunda oturan Başaran Ulusoy, bir dönem daha koltuğa talip olduğunu Hürriyet’e açıkladı. 18 yıllık başkanlığı döneminde yaptıkları çalışmalardan bahseden Başaran Ulusoy, üyelerin tekrar kendisini başkan seçmesi halinde büyük ve küçük seyahat acentesi ayırt etmeksizin çalışmaya devam edeceğini söyledi. Kendisini ‘Başkan yorulmadın mı? Artık yüzün eskidi’ şeklinde eleştirdiklerini söyleyen Ulusoy, “Bende onlara ‘18 yıldır karşımda, beni devirmeye çalışıyorsunuz. Asıl siz yorulmadınız mı?’ diyorum. Geçen seçimlerde oyların yüzde 60’ını alarak başkan oldu. Hedefim yeniden başkan olmak” dedi.

ÇOK BASKI YAPTILAR

Yeni dönemde yapmak istediği en büyük değişimin ise ‘görev süresi’ konusunda olacağının bilgisini veren Ulusoy, “2 yılda bir başkanlık seçimi yapılmasını çok yanlış buluyorum. O yüzden seçimlerin 4 yılda bir yapılması konusunda çalışma başlatacağım. Süreyi 4 yıl yaptıktan sonra seçimlere bir daha girmeyi düşünmüyorum. O zaman görevi bırakacağım. Benden sonra gelecek yönetim ve başkana daha rahat bir çalışma ortamı bırakmış olacağım” dedi. 2 dönem önce de başkanlığa bir daha aday olmayacağını söyleyen Başaran Ulusoy, ‘ne oldu da devam kararı aldınız’ sorumuza şu şekilde cevap verdi: “O dönemde bırakmak istiyordum. Kendime ve en önemlisi torunlarıma zaman ayıramıyordum. Sektördeki oyuncular devam etmem konusunda çok baskı yaptı. Ben de bırakmaktan vazgeçtim.”

KÜÇÜKLERİN HAKKI

Başkan seçilmesi halinde ilk olarak 1618 sayılı turizm yasasının değişmesi için çalışmalar yapılacağının bilgisini veren Ulusoy, “Geçtiğimiz dönem çalışmalarına başladığımız 1618 sayılı yasamızın hızla değişen turizm ve ticaret koşullarına, acentelerimizin büyüyüp gelişmesine cevap verecek biçimde güncellenmesi en önemli hedeflerimiz arasında. 2006 yılında 36 yıl sonra yasamız değişti. Şimdi de internet çağına uygun düzenlemelerin yapılması, üyeler arasında fırsat eşitliğinin sağlanması ve tüketicilerin garantisini sağlayan bir tur operatörlüğü sisteminin hayata geçmesi için çalışacağız. Sektörü 3-4 tane büyük seyahat acentesine bırakacak halimiz yok. Anadolu insanı, İstanbul’dan ayırmadım. Benim için Van’daki acente neyse İstanbul’daki odur. Ben herkesi kucakladım” diye konuştu.
38 bölgede teşkilat kurarak Türkiye’nin dört bir yanındaki turizm alanlarını birbirine bağladıklarını ifade eden Ulusoy, “Türkiye’yi kucaklayan bir anlayış getirmeye çalışıyoruz. Hedefimiz yurtiçinde 35 milyon insanı gezdirmek. 50 milyon turisti Türkiye’ye getireceğiz. Turizmi Anadolu’ya yaymak istiyoruz. Van’da da, Diyarbakır’da da hızla turizmin gelişmesini hedefliyoruz. Böylelikle ülkedeki turizm faaliyetlerini 12 aya yayılmasını sağlamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.


KAÇAK ACENTELERE SAVAŞ AÇTIK

Kaçak tur şirketleri ile ilgili takip ettikleri 5 bine yakın dosya olduğunu söyleyen Başaran Ulusoy, “Hem tüketicinin hem yasalara uyan seyahat acentelerimizin hakkını korumaya çalışıyoruz” dedi. Erken rezervasyonda da büyük yol kat ettiklerini söyleyen Ulusoy, “Ayrıca zorunlu tatil sigortası başlattık. ‘5 yılda 60 ülke’ projesini gerçekleştirdik. Yeni yönetim binamızı açmaya hazırlanıyoruz. 154 müze ve örenyerinin gişe işletimi ve giriş sistemlerinin modernizasyonu yaptık. Müze biletlerini acentelerimize yüzde 25 indirimli veriyoruz. Darphane-i Amire binalarının bakım ve onarımını gerçekleştirdik. Hac-umre faaliyetlerinde çok başarılı ilerliyoruz. Sağlık turizminde hastanelerle uyum içindeyiz. Konsolosluklar ve büyükelçiliklerle sürekli temas halindeyiz” diye konuştu.

UÇAK BİLETLERİNE STANDART İSTİYORUZ

Seyahat acentelerinin en büyük problemleri arasında yer alan uçak bileti fiyatlarını da yeni dönemde çözmeye kararlı olduklarını söyleyen Başaran Ulusoy, “THY ile karşılıklı görüşüyoruz. Bazı hatlar çok pahalı. Dolu uçaklarda fiyatlar 700 TL’ye kadar çıkıyor. İnternet sitesinden ucuz bilet satılırken, acentelere pahalı bilet veriliyor. Bu sorunu aşmaya çalışıyoruz. Havayolu şirketleri bileti kaça satıyorsa, satış acentesine de aynı fiyattan satış hakkı vermeli” dedi.

Ulaşım sorunu ‘Başkan’da

Tur, transfer ve diğer taşıma hizmetlerinde ilgili makamlarla birlikte yeni düzenlemeler yapmak istediklerine değinen Başaran Ulusoy, “Ulaşımdaki sıkıntı bir türlü çözülemiyor. Seyahat acentem var. Ancak bana gelen zengin turistimi havalimanından alamıyorum. Taksiciler mani oluyor. Bu sıkıntının kalkması için çalışmalar yapıyoruz. Bu sektörü bitirdi. İstanbul Belediye Başkanı, Ulaştırma Bakanlığı hepsine durumu anlattık. Mücadele ediyoruz. Taksiciler istemiyor diye yapamıyoruz. Örneğin Kazakistan Cumhurbaşkanı tatil yapmak için gelse, seyahat acentesi olacak onu araba ile alamıyorum. Belge alman gerekiyor diyorlar” şeklinde konuştu.

YEŞİL PASAPORT ALMALARI GEREKİYOR

Seyahat acenteleri sahiplerinin artık yeşil pasaport alabilmesi gerektiğinin altını çizen Başaran Ulusoy, “Artık her ülke ile bağlantıları olan bir Türkiye var. Eskisi gibi bir ülke değiliz. Aniden İtalya’ya ya da Fransa’ya gitmek istese vize ile uğraşmak zorunda kalıyor. Vize bekliyoruz. Bu sorunun bir önce çözülmesi gerekiyor” diye konuştu. (Hürriyet)

Başaran Ulusoy TÜRSAB Başkanlığı'na yeniden aday

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Merser ~ 6 yıl önce
Noluraum artık git mahfetnherşeyi heryeri..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail Gündoğmuş ~ 6 yıl önce
Başaran Ulusoy İngilizce bilmiyor mu gerçekten? Nasıl başkan olabiliyor bu vasıfsızlıkla. Bildiğim kadarıyla limandan ve havalimanından yolcu almaktan başka turizm ile ilişkisi de yok. İyi bir otobüsçü.Oylarını Başaran Ulusoy'a verenler nasıl göremiyorlar bunları? Enteresan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehmet Can ~ 6 yıl önce
1-Yabancı dil bilmiyor.Komik ama gerçek. 2-18 yıldır değil 16 yıldır başkan.18 yıl başkanlık yaptığı doğrudur ama bu ifadede bile yanlış. 3-%60 değil %56 oy aldı.Diğer aday %44 oy aldı. 4-Mevcut yönetimde 3 tane yönetim kurulu üyesi istifa etti.Ayrıca 1 tane de denetim kurulu üyesi istifa etti. 5-Türsab'ın iştirak şirketlerinin bilançolarını açıklamak istemiyor. 6-Türsab'ın bilançosunu açıklamadığı gibi 2013 genel kurulda sorulan kayıp 50 milyon TL'de açıklanamadı. 7-Hiçbir projesi yok.Olan projeler Emin Çakmak'ın 2013 seçin beyannamesinin kötü kopyaları. 8-Hac ve umre için pazarın hakimi Birlik Havacılığın en büyük ortağıdır.10 acentanın bulunduğu bu şirket neden Türsab iştiraki değil de etik olmayan bir şekilde mevki ve makam kullanarak şahıslar üzerine kurulmuştur? Bir dönem sona ermiştir.Başaran Ulusoy dönemi bitmiştir.Türsab'ın başına hangi yönetim gelirse gelsin belki kötü yönetebilir Türsab'ı.Ama şu kesin Başaran Ulusoy'dan daha kötü yönetemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kimdir ~ 6 yıl önce
Başaran Ulusoy Tursabin şirketlerinin kârını zararını üyelerine açıklama dan birliğin başında duran kişidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ULUSOY YOLCU ~ 6 yıl önce
BU ADAM 18 YILDA 9 SEÇİM GÖRDÜYSE 8 İNDE BEN ADAY DEĞİLİM DEDİ..SONRADA ŞAKŞAKÇILARI KAL DEYİNCE ''bakın beni istiyorlar''DİYEREK YİNE ADAY OLDU...SEKTÖRDE BU ADAMA KARŞI BÜYÜK BİR TEPKİ VE ÖFKE VAR..ÖYLEKİ 2.Cİ BAŞKAN VE 2 YÖNETİM KURULU ÜYESİ DAYANAMAYIP İSTİFA ETTİ..GEÇEN SEÇİMDE YÜZDE 60 İLE DEĞİL KIL PAYI SEÇİLDİ..RAKİBİ EMİN ÇAKMAK İDİ.BU SEÇİMDE YİNE KARŞISINDA VE BÜYÜK İHTİMALLE BU SEFER DEVİRECEK..ÇÜNKÜ ÇOK GÜÇLÜ GELİYORLAR BU SEFER.. BAŞARAN ULUSOY RAKİBİNİN KORKUSUNU ENSESİNDE HİSSEDİYORKİ SEÇİME KISA BİR SÜRE KALA İŞ YAPIYORMUŞ GİBİ GÖRÜNMEYE BAŞLADI...TÜRSAB MALİ VE YÖNETİM OLARAK ÇÖKMÜŞ BİR DURUMDADIR..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onsekiz yıl ~ 6 yıl önce
18 yıldır ne yaptığını yazabilecek bir zatı muhterem var mı acaba. Neyi savunduğunuzun farkında bile değilsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tarafsız ~ 6 yıl önce
eleştirirken biraz insaf.Türsab tüm bölgeler de ayağınıza geldi,türsabı aradığınız da telefonlara bakan mı olmadı yoksa ziyaret ettiğinizde çay kahve içmedinizmi.başkan anadolu adamıdır.samsun dan selamlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başaran Ulusoy ~ 6 yıl önce
Tursab üyesi değilim.Ama yıllardır sektörün içindeyim.Ve ister inanın isterseniz inanmayın Başaran Ulusoy ile hiçbir menfaat ilişkim olmadı bu güne kadar.Fakat idolümdür.Hayırlı olsun.Ben Başaran Ulusoy olmadan bir Tursab düşünemiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tarafsiz ~ 6 yıl önce
Yerine genclerden yetistirdigi kimse yoksa,olmamis.baskanlik eksik kalmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 6 yıl önce
Yerine yetiştirdiği kimse yoktur Başaran'ın. Zaten yetiştirilecek bir iş te yoktur ortada. Sadece etrafında kendisine yağcılık yapan ve " Başkanım " diye etrafında dolaşan yalakaları vardır. Ayrıca boyundan büyük işlere de burnunu sokar Başaran. Mesela Yunanistan ile ilişkiler Avrupa Birliği falan. Bunu da en çok misafirleri geldiği zaman gösteriş olsun, ne kadar çok çalışıldığı izlenimini vermek için yapar. Hatta bir keresinde misafirler geldi, Başaran sekretere o kadar çok telefon numarası verdi ki, tabii sırf gösteriş olsun diye, kızcağız telefonları arka arkaya bağlasa konuşamayacak Başaran. Bunlar kendilerine boş zamanlarını değerlendirecek bir yer bulmuşlar, gelip gidiyorlar işte. Aslında yapılan bir iş, turizm adına başarılan hiçbir şey yok. Maksat dostlar alışverişte görsün.
Erkan ~ 6 yıl önce
Iki kelimeyi bir araya getirip konusamayan adam 18 yildir TURSAB baskani ve tekrar aday. Yeter artik.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
B-52 ~ 6 yıl önce
Yorumunuza katılmamak elde değil.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000