10 Mart 2008, Pazartesi 12:47:03

Bangladeş'ten Boeing atağı

Bangladeş'in ulusal havayolu şirketi Biman Bangladeş Havayolları, 1.3 milyar dolara 8 yolcu uçağı almak için ABD'nin Boeing firmasıyla anlaştı.

Biman Bangladeş Havayolları Başkanı Mahbub Cemil, düzenlediği basın toplantısında, Boeing firmasının, 4 adet “Boeing 777-300”ü 2013 yılına, 4 adet “Boeing 787-8 Dreamliner”ı ise 2017 yılına kadar teslim etmeyi önerdiğini söyledi.

Boeing firmasıyla anlaşmanın 15 Mart'ta imzalanacağını belirten Cemil, yolcu uçaklarını teslim alıncaya kadar kiralayacakları birkaç yolcu uçağıyla uçuşlarını sürdürmeyi planladıklarını ifade etti.

Cemil, Avrupa firması Airbus'ın yolcu uçağı konusunda 10 gün içinde bir sunum yapacağını da belirtti.
Biman Bangladeş Havayolları, 2006 yılında sermaye sıkıntısı ve yeteri kadar yolcu uçağı olmaması nedeniyle New York, Paris, Tokyo, Frankfurt, Brüksel, Yangon ve Mumbai uçuşlarını durdurmak zorunda kalmıştı.

Asker destekli geçici hükümetin kurtarma planı çerçevesinde temmuz ayında kamu şirketi olan ve 12 yolcu uçağı filosuyla 19 uluslararası noktaya uçan Biman Bangladeş Havayolları, yerli 4 özel havayolu şirketiyle rekabet ediyor.

Bangladeş'ten Boeing atağı

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000