14 Nisan 2017, Cuma 09:21:42

Balon uçuşlarında azalma var

Son dönemde Kapadokya Bölgesi'nde sık görülen sıcak balon kazalarında tartışmalar sürerken, ekonomik kriz nedeniyle yerli turist sayısındaki azalma nedeniyle uçuş sayısında önceki yıllara oranla en az 10 bin azalma oldu.
  • Ben bir pilot olarak binmeye cekiniyorsam kimse binmesin.
  • İyi olmus hic acimiyorum su turizimcilere beter olsunlar. Otelcilerde ole turist geldimi 200 euro yoksa 200 lira beter olun
  • bu kafayla daha çook azalma olur. kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz kimse ne yapıyoruz demiyor. turizm her önünde gelenin yapacağı iş değildir üstelik de bizim gibi turizmden büyük gelir elde eden ülkeler için. kural yok denetleme yok eğitim yok varsa yoksa para. maalesef kazıkçı,sahtekar,çıkarcı esnaf,tur şirketleri,turcular,baloncular vs sayesinde turistleri kaçırıyoruz ve önceleri döviz isterken ekonomik kriz yüzünden şimdi 600 tl den 200 tl ye fiyat indiriyorlar kim için normalde yüzlerine bakmadıkları yerli turist için! bir de hani ekonomimiz iyiydi,köprüler,yollar vs yapıyorduk herkes bizi kıskanıyordu ne oldu? demek ki palavraymış!
  • Bu memlekette balona yamaç paraşütüne bineni anlamıyorum rus ruletinden farksız. Ölüme yakın olmayı seven adrenalin tutkunu iseniz farklı şeyler deneyim derim. Denetim sıfır eğitim sıfır. Her sene birsürü insan ölür iki gün sonra unutulur.
  • Ekonomik kriz mi o nasil saçma sapan bir cümle. Ülkemizde kriz var da bizim mi haberimiz yok. Hakkaten ya o kadar kriz var ki 600 liralik balon turları yüzde 10 azalmış vah vahhhh.
  • Zaten son kazalarda bolgede meteorolojiden zerre kadar anlamayan o 5 kisilik cahiller ordusunun eseri.Ayrica patron bugun mutlakauculcak der uculur.Sonuc ortada.
  • 3.000 tl paramı aynı parayı tgs işçilere veriyor
  • ne iş istikrar diyordunuz geldi işte:)
  • Yok artık 2500 tl gaz gideri ne sanki uzay mekiği ucuruyor iyi sallamis
  • Bir zamanlar havanızdan gecilmiyordu. Kibir, Kıskançlık,fesatlık.. Az çalış çok para iste. Bulunmaz hint kumaşı edalarında dolaşma. Para kudurtmuştu sizleri. Ama hak ve adalet öyle yada böyle yerini buluyor.. Daha beter olun dılegıyle. Bol rüzgarlı ve fırtınalı bır sezon geçirmeniz ümüdıyle..

Son dönemde Kapadokya Bölgesi'nde sık görülen sıcak balon kazalarında tartışmalar sürerken, ekonomik kriz nedeniyle yerli turist sayısındaki azalma nedeniyle uçuş sayısında önceki yıllara oranla en az 10 bin azalma oldu.

Kapadokya'da yaşanan kazaların yansıması olarak yabancı ve uzman pilotlar da firmaların verdiği yeni ücretleri kabul etmeyince, bölgede  asgari ücretle bile çalışan pilotlar olduğu ileri sürüldü.

Sıcak hava balonu pilotlarından biri,  firmalarının gün doğumuyla başlattıkları ve ortalama 1 saatlik sürede yaptığı uçuşlarda, propan gazına gelen zamlar ve her bir uçuşta en az 2 bin 500 lira tutarında gaz harcaması, rekabet nedeniyle turlarda kişi başına daha önce alınan 600 TL yerine 200 TL'ye kadar ücret uyguladıklarını anlattı.

GAZ TASARRUFU İÇİN UÇUŞ SÜRELERİ KISALTILIYOR

Doğan Haber Ajansı'na konuşan ve kimliğinin gizli kalasını isteyen aynı pilot, yolcu sayısındaki azalma ve uçuşta alınan ücretlerin düşürülmesi nedeniyle firmaların pilotlar dahil personel giderlerinde tasarrufa gittiklerini söyledi. Tecrübeli pilot şunları söyledi:

"Ekonomik kriz nedeniyle uçuşlar azalınca, firma sahipleri pilot ücretlerinde indirime gitti.  Bölgede uçuş yapan çok tecrübeli yabancı pilotlar da ülkelerine döndü. 3 bin lira ile 8 bin lira arasında aylık alan pilot arkadaşlarımız vardı. Ancak, girdiler nedeniyle firma yöneticileri bizlerden fedakarlık istedi.

Öyle ki asgari ücretle bile çalışan arkadaşlarımız var. Hatta bazı firma yöneticilerinin gaz giderini azaltmak için görüntüsü güzel olan vadilere  alçalıp, yükselmeye gaz fazla gitmesin diye müsaade ettirmediklerini duyuyoruz. Meteorolojik şartlar değişti, rüzgar çıktı gibi nedeniyle, gaz daha az gitsin diye 1 saatlik turun  yarım saatte  bitirilmesini isteyen firma yöneticileri bile var. Sepeti büyük olduğu için 2 pilotla kalkması gereken balonları tek pilotla uçuran firmalar bile var."

UÇUŞ  SAYISI VE YOLCU SAYISI AZALDI

Ekonomik gerekçeler nedeniyle  Kapadokya bölgesinde 2015 yılında, sıcak hava balonu turizminde 27 bin uçuşla 498 bin yerli ve yabancı turist peribacaları diyarını gökyüzünden ilgiyle izlerken, 2016 yılında uçuş sayısı 17 bine kadar düştü. Balona binen sayısı da dolaysıyla 250 bin olarak belirlendi.

Bölgedeki balon firmalarının ağırlıklı olarak 150-200 bin sterline İngiltere´de sıcak hava balonu yaptırdıkları, bazı firmaların ise ucuz olsun diye Mısır gibi ülkelerden, kullanılmış veya Uzakdoğu yapımı ucuz sıcak hava balonunu da Kapadokya semalarında uçurdukları ileri sürüldü.

"BALON TURLARINA YILDIZLAMA GELSİN"

Balon firması yöneticileri ise ekonomik kriz ve döviz fiyatları ve gaz fiyatlarındaki dalgalanmadan olumsuz etkilendiklerini, özellikle pilot ücretlerinde indirime gitmek zorunda kaldıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bu olumsuz girdilere karşın, bir de rekabet yaşanınca, balon turlarındaki ücretler hayli düştü. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, tıpkı otellerde olduğu gibi firmalar arasında hizmet kalitesi, kullanılan balonun kalitesi, donanımı, uçuş süresi ve pilotun tecrübesi açısından yıldızlama sistemine gitmesi gerekir. Ayrıca, balonlarda güç kaynağı olmamasına karşın, sepetlere pilotların altını üstünü ve yanını görebilecek, akü veya başka bir güç kaynağıyla çalışabilecek bir kamera sistemi kurulabilir."

274 KİLOMETRELİK ALAN DENETLENİYOR

Kapadokya Bölgesi'nde 3 yıldan bu yana görev yapan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları ise Meteoroji Genel Müdürlüğü'nün özel olarak hazırladığı balon  şartlarını içeren hava durumunu sürekli kontrol etmenin yanı sıra bölgede daha önce balon pilotluğu yapmış 5 kişilik heyetin her gün uçuşlar öncesi havaya kılavuz balon atarak,rüzgarın durumunu ölçtüklerini söyledi.

PİLOTLARA ALKOL KONTROLÜ DE YAPILIYOR

Uzmanlar her gün Kapadokya bölgesindeki 274 kilometrelik uçuş sahasını kontrol ettiklerini bildirirken, "Balonları GPRS ile izliyoruz. Telsiz kayıtlarını takip ediyoruz. Kapadokya semalarını 5 ayrı bölgede, Göreme, Uçhisar, Avanos, Ürgüp gibi yerlerde denetime tabu tutuyoruz. Hatta,örnekleme yoluyla, dünyada sadece Kapadokya bölgesinde yapılan uygulama ile pilotları alkol kontrolüne bile tabi tutuyoruz. Her gün bir bölgede, rutin olarak balonların teknik donanımlarını da denetliyoruz" dedi.

KULELERE İHTİYAÇ YOK

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları Kapadokya bölgesinde balon uçuşları için kuleye gerek olmadığını da dile getirerek, "Bölgenin sit alanı olmasının yanı sıra ,sıcak hava balonları havaalanları gibi değildir. Havaalanlarında kuleler, kalkış ve inişe nezaret eder. Ancak, sıcak hava balonu gibi  kalkış ve iniş güzergahları belli olmayan balonlar,yerden telsizle iniş ve kalkış yapar. Hatta, balonların pilotları aynı telsiz frekansından aralarında iletişim kurar. O nedenle balon uçuşlarında kule zorunluluğu olmaz" diye görüş bildirdi.

Balon uçuşlarında azalma var

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

773 ~ 2 yıl önce
Ben bir pilot olarak binmeye cekiniyorsam kimse binmesin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Burak ~ 2 yıl önce
İyi olmus hic acimiyorum su turizimcilere beter olsunlar. Otelcilerde ole turist geldimi 200 euro yoksa 200 lira beter olun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne desek ki ~ 2 yıl önce
bu kafayla daha çook azalma olur. kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz kimse ne yapıyoruz demiyor. turizm her önünde gelenin yapacağı iş değildir üstelik de bizim gibi turizmden büyük gelir elde eden ülkeler için. kural yok denetleme yok eğitim yok varsa yoksa para. maalesef kazıkçı,sahtekar,çıkarcı esnaf,tur şirketleri,turcular,baloncular vs sayesinde turistleri kaçırıyoruz ve önceleri döviz isterken ekonomik kriz yüzünden şimdi 600 tl den 200 tl ye fiyat indiriyorlar kim için normalde yüzlerine bakmadıkları yerli turist için! bir de hani ekonomimiz iyiydi,köprüler,yollar vs yapıyorduk herkes bizi kıskanıyordu ne oldu? demek ki palavraymış!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus turizt ~ 2 yıl önce
Bu memlekette balona yamaç paraşütüne bineni anlamıyorum rus ruletinden farksız. Ölüme yakın olmayı seven adrenalin tutkunu iseniz farklı şeyler deneyim derim. Denetim sıfır eğitim sıfır. Her sene birsürü insan ölür iki gün sonra unutulur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iyyyy ~ 2 yıl önce
Ekonomik kriz mi o nasil saçma sapan bir cümle. Ülkemizde kriz var da bizim mi haberimiz yok. Hakkaten ya o kadar kriz var ki 600 liralik balon turları yüzde 10 azalmış vah vahhhh.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
balonnn ~ 2 yıl önce
Zaten son kazalarda bolgede meteorolojiden zerre kadar anlamayan o 5 kisilik cahiller ordusunun eseri.Ayrica patron bugun mutlakauculcak der uculur.Sonuc ortada.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çalışan ~ 2 yıl önce
3.000 tl paramı aynı parayı tgs işçilere veriyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne iş ~ 2 yıl önce
ne iş istikrar diyordunuz geldi işte:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nevşehir ~ 2 yıl önce
Yok artık 2500 tl gaz gideri ne sanki uzay mekiği ucuruyor iyi sallamis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bır zamanlar. ~ 2 yıl önce
Bir zamanlar havanızdan gecilmiyordu. Kibir, Kıskançlık,fesatlık.. Az çalış çok para iste. Bulunmaz hint kumaşı edalarında dolaşma. Para kudurtmuştu sizleri. Ama hak ve adalet öyle yada böyle yerini buluyor.. Daha beter olun dılegıyle. Bol rüzgarlı ve fırtınalı bır sezon geçirmeniz ümüdıyle..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sergio ~ 2 yıl önce
ne bitmez kininiz varmis arkadas, affediciydik hani birbirimizi seviyorduk, komsu acken tok uyumuyorduk, giybet mi aslaydi, bitmediniz bitemediniz tas kalplerinize gomulun insallah belki derinlerde kaybettiginiz vicdan merhamet gibi duygularinizi yeniden bulursunuz, sizin gibi insanlarla ayni topraklarda yasamaktan utaniyorum ya duzelin insan olun ya da gidin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000