14 Haziran 2015, Pazar 14:37:48

Balon uçuşlarına hava engeli

Sıcak hava balonlarıyla yılda ortalama 300 gün uçuş yapılabilen Kapadokya'da, bu yıl uçuşlar hava koşullarından olumsuz etkilendi.
  • Balonla uçmak çok tehlikeli arkadaşlar ufolar balonlara karşı fobileri bulunmakta sizi alıp götürebilirler bi kez daha düşünmek gerekir binerken
  • En büyük kazanç insan sağlığı olumsuz hava koşullarında uçmak daha fazla zarar etdirir.
  • Günde 200 uçuş yapıpta 61 iptal demek?
  • Bu tarz aktiviteler bence her şehirde olmalı ama istanbul gibi yoğun hava trafiği olan yerlerde sıkıntılı olabilir

Sıcak hava balonlarıyla yılda ortalama 300 gün uçuş yapılabilen Kapadokya'da, bu yıl uçuşlar hava koşullarından olumsuz etkilendi. Geçen yıl 69 uçuşun hava muhalefeti dolayısıyla iptal edildiği Kapadokya'da bu yılın ilk 5 ayında iptal edilen uçuş sayısı 61'e ulaştı. 

Her yıl 2,5 milyona yakın yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Kapadokya'da her 3 ziyaretçiden biri sıcak hava balonuyla bölgeyi seyretme keyfi yaşıyor.

Ülke ekonomisine ve bölge turizmine önemli katkı sağlayan sıcak hava balonlarında, bu yılın ilk 5 ayında olumsuz hava şartlarına bağlı olarak beklenenin çok üstünde iptal sayısına ulaşıldı.

Uluer Group Genel Müdürü Mahmut Sami Uluer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, turizm potansiyeli yüksek olan Kapadokya bölgesinde her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlandığını belirtti.

Yaklaşık 25 yıl önce başlayan balon turlarına her geçen gün ilginin artığını ifade eden Uluer, eskiden bölgeye gelen turistlerin önce Kapadokya bölgesini gezdiğini ardından balona bindiğini anlattı. Bu durumun son yıllarda tersine döndüğünü dile getiren Uluer, turistlerin artık önce balona binip ardından bölgeyi gezdiğini kaydetti.

Kapadokya bölgesini geçen yıl 410 bin kişinin sıcak hava balonuyla havadan izlediğini aktaran Uluer, Kapadokya'da Nisan ayında açılan turizm sezonunun Ekim sonuna kadar devam ettiğini, ancak balon turlarının dört mevsim, yılın yaklaşık 300 günü yapılabildiğini kaydetti.

Hava şartları olumsuz etkiledi

Sami Uluer, yerli ve yabancı turistlerin ilgi gösterdiği sıcak hava balonlarının bu yıl hava koşullarından olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Sıcak hava balonu uçuşlarının, rüzgar hızının saatte 12 kilometreden yüksek olması, yağmur ve kar yağışı, havanın aşırı bulutlu olması gibi nedenlerden dolayı iptal edildiğini kaydeden Uluer, emniyetli uçuş amacıyla turistlerin riske atılmaması için iptal kararları alındığını söyledi.

Geçen yıl Ocak'ta 4, Şubat'ta 3, Mart'ta 10, Nisan'da 4, Mayıs'da 2, Haziran'da 3, Temmuz'da 1, Ağustos'ta 2, Eylül'de 6, Ekim'de 8, Kasım'da 10 ve Aralık'da 16 olmak üzere toplam 69 gün uçuşların iptali olduğunu kaydeden Uluer, bu yılın ilk 5 ayında ise Ocak'ta 13, Şubat'ta 16, Mart'ta 12, Nisan'da 15 ve Mayıs'da 5 olmak üzere 61 gün uçuş iptali verildiğini bildirdi.

Sıcak hava balonlarıyla yapılan turların Nevşehir'i kalkındıran ve turizme katkı sağlayan sektör haline geldiğini ifade eden Uluer, "Bu fazladan uçuş iptallerinin ekonomik maliyeti en az 15 milyon lira. Uçuş olsaydı ortalama 20 yolcu kapasiteli günlük en az 100 balon uçacaktı. İptal olan her gün için kayıp yaklaşık 400-450 bin lira. Ayrıca bir bu kadar da seyahat acentesi ve tur operatörlerinin kaybı var. Balon turu üzerinden planladıkları getiriyi elde edememiş oluyorlar. Yaz mevsimine girmemize rağmen hava şartları hala olumsuz seyrediyor ve uçuş emniyetini riske atmamak adına sık sık uçuşlar iptal ediliyor" diye konuştu.

Balon uçuşlarına hava engeli

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

BalonPatDedi ~ 6 yıl önce
Balonla uçmak çok tehlikeli arkadaşlar ufolar balonlara karşı fobileri bulunmakta sizi alıp götürebilirler bi kez daha düşünmek gerekir binerken

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 6 yıl önce
En büyük kazanç insan sağlığı olumsuz hava koşullarında uçmak daha fazla zarar etdirir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK3535 ~ 6 yıl önce
Ula kro 'etdirir' değil 'ettirir' olacak.
Günde? ~ 6 yıl önce
Günde 200 uçuş yapıpta 61 iptal demek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gundeye cevap ~ 6 yıl önce
Ha uşağım nolmiş yane trabzon kadar iptal ise hamsiler yesin seni.
Xyz ~ 6 yıl önce
Bu tarz aktiviteler bence her şehirde olmalı ama istanbul gibi yoğun hava trafiği olan yerlerde sıkıntılı olabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zyx ~ 6 yıl önce
Kesinlikle özellikle hakkarinin keskin daglarına mardinin eteklerinde başlatılmalıdır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000