07 Mayıs 2018, Pazartesi 09:03:53

Balon uçuşları turizmi canlandırdı

Turizmde alternatif etkinliklere yapılan yatırımlar meyvesini veriyor. Kapadokya bölgesinin ünlü balon turları şimdiden dünya markası olurken, yerli ve yabancı turistin de ilgisiyle bölgeye ciddi bir katkı yapıyor.
  • Nevşehir insanı ile kayseri insanı yarışacak hale geldi. Çay=6 lira gözleme =20 lira balon =650 lira.
  • yabancı turist ve kendi insanını kazıklamaya meraklı esnaf,tur,taksici vs ile hiçbir halt canlanmaz. kendi ülkemde bana euro ile balon turu satmaya çalışanlardan,tepki verince işine gelirse diyenlerden bize ne fayda gelir ki?
  • Kisi bası 160 Euro olursa tabiki canlanir!
  • 650 TL'nı 450,000'i vurduğunuzda, çok hızlı vurup da kırmazsanız, 300 milyon TL eder, haberdeki gibi 30 milyon TL değil. Turizm neden gelişmiyor belli, daha hesap yapmayı bilmiyoruz ki.
  • O çekik gözlü bayanlar beni de ziyaret ederse direk turizmi ile havalara uçurmaktan ve ülkemizi iyi temsil etmekten memnuniyet duyarım

Turizmde alternatif etkinliklere yapılan yatırımlar meyvesini veriyor. Kapadokya bölgesinin ünlü balon turları şimdiden dünya markası olurken, yerli ve yabancı turistin de ilgisiyle bölgeye ciddi bir katkı yapıyor. 1 saatlik uçuşun ücreti 5 yıldızlı otellerin gecelik fiyatları ile yarışıyor. Sektör temsilcileri balon gezilerini katma değerli turizmin en önemli örneklerinden biri olarak görüyor.

SEKTÖR ATAĞA GEÇTİ

2016 ve 2017 yıllarında darboğaza giren Türk turizm sektörü 2018 yılında adeta atağa geçti. Bu yıl hem yerli hem de yabancı ilgisiyle karşı karşıya kalan bacasız sanayide önemli gelir kalemlerinden biri olan aktivitelere de yoğun ilgi gösteriliyor. Tüm tatil destinasyonlarının tam kapasite çalışması beklenen alanda; balon turu, yamaç paraşütü, ATV ve rafting gibi heyecan tutkunları sektörü de hareketlendirdi. Fiyatlara da yansıyan yoğun talep turizmcinin yüzünü güldürüyor. Dünya çapında da önemli talep artışı söz konusu. Özellikle Uzakdoğu'dan gelen turistler balona binmeden ülkelerine dönmek istemiyor.

GÜNDE 150 BALON UÇUYOR

Sadece balon turu için düşündüğümüzde 2018 yılında Kapadokya'da 450 bin kişinin uçması bekleniyor. Bunu kişi başı en az 650 liradan 450 bine vurduğumuzda ise ekonomiye 2018 yıl sonu için yakalaşık 30 milyon liralık bir katkı sağlanması anlamına geliyor.

Royal Balon sahibi Mehmet Dinler, balon operasyonun 12 ay boyunca yapıldığını aktararak; sektörün hava durumuna bağlı bir aktivite olduğuna işaret ediyor. 2017’de yaklaşık 247 gün uçulduğunu ifade eden Dinler, 2018 yıl sonu için 240 ila 250 gün havalanmayı planladıklarını anlatıyor. Dinler, çalışma şartlarını şu şekilde sıralıyor: “Günde 3 farklı slot var. Öğleden sonraki slot genellikle kış mevsiminde kullanılır. Asıl olan gündoğumu ve gündoğumu sonrası uçuşlarıdır. Slot Genel Müdürlüğü, gün doğumunda 100 balonun uçmasına izin veriyor. Hava müsaitse 50 balonun daha uçmasına izin veriliyor.”

2018 YILINDA HEDEF EN AZ 450 BİN KİŞİ

Nisan ve Mayıs aylarında her gün yaklaşık 150-130 balon uçtuğunu aktaran Dinler, uçuşların genellikle 120’nin altına düşmediğini paylaşıyor. Balon büyüklüklerinin farklılık arz ettiğini belirten Mehmet Dinler, Türk turizminin zirve yaptığı 2015’te yaklaşık 500 bin kişinin uçtuğunu hatırlatarak, “2016 yılı kriz yılıydı 250 bin kişi uçtu. 2017 yılında tahmini olarak 300 bin civarında kişi uçtu. Bu yıl ise en az 450 bin kişi bekliyoruz” diye konuşuyor.

BİNİŞ ÜCRETİ YABANCI İLGİSİYLE ARTTI

Bu yıl yabancı turist ilgisinin çok fazla olduğunun altını çizen Mehmet Dinler, “Turizmin kötü olduğu 2016 ve 2017 yıllarında fiyatlar normal seviyelerin altındaydı. Geçen yıl yerli oranı artmıştı. Bu yıl artan yabancı turist sayısıyla birlikte fiyatlar da 2015 yılı seviyesine yaklaştı. Toplam yolcu sayımız 2016 ve 2017’ye göre daha da artacak. Fakat yerli turist sayısında azalma söz konusu olabilir” değerlendirmesini yapıyor. Dinler, yaşanan yoğunluktan dolayı çok mutlu oldukları bilgisini bizimle paylaşıyor.

FİYATLAR 150 İLE 175 AVRO ARASINDA

Fiyatların kişi başı 150 ile 175 avro arasında değiştiğini söyleyen Dinler, bazı firmaların yerli turiste yönelik indirim yaptığını bildiriyor. Bölgede 25 tane balon firması olduğu bilgisini paylaşan Dinler, “Ekonomiye direkt ve dolaylı katkı söz konusu. Bir balonda ortalama 7 kişi çalışır. Buna birde firmaların diğer operasyonlarını eklersek; 2 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanıyor. Nevşehir ve Kapadokya ölçeğinde düşündüğümüz zaman ise yaklaşık 10 bin kişi bundan dolaylı olarak etkileniyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

ARTIK UÇMAK İÇİN GELİYORLAR

Önceden yerli ve yabancı turistin Kapadokya’ya gelmişken “balon turuna da katılalım” dediğine işaret eden Mehmet Dinler, “Şimdi balon o kadar çok popülerleşti ki! Turistler artık sadece balona binmek için geliyorlar” şeklinde konuşuyor. Uçuş güvenliği açısından firma sayısının sınırlandırıldığını anımsatan Mehmet Dinler, şunları kaydediyor: “Dünya markası olma yolunda hızla ilerliyoruz. İlk dört aylık rakamlar çok umut verici. Bu yıl sektör açısından keyifli bir yıl geçirmeye hazırlanıyoruz. Turizmcinin yüzü gülüyor.” (Yeni Şafak)

Balon uçuşları turizmi canlandırdı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Vatandaş ~ 4 yıl önce
Nevşehir insanı ile kayseri insanı yarışacak hale geldi. Çay=6 lira gözleme =20 lira balon =650 lira.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
palavra ! ~ 4 yıl önce
yabancı turist ve kendi insanını kazıklamaya meraklı esnaf,tur,taksici vs ile hiçbir halt canlanmaz. kendi ülkemde bana euro ile balon turu satmaya çalışanlardan,tepki verince işine gelirse diyenlerden bize ne fayda gelir ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baloncu ~ 4 yıl önce
Kisi bası 160 Euro olursa tabiki canlanir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Matematik ~ 4 yıl önce
650 TL'nı 450,000'i vurduğunuzda, çok hızlı vurup da kırmazsanız, 300 milyon TL eder, haberdeki gibi 30 milyon TL değil. Turizm neden gelişmiyor belli, daha hesap yapmayı bilmiyoruz ki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçurma ~ 4 yıl önce
O çekik gözlü bayanlar beni de ziyaret ederse direk turizmi ile havalara uçurmaktan ve ülkemizi iyi temsil etmekten memnuniyet duyarım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000