31 Temmuz 2021, Cumartesi 08:56:38

Bakanlıktan uçaklarla ilgili açıklama geldi

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yangın söndürmede uçakların neden kullanılmadığına ilişkin gelen eleştirilere ilgili bir açıklama yapıldı. Açıklamada, ''Havada ne kullandığınız değil, yere ne kadar su attığınız önemlidir. Böyle bakıldığında "45 uçağımız var" diyebiliriz" ifadelerine yer verildi.
  • thk uçakları 60 ila 70 yaşında, 12 ton su kapasitesi var. Bakanlığın rusyadan kiraladıkları 40 ton, 50 ton alıyor! THK son 2 sene öncesine kadar solcuların içini boşalttığı , dibini kazıdığı çiftlikti. Makul düşünün
  • Evde oturuyoruz bugün memlekette uçak olsa ben şahsen para maaş vs istemeden kabul etmeden gider uçarım o tayyare lerde.. Hoş neyimiz doğru ki buyumuz doğru olsun..
  • Arkadaşlar duyduğum bir habere göre zamanında THK ihaleleri önceden almayı garanti ettirip kredi alıp uçakların bakımını yaptırıp ihalelelere girip alıyormuş. Bir zaman önce nasıl olsa bizden başka kimseden alamazlar kimsede uçak da yok ekip de yok diyerek ihaledeki fiyatı ederinin iki katına çıkarmışlar zamanının yönetimi. Bakan da almamış uçakları sonra fiyatı normal yaptık dedilerse de ikna edememişler bakanlık daha fazla helikopter kiralama işine girmiş. Uçaklar da kullanılamaz kimse istemiyor diyerek eşliliğini bahane esip milleti susturmuşlar Zaten helikopterle ilgili şeyler genellikle yandaş , ihalelere ortaklıklara falan da bakabilirsiniz bir fırsat doğmuş oradan da. Velhasıl kelam o uçaklar el birliği ile bitirilmiş bazı şeyler uğruna
  • Sen bu uçakların yetersiz kapasitesini bildiğin halde modernize veya filoya yeni uçak eklemediysen bunun suçlusu SENSİN!
  • 10 ton suyu alıp getirene kadar uçak kaç tur atıyor onuda belirtelim...
  • Diyip durmayın rusyadan 2 tane kiraladınız kira ihtarı olmadan ucuramadıgınızı anca koyunlarınız yer
  • Sacmalamıs. Rus ucakları 12 ton alıyor. Ucak ile helıyi kıyaslamak işte bunlar bakan
  • biz risk alirken rus helikopterleri okadar yuksek den su birakiyorki yagmur dan beter kendi topraklarimizi baskalarina emanet edin supersiniz
  • Lütfen artık gelsin , bu zihniyetin yanlışlarını gören muhalefette umarım iktidara geldiğinde bu yanlışları yapmaz
  • Helikopter ve uçağı kıyaslayan zihniyete daha ne derim ben

Tarım ve Orman Bakanlığı, yangın söndürmede uçakların neden kullanılmadığına ilişkin gelen eleştirilere ilgili, ''Havada ne kullandığınız değil, yere ne kadar su attığınız önemlidir" dedi.

Bakanlık, "Kamuoyunda tartışılan uçaklar, THK'ya ait CL-215 tipi eski teknolojiye sahip uçaklardır. Bu eski tip uçaklar yangınlarda etkili ver verimli olarak çalışmadığından dolayı yangınlara etkili şekilde müdahale edilebilen Turboprop veya Turbofan motorlu uçaklar kullanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan şu şekilde:

"THK İLE HERHANGİ BİR SORUNU BULUNMAMAKTADIR"

Son 3 günde 24 ilimizde meydana gelen 84 orman yangınına 6 uçak, 45 helikopter, 9 İHA1 insansız helikopter, 1 yangın söndürme tankı, 1080 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 binin üzerinde personel ile müdahale ediyoruz.

Bakanlığımızın THK ile herhangi bir sorunu bulunmamaktadır. 2020 yılında 2 uçak, 2021 yılında 3 uçak ve 18 helikopter orman yangınlarıyla mücadele kullanılmak üzere THK Gökçen Havacılık İktisadi İşletmesinin içinde bulunduğu ortalıklardan kiralanmıştır.

Kamuoyunda tartışılan uçaklar, THK'ya ait CL-215 tipi eski teknolojiye sahip uçaklardır. Bu eski tip uçaklar yangınlarda etkili ver verimli olarak çalışmadığından dolayı yangınlara etkili şekilde müdahale edilebilen Turboprop veya Turbofan motorlu uçaklar kullanıyoruz.

"'45 UÇAĞIMIZ VAR' DİYEBİLİRİZ"

Şu an kullanılan son teknoloji amfibik uçakların su taşıma kapasitesi 12 tondur. Manavgat yangınında uçaklar etkili şekilde kullanılmıştır. Yangına müdahalede kullanılan helikopterlerin su taşıma kapasitesi de 10 tona kadar çıkmaktadır. Yani bizdeki 1 helikopter, 1 uçak potansiyelinde su atabilmektedir. Esasen havada ne kullandığınız değil, yere ne kadar su attığınız önemlidir. Böyle bakıldığında "45 uçağımız var" diyebiliriz.

Coğrafyamıza göre helikopterlerin daha faydalı olacağı düşünülmüş ve helikopter sayısı artırılarak, nokta atışı müdahaleler seri hale getirilmiştir. Zamanla filomuza katılan uçaklar, ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır.

"İŞİN ASLI ÖYLE DEĞİL"

Medyada helikopter pervanesinin yarattığı rüzgarın yanan çam kozalaklarını uzaklara fırlatarak, oralarda da yangına neden olduğuna ilişkin görüşler dolaşmaktadır. Ancak işin aslı öyle değil. Ülkemizde kullanılan yangın söndürme helikopterleri, gövde dışı Bambi Bucket diye adlandırılan su taşıma haznelerindeki su ile yangına müdahale etmektedir. Bambi Bucket'ker helikopterden sarkan bir ipin ucunda palm etkisi yapmayacak bir mesafede bulunduğundan iddia edildiği gibi bir rüzgar etkisi yaratmamaktadır.

Diğer yandan yine yangında kullandığımız uçakların çok büyük olduğunu, bu yüzden vadilere giremediğini iddia edenler var. Yangın söndürmede dünyada değişik boyutlarda uçaklar kullanılmaktadır. Orman yangınlarıyla mücadelede kullanılan uçaklar hangi boyut ve kapasitede olursa olsun bu amaç için üretildiğinden bu tür yorumlara da itibar edilmemesi gerektiğini belirtmek isteriz."

Bakanlıktan uçaklarla ilgili açıklama geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

bol bol ~ 2 ay önce
thk uçakları 60 ila 70 yaşında, 12 ton su kapasitesi var. Bakanlığın rusyadan kiraladıkları 40 ton, 50 ton alıyor! THK son 2 sene öncesine kadar solcuların içini boşalttığı , dibini kazıdığı çiftlikti. Makul düşünün

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ragnarrr ~ 2 ay önce
Evde oturuyoruz bugün memlekette uçak olsa ben şahsen para maaş vs istemeden kabul etmeden gider uçarım o tayyare lerde.. Hoş neyimiz doğru ki buyumuz doğru olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A/C engineer ~ 2 ay önce
Arkadaşlar duyduğum bir habere göre zamanında THK ihaleleri önceden almayı garanti ettirip kredi alıp uçakların bakımını yaptırıp ihalelelere girip alıyormuş. Bir zaman önce nasıl olsa bizden başka kimseden alamazlar kimsede uçak da yok ekip de yok diyerek ihaledeki fiyatı ederinin iki katına çıkarmışlar zamanının yönetimi. Bakan da almamış uçakları sonra fiyatı normal yaptık dedilerse de ikna edememişler bakanlık daha fazla helikopter kiralama işine girmiş. Uçaklar da kullanılamaz kimse istemiyor diyerek eşliliğini bahane esip milleti susturmuşlar Zaten helikopterle ilgili şeyler genellikle yandaş , ihalelere ortaklıklara falan da bakabilirsiniz bir fırsat doğmuş oradan da. Velhasıl kelam o uçaklar el birliği ile bitirilmiş bazı şeyler uğruna

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 2 ay önce
Eski antalya şube başkanın mı söyledi
himm ~ 2 ay önce
bu durumda işin içine fırsatçı THK etmiş ve çorabın ilk ilmeğini onlar sökmüş diyebiliriz yani.
Beceriksizsiniz, yönetemiyorsunuz ~ 2 ay önce
Sen bu uçakların yetersiz kapasitesini bildiğin halde modernize veya filoya yeni uçak eklemediysen bunun suçlusu SENSİN!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helikopter ~ 2 ay önce
10 ton suyu alıp getirene kadar uçak kaç tur atıyor onuda belirtelim...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçaklarımız ~ 2 ay önce
Diyip durmayın rusyadan 2 tane kiraladınız kira ihtarı olmadan ucuramadıgınızı anca koyunlarınız yer

Yanıtla

Kalan karakter 1000
10 ton su kapasitesi mi ~ 2 ay önce
Sacmalamıs. Rus ucakları 12 ton alıyor. Ucak ile helıyi kıyaslamak işte bunlar bakan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eski yangin pilotu ~ 2 ay önce
biz risk alirken rus helikopterleri okadar yuksek den su birakiyorki yagmur dan beter kendi topraklarimizi baskalarina emanet edin supersiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçimler ~ 2 ay önce
Lütfen artık gelsin , bu zihniyetin yanlışlarını gören muhalefette umarım iktidara geldiğinde bu yanlışları yapmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 2 ay önce
Helikopter ve uçağı kıyaslayan zihniyete daha ne derim ben

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000